Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region radomski. Kolejki po tańszy prąd i obawa o noworoczne podwyżki. Ostatni dzień składania oświadczeń

jp
Tak wyglądały kolejki przed grójecką siedzibą PGE Obrót, gdy sadownicy dowiedzieli się, że też muszą składać oświadczenia.
Tak wyglądały kolejki przed grójecką siedzibą PGE Obrót, gdy sadownicy dowiedzieli się, że też muszą składać oświadczenia. ZSRP
We wtorek, do godziny 20 czynne będą w regionie radomskim wszystkie oddziały PGE Obrót przyjmujące tak zwane oświadczenia odbiorcy końcowego. Stawką jest możliwość zakupu prądu po ubiegłorocznych cenach, ale wszyscy już szykują się na skokowy wzrost taryf po wyborach.

PGE Obrót informuje, że oświadczenia można składać osobiście, listownie, gdzie decyduje data stempla pocztowego lub mailem. W tym ostatnim przypadku nie może to być skan oświadczenia, ale dokument z podpisem kwalifikowanym.

Otwarte okienka

- Wszystkie nasze placówki czynne są do godziny 20, ale pracownicy mają być wyczuleni też na sytuacje, gdy ktoś spóźni się niewiele minut. Wtedy oświadczenie też ma być przyjęte - mówi Mariusz Majewski, rzecznik PGE Obrót w Rzeszowie, spółkę, która obsługuje region radomski.

Za to 14 sierpnia w środę, wszystkie biura obsługi klienta spółki będą nieczynne. Dostępna będzie jedynie infolinia firmy.
Spółka podkreśla, że podkreśla, że gospodarstwa domowe nie muszą składać oświadczeń. W przypadku gospodarstw domowych i innych odbiorców końcowych z grupy taryfowej Gx w całym roku 2019 obowiązują ceny z roku 2018 – nie ma więc wymogu składania oświadczeń przez tych klientów.

Jaka cena prądu?

Mariusz Majewski mówi, że obecnie bardzo trudno jest nawet oszacować liczbę uprawnionych podmiotów z regionu radomskiego, które do tej pory złożyły oświadczenie oraz tych, którzy nie dopełniły formalności. Nie wiadomo więc zupełnie jak zamieszanie związane z „zamrożonymi” i „rozmrożonymi” cenami prądu wpłynie na ceny detaliczne towarów i usług. Według medialnych doniesień szacuje się, że „odmrożone” ceny energii elektrycznej mogą być od 30 do 50 procent wyższe od obowiązujących pod koniec 2018 roku. - To są indywidualne bardzo różne umowy, zawierane w różnym czasie. Są przecież odbiorcy, którzy już w umowie mieli zapis gwarancji niezmieniania cen przez 2 lata. W ich przypadku do końca umowy nic się nie zmieni - mówi Mariusz Majewski.

Wszyscy powinni jednak obawiać się wysokich cen za prąd od nowego roku. Szacunki ekspertów mówią, że dla firm rachunki wzrosną o 40 procent, a dla gospodarstw indywidualnych o około 30 procent. Już dziś można zauważyć, że kontrakty terminowe na giełdzie energii na rok 2020 są o 30 procent wyższe w porównaniu do czerwca 2018 roku.

Na ostateczną cenę wpływają jednak inne czynniki, jak na przykład akcyza ustalana przez rząd.

Soleo w radomskim klubie Explosion . Zobacz zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie