Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Recital chopinowski w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Robert Grudzień zapowiada kolejne imprezy

Barbara Koś
Gra Kamil Wrona.
Gra Kamil Wrona. archiwum Roberta Grudnia
W Pałacu Józefa Brandta w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbył się piękny recital chopinowski. To był kolejny koncert w ramach projektu Roberta Grudnia „Zrozumieć Niepodległą”, w 100-lecie odrodzonego państwa polskiego.

Koncert z udziałem wybitnego pianisty młodego pokolenia, Kamila Wrony, wzbudził duże zainteresowanie wśród słuchaczy. W programie znalazły się chopinowskie Nokturny, Scherza i Etiudy. Oprócz mieszkanców Orońska koncertu wysłuchali również melomani z Radomia, Warszawy i Krakowa.

- Serdecznie dziękujemy dyrekcji i pracownikom Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku za umożliwienie zorganizowania nam tego recitalu fortepianowego - mówił po zakończeniu wieczoru Robert Grudzień. - Koncert dedykowany był dwóm wielkim artystom: Chopinowi i Brandtowi, których sztuka przepełniona polskim patriotyzmem i wizją zmartwychwstania Ojczyzny, dawała nadzieję pokoleniom Polaków poddawanym przez rosyjskiego zaborcę szczególnie perfidnym metodom wynarodowienia.

Jak podkreśla Robert Grudzień, Fryderyk Chopin wielki narodowy polski kompozytor oraz Józef Brandt,niestrudzony propagator wielkości I Rzeczpospolitej, to ważne postaci w całym projekcie. Obrazy Brandta sławiące zwycięstwa oręża polskiego z XVI i XVII wieku oraz sceny z życia szlachty ukazywały wielki naród, dla którego zabory są stanem przejściowym. Ten wizerunek promował w Monachium, gdzie miał swoją pracownię i gdzie odnosił sukcesy jako artysta.

Koncert odbył się w ramach projektu „Zrozumieć Niepodległą”, ogólnopolskiego projektu autorski w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę 1918-2018. Festiwal obejmuje także Lubelszczyznę, Podkarpacie, województwo świętokrzyskie, łódzkie, południowe Mazowsze, Pomorze, Warszawę i Śląsk. Składa się z trzech części „Droga do Niepodległości”, „Niepodległa 1918” i „Wierni Niepodległej w czasach PRL”.

– Ukazujemy wielkich bohaterów, w ich lokalnych ojczyznach, bo ich działalność zmieniała losy Polski ,a nawet świata - przypomina Robert Grudzień. Koncerty prezentują takie postacie jak: Dionizy Czachowski czy błogosławiony O. Honorat Koźmiński. Przypominają dorobek artystów malarzy i muzyków, a także lokalne walki z lat 1914–18. - W koncertach finałowych, zatytułowanych „Niepodległa 1918″ przedstawimy szerzej postać Marszałka Józefa Piłsudskiego - zaznacza Robert Grudzień.

Dotychczas odbyło się już siedem koncertów. A co w najbliższym czasie w naszym regionie? W niedzielę 9 września, o godzinie 10.30 we Wrociszewie - kościół Św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy z okazji setnej rocznicy przybycia Rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa odbędzie się najpierw uroczysta msza święta a potem koncert „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi”. 16 września w Jedlińsku - kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, o godzinie 16 „Jan Paweł II i Bp. Piotr Gołębiowski - Trzeba być posłusznym Bogu i prawdzie” - koncert słowno-muzyczny, w którym wystąpią Bogusław Morka – tenor, Robert Grudzień – organy i Tomasz Chrześcijanek – trąbka. 23 września, o godzinie 10 w Ciepielowie - kościół Podwyższenia Krzyża Świętego - uroczysta msza święta i koncert „Pamięci Rodziny Kowalskich”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie