Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu

reklama

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu, to niewątpliwie jedna z najlepszych placówek Służby Krwi w kraju. Świadczą o tym liczby tworzące wynik, ale też wyróżnienia. Radomska placówka Służby Krwi, od lat cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym, a wszystko dzięki tworzącemu ją zespołowi ludzi i specjalistów, otwartych na rozwój i innowacje, wiernych bezpieczeństwu, higienie i unijnym standardom.
Centrum od lat dostarcza niezbędną do ratowania życia ludzkiego krew do szpitali w Radomiu i regionie, a w razie potrzeby także do placówek medycznych na terenie całej Polski.
- Zapotrzebowanie na krew ze strony szpitali i klinik ciągle wzrasta, a zadaniem naszego Centrum jest zabezpieczenie tych podmiotów w ten szczególny lek. Krew jest bezcennym z leków, nie da się jej niczym zastąpić – mówi Józef Waniek, dy-rektor RCKiK w Radomiu.

WYKWALIFIKOWANA KADRA
Radomskie Centrum jako jednostka Służby Krwi kładzie duży nacisk na szkolenia wykwalifikowanej kadry medycznej w celu zapewnienia bezpieczeństwa produkcji krwi i jej składników teraz i w przyszłości.
- Zapotrzebowanie na krew i jej składniki z roku na rok wzrasta, a naszym zadaniem jest aby pacjent otrzymał ten szczególny lek najszybciej jak to możliwe. Ta właśnie ludzka, bezinteresowna pomoc, często decyduje o procesie zdrowienia pacjenta, a w wielu jednostkach chorobowych krew jest lekiem niezastąpionym i koniecznym – mówi dyrektor placówki.
Warto podkreślić, że choć Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu jest stosunkowo małą jednostką, na tle innych placówek służby krwi w Polsce, to zdobywa prestiżowe nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich kampaniach społecznych. Przeprowadzone kontrole w latach 2014 - 2015 przez ISO, Instytut Hematologii i Transfuzjologii oraz GIODO, nie wykazały uwag ani zastrzeżeń dotyczących działalności Centrum. Jednostka spełnia wszystkie kryteria i normy bezpieczeństwa. Są one wymogiem w kwestii otrzymania certyfikatu jakości niezbędnego przy współpracy krajowej, a także międzynarodowej.

EDUKACJA I DOBRY PRZYKŁAD
Ideę krwiodawstwa radomska placówka stara się rozpowszechniać już wśród najmłodszych, stawiając na edukację do-tyczącą krwiodawstwa i dawstwa szpiku.
- Edukację rozpoczynamy od najmłodszych, wychodząc z założenia, że dzieci i młodzież są naszą przyszłością – mówią pracownicy RCKiK w Radomiu.
Pracownicy Centrum organizują wycieczki dla dzieci przedszkolnych i młodzieży szkolnej do placówki przy ulicy Limanowskiego 42. Goście mogą zapoznać się z drogą, jaką pokonuje krwiodawca od momentu zarejestrowania się, do momentu oddania krwi pełnej lub jej składnika. Wykwalifikowani pracownicy Centrum prowadzą także pogadanki w szkołach w ramach spotkań dotyczących idei honorowego krwiodawstwa oraz uświadamiają młodzież w tematach dotyczących roli krwi w organizmie człowieka oraz chorób szpiku kostnego, promocji zdrowego stylu życia i honorowego krwiodawstwa.
- W dobie różnych zagrożeń zdajemy sobie sprawę jak trudno zostać honorowym dawcą krwi. Dlatego wychodzimy na-przeciw idei HDK, współpracując z różnymi środowiskami, podmiotami, samorządami, prezydentem miasta Radomia, kościołem, szkołami i Caritas Diecezji Radomskiej – mówi Józef Waniek, dyrektor RCKiK w Radomiu.
W myśl przyświecającej radomskiej placówce idei „ Oddając krew – ratujesz życie” pracownicy RCKiK docierają do coraz większej ilości społeczeństwa, by zwiększyć świadomość na temat efektywnego gospodarowania krwią i jej składnikami. Skutkuje to zwiększającą się ilością dawców pierwszorazowych i utrzymaniem wielokrotnych. Udaje się przełamać stereotypy o oddawaniu krwi i złym jej wykorzystywaniu oraz o szkodliwym oddziaływaniu oddawania krwi dla zdrowia ludzkiego.

CENTRUM INFORMUJE
- Nasze społeczeństwo jest coraz starsze, największy spadek przyrostu naturalnego jest jeszcze przed nami. Wiedza naszej populacji na temat krwiodawstwa jest jeszcze niewystarczająca. Mimo dotychczasowych działań odczuwany jest niedosyt informacji o krwi. Dlatego rozbudowujemy nasze działania informacyjne polegające na większej częstotliwości tworzenia punktów informacyjnych, na eventach i imprezach masowych. W czasie trwania tych spotkań można dowiedzieć się w jaki sposób pobierane są składniki krwi (KKP, osocze metodą plazmaferezy), co dzieje się z krwią po jej oddaniu (separacja, wirowanie krwi, mrożenie szokowe osocza), jakie są wykonywane badania-sprawdzanie krwi pod względem bezpieczeństwa dawcy i biorcy, w jaki sposób określana jest grupa krwi (pokaz manualnego określania grupy krwi); jakie preparaty oraz leki otrzymujemy z krwi i do czego są wykorzystywane; w jaki sposób przechowywane są składniki krwi w Centrum przed wydaniem dla pacjenta. Staramy się w ciekawy sposób na specjalnych folderach przedstawić preparatykę krwi i jej składników, która na co dzień nie jest dostępna dla wszystkich, a wiedza w tym temacie jest jeszcze zbyt mała i powierzchowna – zaznacza dyrektor RCKiK w Radomiu.

CYKLICZNE AKCJE POBORU KRWI
W ramach działań promujących honorowe oddawanie krwi, a także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom krwiodawców radomska placówka służby krwi organizuje (od maja do października) cykliczne akcje poboru krwi.
W tym roku placówka zrezygnowała z dotychczasowych, cyklicznych akcji wyjazdowych przy Poczcie Polskiej oraz na radomskim deptaku „Żeromka” na rzecz akcji przy Placu Jagiellońskim w Radomiu. Czerwony ambulans można tam spotkać codziennie od poniedziałku do soboty (pięć dni w tygodniu) oprócz wtorków

TRUDNY CZAS I POMOCNE AKCJE WYJAZDOWE

Szczególnie trudnym okresem dla placówek służby krwi w całym kraju – w tym także radomskiej jest okres letni a zwłaszcza miesiąc sierpień. Wzrasta wówczas zapotrzebowanie na krew. Częściej na oddziały szpitalne trafiają ofiary wypadków komunikacyjnych, poszkodowani podczas prac rolnych. Trud-niej wtedy pozyskać krew, bo nie pracują szkoły, uczelnie a wielu honorowych krwiodawców przebywa na urlopach. Dlatego zwłaszcza w tym okresie tak ważne są akcje wyjazdowe, zbiórki w terenie.
Stale organizowane są ekipy wyjazdowe, których z roku na rok przybywa. Zbiórki odbywają się między innymi w Szydłowcu, Skaryszewie, Białobrzegach, Warce, Jedlińsku.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa bierze udział zarówno w dużych przedsięwzięciach, takich jak: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Motoserce, Motowiosna, Radomski Piknik Naukowy, Zdrowotny, Strażacki, Życiodajny Krwioobieg, jak również w imprezach plenerowych odbywających się w szkołach, czy przy parafiach na terenie Radomia i okolic.
W 2015 roku zorganizowano 351 ekip wyjazdowych, na których 8 072 osób oddało krew, w tym pierwszorazowych daw-ców było - 2 250.
- Miłą niespodzianką były Międzynarodowe Pokazy Lotni-cze Air Show. Padł wówczas rekord oddanej krwi. Tego dnia dawcy oddawali życiodajną substancję w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu oraz w ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda. Podczas dwudniowych pokazów lotniczych Air Show 2015, chęć oddania krwi wyraziło 418 osób, 331 oddało krew, dzięki czemu udało się zgromadzić ponad 148 litrów krwi pełnej. Pokazy odbywają się co dwa lata na radomskim lotnisku. Od 2011 do 2015 roku ogółem RCKiK pozyskało ponad 330 litrów krwi pełnej od 738 dawców, w tym 450 dawców pierwszorazowych.

SZCZEGÓLNY CZAS DLA WSPANIAŁYCH LUDZI

Co roku w naszym mieście uroczyście obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa. Podczas tego szczególnego wydarzenia Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi oraz osoby, które w aktywny sposób wspierają idee honorowego oddawania krwi są wyróżniani między innymi odznaczeniami państwowymi Prezydenta RP, Ministra Zdrowia, Prezydenta Miasta Radomia. Otrzymują dyplomy, upominki, nagrody rzeczowe.
Od 2011roku do 2016 odznaczenia państwowe przyznano 83 osobom (21 osób - Złoty Krzyż Zasługi, 24 - Srebrny Krzyż Zasługi, 38 - Brązowy Krzyż Zasługi).
- Nasze Centrum bierze czynny udział w programie polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia pod nazwą: „Zapewnienie samo-wystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015 – 2020”. Nadrzędnym celem programu jest zapewnienie Rzeczpospolitej Polskiej samowystarczalności w za-kresie krwi i jej składników oraz poprawa bezpieczeństwa krwi i jej składników. Celami szczegółowymi programu są: promocja i edukacja w zakresie honorowego krwiodawstwa, zwiększenie bezpieczeństwa pobieranej krwi poprzez wprowadzenie procedury „kandydata na dawcę krwi”, optymalizacja stosowania składników krwi i produktów krwiopochodnych, zapewnienie odpowiednich warunków transportu, gwarantujących uzyskiwanie składników krwi najwyższej jakości.
Program ma charakter strategiczny i długofalowy. Zdefiniowane w nim zagadnienia i określone do realizacji zadania, powinny w sposób istotny wesprzeć działania, podejmowane przez jednostki organizacyjne publicznej służby krwi, a także i RCKiK w Radomiu w zakresie zaopatrzenia systemu ochrony zdrowia w krew i jej składniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie