Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radosław Witkowski już ogłosił, że będzie kandydował kolejny raz na urząd prezydenta Radomia. Z kim będzie konkurował w wyborach?

Janusz Petz
Janusz Petz
Zobaczcie potencjalnych kandydatów na urząd prezydenta Radomia>>>
Zobaczcie potencjalnych kandydatów na urząd prezydenta Radomia>>>
Obecny prezydent Radomia Radosław Witkowski zapowiedział, że będzie ubiegał się o ten urząd na następną kadencję. Na razie nie wiadomo jeszcze z kim będzie konkurował, ale nieoficjalnie pojawiają się już nazwiska potencjalnych kontrkandydatów. Zobaczcie w galerii zdjęć kto może być kandydatem.

Kto powalczy o fotel prezydenta Radomia?

Przypomnijmy, że Radosław Witkowski pełni funkcję prezydenta Radomia od 2014 roku, wcześniej od 2007 był posłem Ziemi Radomskiej. Na jesieni 2023 roku skończy się więc jego druga, tym razem 5-letnia kadencja na stanowisku prezydenta miasta. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami funkcję prezydenta miasta, burmistrza, albo wójta można pełnić tylko przez dwie kadencje, ale licząc od wyborów w 2018 roku. Obóz rządzący w Polsce zapowiada jednak przesunięcie terminu wyborów samorządowych na wiosnę 2024 roku, nie można wykluczyć, że Radosław Witkowski zanim stanie w szranki wyborcze w wyborach samorządowych wystartuje jeszcze w przyszłorocznych jesiennych wyborach do Parlamentu.

Kogo wystawi w wyborach na prezydenta Radomia Zjednoczona Prawica ?

Mówi się o Krzysztofie Czabanie, prezesie spółki Enea Nowa Energia. Został on prezesem spółki Enea Nowa Energia w 2020 roku, wcześniej przez 10 lat był związany z radomskimi mediami. Jako potencjalnego kontrkandydata dla Radosława Witkowskiego na stanowisko prezydenta Radomia z poparciem Prawa i Sprawiedliwości wymienia się także Roberta Prygla, byłego reprezentanta Polski w siatkówce. Kilka miesięcy temu przekonywał on, że na razie nie prowadzi żadnych rozmów na ten temat rozmów i nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie: czy chciałby wykorzystać swoje doświadczenie w pracy w samorządzie. Ale jednocześnie dodał, że nauczył się w życiu nigdy nie mówić „nigdy” i nie chce składać deklaracji „na nie”.

Naturalnym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości może być Łukasz Podlewski, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w radomskiej Radzie Miejskiej. Jego kandydaturę lansuje Łukasz Mierzejewski, pełnomocnik Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości w Radomiu. Nieoficjalnie wymienia się jeszcze jedną kandydaturę – Jakuba Kowalskiego. To obecny radny wojewódzki, który w listopadzie 2015 roku został dyrektorem gabinetu ówczesnego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, a następnie od 24 czerwca 2016 był szefem Kancelarii Senatu. Funkcję tą pełnił do 14 listopada 2019 roku. Jakub Kowalski jest obecnie mało widoczny w życiu politycznym, samorządowym Radomia, ale ostatnio przypomniał o nim i to od razu na forum Sejmu poseł Koalicji Obywatelskiej Konrad Frysztak. Przy okazji debaty o podwyżkach cen prądu poseł pokazał plansze z wynagrodzeniami radomskich radnych zarabiających pieniądze w spółkach kontrolowanych przez skarb państwa. Cała Polska mogła przeczytać, że Jakub Kowalski zarobił w ciągu ubiegłego roku 585 977 złotych. Wychodzi więc, że zarabiał 48 tysięcy 831 złotych 41 groszy średnio miesięcznie.

Należy też uwzględnić, że w przypadku przełożenia terminu wyborów samorządowych na wiosnę 2024 roku, mogą się też zmienić listy kandydatów w wyborach samorządowych. Jeśli bowiem Zjednoczona Prawica przegra przyszłoroczne wybory parlamentarne to następnie naturalnym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach na urząd prezydenta Radomia byłby dzisiejszy senator i wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, który konkurował już z Witkowskim w ostatnich wyborach na urząd prezydenta Radomia. Skurkiewicz w wyniku niepomyślnych dla Zjednoczonej Prawicy wyników wyborów do Sejmu straciłby zapewne stanowisko w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Kto jeszcze na prezydenta Radomia?

Wydaje się, że raczej obecny prezydent, Radosław Witkowski zbierze szerokie poparcie dla swojej kandydatury. Nie jest jednak wykluczone, że inne środowiska polityczne niż Zjednoczona Prawica i Koalicja Obywatelska wystawią swoich kandydatów, choćby po to, by przed ewentualną drugą turą popierając jednego z kandydatów znacznie się wzmocnić.

Zobaczcie potencjalnych kandydatów na urząd prezydenta Radomia

O pierwszych przymiarkach do walki o prezydenturę w Radomiu pisaliśmy niecały rok temu

Przypomnijmy, w poprzednich wyborach na urząd prezydenta Radomia w I turze głosowania Państwowa Komisja Wyborcza odnotowała następujące wyniki:

  • 1 Radosław Witkowski – Komitet Wyborczy Wyborców Radosława Witkowskiego Koalicja na Rzecz Zmian – 45,47 procent
  • 2 Wojciech Skurkiewicz – Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość – 40,4 procent
  • 3 Rafał Czajkowski – Komitet Wyborczy Rafała Czajkowskiego – 5,34 procent
  • 4 Robert Mordak – Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz’15 – 2,89 procent
  • 5 Ryszard Fałek – Komitet Wyborczy Bezpartyjni Radomianie – 2,85 procent
  • 6 Adam Duszyk – Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe – 2, 06 procent
  • 7 Dominik Hebda – Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy – 0,99 procent

W drugiej turze Radosław Witkowski dostał 53,83 procent głosów, Wojciech Skurkiewicz – 46,17 procent.

Tak było w poprzednich wyborach

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie