Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma oświaty w Kozienicach - radni byli jednogłośni, ale...

Mariusz Basaj
Obrady potrwały około czterech godzin.
Obrady potrwały około czterech godzin. Mariusz Basaj
Radni miejscy jednogłośnie podjęli w czwartek uchwałę dotyczącą projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Jest to na razie tzw. uchwała intencyjna. Finalna zostanie podjęta pod koniec marca - kiedy projekt zyska pozytywną opinię kuratorium oświaty. Ponadto na sesji poruszono m.in. kwestię wsparcia powiatu kozienickiego czy współpracy z włoską gminą Lanuvio.

Pomoc dla powiatu

W sumie w czwartek podjęto 14 uchwał, dłuższa dyskusja wywiązała się przy kilku z nich. Pierwszym punktem zapalnym okazała się pomoc finansowa dla powiatu kozienickiego.

Łącznie ma tam trafić niemal 1,9 miliona złotych, z czego 1,6 mln na zadania związane z drogami powiatowymi na terenie gminy (drogi Kozienice - Holendry Piotrkowskie, Wólka Tyrzyńska - Staszów, Ryczywół - Brzóza, odcinek do Woli Chodkowskiej, most w ciągu drogi Opatkowice-Holendry Kuźmińskie, chodnik w Janowie, ścieżka pieszo-rowerowa Świerże Górne - Nowa Wieś, przejście dla pieszych z oświetleniem w ciągu drogi Brzeźnica - Mozolice Małe).

Część radnych miała jednak wątpliwości w tej sprawie. Radny Stanisław Kuźnar chciał wyłączyć z uchwały dział poświęcony drogom, miał obawy do tego czy inwestycje będą finansowane w proporcjach 1/3 - powiat, 2/3 gmina.

Uspokajał go radny Włodzimierz Kowalski. - My dajemy powiatowi pulę środków i to oni mają szukać tej 1/3. Dajemy im szanse na realizację. Bez tych środków te drogi mogą wcale nie powstać - ostrzegał.

- Przecież ta decyzja zapadła w dużej mierze przy uchwaleniu budżetu. Była tam mowa o tych środkach - dodał Andrzej Wołos. Ostatecznie uchwała przeszła, ale przy aż 9 głosach wstrzymujących.

Oświata - jednogłośnie, ale...

Mimo zgodności przy głosowaniu, spore dyskusje wywołała uchwała intencyjna w sprawie oświaty, związana z reformą systemu edukacji. Według jej założeń, żadna ze szkół w mieście i gminie nie będzie likwidowana, a wszystkie gimnazja zostaną przekształcone w ośmioletnie szkoły podstawowe. Ze zmianami wiążą się także zmiany w obwodach szkolnych - tu po konsultacjach społecznych władze samorządowe zdecydowały się "pójść na rękę rodzicom" i przychyliły się do ich próśb.

Z innych ważnych założeń, trzeba podkreślić fakt, że uczniowie obecnych klas VI przejdą do PSP 2 i PSP 4 (czyli obecnie PG 2 i PG 1). Podobnie będzie z częścią uczniów klas III, tu jednak rodzice - wg zapewnień z czwartkowej sesji - będą mieli swobodę w tej sprawie. Spotkania z rodzicami na ten temat trwają od początku tygodnia.

Na sesji dyrektor Wydziału Edukacji Robert Boryczka kilkukrotnie podkreślał, że gmina dąży do tego, aby nie było dwuzmianowości w szkołach, do której prowadziłby brak przenoszenia uczniów.

Na zagrożenia w tej kwestii zwrócił uwagę Włodzimierz Kowalski. - Efekt konsultacji może doprowadzić do tego, że będziemy mieli dwie bardzo duże szkoły i dwie bardzo małe. To nie jest optymalna sytuacja - zauważył.

Uchwała została ostatecznie przegłosowana, a teraz zajmie się nią kuratorium. Po jej akceptacji, radni będą mogli zagłosować nad ostateczną wersją.

Pomnik Niepodległości

W czwartek radni podjęli uchwałę intencyjną w sprawie budowy w Kozienicach Pomnika Niepodległości. - Pozwoli to na dalsze działania w tym kierunku. W tym roku ma powstać jego projekt i wizualizacja - tłumaczyła wiceburmistrz Małgorzata Bebelska. O tym pomyśle pisaliśmy już na naszych łamach. W myśl uchwały miałby on stanąć na skwerze pomiędzy ulicami Głowaczowską i Konarskiego (w pobliżu PSP 3). Jak informowaliśmy, ma powstać na 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i być pomnikiem bardziej ideowym niż poświęconym konkretnym wydarzeniom czy postaciom.

Współpraca z Włochami

Jedna z uchwał dotyczy natomiast współpracy Gminy Kozienice z włoską Gminą Lanuvio, która na początku lutego wystąpiła z taką inicjatywą. Lanuvio jest położone 30 km na południowy-zachód od Rzymu i zamieszkuje je około 10 tys. osób. Pochodzi jeszcze z okresu Cesarstwa Rzymskiego i posiada wiele zabytków sprzed ponad 2 tys. lat. Współpraca ma m.in. przyczynić się do wspólnych działań szkół czy instytucji kultury.

Najwięcej zastrzeżeń w tej kwestii miał radny Martin Bożek, który zwracał uwagę, że to nie Rada Miejska decyduje o składach osobowych delegacji i na to, że współpraca z Włochami nieformalnie trwa od kilku lat. Jak zapewniała wiceburmistrz, to kolejny krok w stronę partnerstwa z Lanuvio, a tego typu relacje buduje się długi czas.

Co jeszcze na sesji?

Radni dokonali przesunięć w budżecie, uchwalili "Program opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy", zajęli się przedłużeniem umowy dzierżawy kilku działek, a także sprzedażą dwóch nieruchomości w Staszowie i na Os. Borki II.

W trakcie dyskusji poruszono m.in. problem psich odchodów na mieście, rozważano ponowną instalację koszy z workami i apelowano do właścicieli czworonogów. Radna Alicja Kordula zwróciła uwagę na potrzebę pomocy w przyszłym roku dzieciom z I klasy, które pójdą do PSP nr 2 (obecnie PG 2), a wg informacji osoba ze znakiem STOP najpewniej będzie zatrudniona. Dyskutowano także o czyszczeniu cieków wodnych. Jedną z propozycji jest zaproszenie przedstawiciela odpowiedzialnej instytucji na posiedzenie komisji branżowej i przedyskutowanie kierunków działań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie