Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma oświaty w Kozienicach. Co wiemy?

Mariusz Basaj
Ilustracja przykładowa.
Ilustracja przykładowa. K24 i PG1
Reforma oświaty już od samego zdaje się być problematyczna dla samorządów lokalnych. W wielu przypadkach dochodzi do sytuacji, gdzie muszą zapaść trudne decyzje. W każdym razie wszystkie gminy w Polsce muszą opracować nowe siatki szkół. Również w Kozienicach reforma wiąże się ze sporymi zmianami.

Przez kilka ostatnich tygodni w naszej gminie działał specjalny zespół, składający się z urzędników i dyrektorów szkół, który analizował różne warianty zmian, a ostatecznie zarekomendował konkretne rozwiązania.

Zostają wszystkie szkoły, ale...

Propozycja zespołu zakłada, że wszystkie szkoły na terenie Gminy Kozienice będą dalej funkcjonowały. Sześcioletnie podstawówki zostaną przekształcone w ośmioletnie, podobnie zresztą jak gimnazja.

Szczególna sytuacja występuje jednak w przypadku Świerży Górnych i Nowej Wsi. Obecnie 70% uczniów Nowej Wsi to mieszkańcy Świerży Górnych. Szkoła w Świerżach posiada najnowocześniejszy budynek szkolny w całej gminie, do tego dochodzą m.in. kwestie kadrowe (w obliczu reformy na terenach wiejskich brakuje nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, gdyż te były w znikomych ilościach w sześcioletnich podstawówkach).

Dlatego też pojawił się wariant, aby uczniowie, którzy skończą klasy VI w Nowej Wsi uczęszczali do klas VII i VIII w Świerżach Górnych. Wszelkie szczegóły w tej sprawie zostaną omówione podczas spotkań z rodzicami 15 lutego (w Nowej Wsi o 16:30, w Świerżach o 18:00). Prawdopodobnie szkoła w Nowej Wsi zostanie za kilka lat wygaszona.

A jak w mieście?

W przypadku miasta prawdopodobny wariant mówi o przekształceniu PG nr 1 w PSP nr 4, a PG nr 2 w PSP nr 2. Istnienie samodzielnych szkół, a nie zespołów ma ułatwić ich organizację.

Wygląda na to, że jednak część uczniów będzie musiała zmienić szkołę, do której uczęszcza - choćby ze względu na brak odpowiedniej liczby sal.

- Nie ma możliwości, by w obecnych budynkach szkół podstawowych w mieście (PSP nr 1 i nr 3) zmieściły się klasy VII i przyszłe VIII, bez powstania drugiej zmiany nauczania, które de facto są już teraz w obydwu szkołach. Musimy też zdawać sobie sprawę, iż każda VII i VIII klasa ma największą liczbę godzin nauczania – 31 godzin tygodniowo. Pamiętać też należy, iż MEN w pozytywnych skutkach reformy oświaty m.in. wskazywał, że będzie walczył, by samorządy zmniejszyły zmianowość nauczania w szkołach - mówi dyrektor Wydziału Edukacji Robert Boryczka i dodaje: - Dlatego konieczne staje się przeniesieni części uczniów ze szkoły do szkoły tak, jak wskazują to zapisy nowej ustawy wprowadzającej prawo oświatowe.

Kto i gdzie?

Propozycje dotyczące tego, którzy uczniowie i na jakich zasadach zostaną przeniesieni do innych szkół zostaną przedstawione na spotkaniach 13 lutego (PSP 1, godz. 17:00 - klasy I-III, godz. 19:00 - klasy IV-VI) i 14 lutego (PSP 3, godz. 17:00 - klasy I-III, godz. 19:00 - klasy IV-VI).

Aby uniknąć systemu zmianowego nauki, rozpatrywane są opcje przejścia uczniów do innych placówek. Dzieci z obecnych klas VI i część dzieci z obecnych klas III PSP nr 3 przeszłaby do PSP nr 2 i analogicznie w przypadku dzieci z PSP nr 1, które przeszłyby do PSP nr 4.

W najbliższych latach nie byłoby zatem klas VII i VIII w "Jedynce" i "Trójce", a klasy IV byłyby dzielone między poszczególne placówki. Takie rozwiązanie pozwoliłoby możliwie jak najsprawniej połączyć wygaszanie gimnazjów i tworzenie struktur nowych ośmioletnich podstawówek.

Raz jeszcze podkreślamy, że to rozpatrywany wariant, a szczegółowe informacje rodzice usłyszą podczas zebrań w szkołach.

Są nowe obwody

Jak już informowaliśmy, na stronie urzędu miejskiego (www.kozienice.pl) pojawił się też projekt nowych obwodów szkolnych. Dotyczą one naboru do klas pierwszych od roku szkolnego 2017/18 i dalej.

Projekty obwodów będą wyłożone do publicznego wglądu w dniach 6-10 lutego, w urzędzie miejskim, w pokoju 205 (poniedziałek, g. 12:00-17:00; wtorek-piątek, g. 10:00-14:00). Ewentualne wnioski będzie można składać na piśmie do 17 lutego.

Co dalej?

Teraz przed samorządowcami spotkania z mieszkańcami, a w dalszej kolejności podjęcie uchwał. Tuż po feriach Rada Miejska ma podjąć uchwałę intencyjną w tej sprawie, a kiedy zostanie ona zaopiniowana przez kuratorium, wtedy zostanie podjęta "właściwa" uchwała. Ta musi zostać uchwalona do końca marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie