Region radomski świętuje rocznicę bitwy pod Grunwaldem

Barbara Koś
A to "Spotkanie u Powały” które ukaże pięć postaci: króla Władysława Jagiełłę, Powałę z Taczewa, Dobrogosta Czarnego z Odrzywołu, biskupa Mikołaja Trąbę  i Mszczuja ze Skrzynna. Obok remiza zaadaptowana na Kaplicę Bogurodzicy.Prezentują projekt Janusz Pulnar i Tadeusz Derlatka.
A to "Spotkanie u Powały” które ukaże pięć postaci: króla Władysława Jagiełłę, Powałę z Taczewa, Dobrogosta Czarnego z Odrzywołu, biskupa Mikołaja Trąbę i Mszczuja ze Skrzynna. Obok remiza zaadaptowana na Kaplicę Bogurodzicy.Prezentują projekt Janusz Pulnar i Tadeusz Derlatka. Fot. Barbara Koś
Symboliczne wici rozesłane 2 lutego po mszy w kościele w Jedlni Kościelnej rozpoczną obchody 600 - lecia bitwy pod Grunwaldem w regionie radomskim. Jubileusz największej bitwy średniowiecza, który świętować będzie w tym roku cała Polska, w radomskiem skupi się w Taczowie, Kozienicach i Jedlni.

- Dlaczego zaczynamy od Jedlni? Bo król Władysław Jagiełło, który przyjeżdżał do Jedlni aż osiemnaście razy na polowania, właśnie z Jedlni w 1410 roku rozesłał wici zwołujące wojska na bitwę grunwaldzką - mówi Janusz Pulnar, członek Mazowieckiego Komitetu Historycznego Obchodów 600 - lecia bitwy pod Grunwaldem. Komitet pod wodzą profesora Henryka Samsonowicza już działa.
Bitwę pod Grunwaldem uczczą w naszym regionie Taczów, w gminie Zakrzew, Kozienice i Jedlnia Kościelna.

W Taczowie, skąd wywodzi się słynny rycerz, Powała z Taczewa, powstanie wielka kompozycja rzeźbiarska zatytułowana "Rycerze Bogurodzicy".

Jej pierwszy element "Spotkanie u Powały" ukaże pięć postaci: króla Władysława Jagiełłę, Powałę z Taczewa, Dobrogosta Czarnego z Odrzywołu, biskupa Mikołaja Trąbę i Mszczuja ze Skrzynna.
Zostaną oni utrwaleni w spiżu przez artystę Edwarda Łagowskiego w chwili debaty nad szczególnym elementem przygotowania do bitwy: budowy mostu na Wiśle w okolicach Czerwińska.

- Był to specjalny most tak zwany łyżwowy, składający się z drewnianych części - przypomina Janusz Pulnar. - Te części pochodziły z drzew Puszczy Kozienickiej i w miejscu, w którym Zagożdżonka wpada do Wisły, były spuszczane na rzekę i holowane do Czerwińska.

W Taczowie stanie ponadto replika dioramy "Bitwa pod Grunwaldem" Zygmunta Rozwadowskiego i Tadeusza Popiela, która znajduje się w Muzeum Historycznym Miasta Lwowa.

Trzecim elementem taczowskiego projektu stanie się Kaplica Bogurodzicy mieszcząca się w specjalnie zaadaptowanej remizie strażackiej. W remizie powstanie też Muzeum Etosu Rycerza Polskiego. Jednym z eksponatów staną się Szachy Grunwaldzkie, których 16 figur czarnych i białych uosabiać będzie Polaków i Krzyżaków.

W Kozienicach na rzece Zagożdżonce stanie zrekonstruowany most z Czerwińska. To będzie wielkie przedsięwzięcie. Towarzyszyć mu ma ustawienie kompozycji rzeźbiarskiej ukazującej postaci związane z jego budową: króla Władysława Jagiełły, kanclerza Zbigniewa Oleśnickiego, Dobrogosta Czarnego, głównego budowniczego mostu, mistrza Jarosława z Rusi oraz kilku drwali i cieśli.
Części mostu zostaną spławione 150 kilometrów Wisłą do Czerwińska.
W Jedlni Kościelnej obchody skoncentrują się wokół kościoła. Oprócz wysłania wisi będą prezentowane obrzędy wiejskie nawiązujące do bitwy. W centrum Jedlni stanie pomnik Władysława Jagiełły trzymającego w ręku Statuty Jedlańskie, zwalniające ówczesnych chłopów z obowiązku pańszczyzny. Postawiona będzie także Diorama Jedlańska, inspirowana sztychami średniowiecznymi. Na jednym jej skrzydle ukazana będzie banderia krzyżacka a na drugim - chorągwie polskie biorące udział w grunwaldzkiej bitwie.

Proboszcz parafii, ksiądz Janusz Smerda, chce też, aby 15 sierpnia odbyła się wielka msza symbolizująca zjednoczenie Europy, zakończona wspólnym odśpiewaniem Bogurodzicy.

Ciekawym elementem będzie też rzeźba "Świadkowie historii" w której skład wejdzie siedem głazów narzutowych symbolizujących osoby związane z grunwaldzką bitwą. Oprócz króla Jagiełły i królowej Jadwigi, Władysława Łokietka, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta Starego stanie tam głaz Konrada Mazowieckiego, który sprowadził Krzyżaków do Polski.

Autorami całej koncepcji radomskich obchodów bitwy są Janusz Pulnar i Tadeusz Derlatka, który jest autorem wszystkich projektów architektonicznych plastycznych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie