Spis treści
- Nowa ewidencja zwierząt, nowe gatunki
- Właściciele koni lub drobiu będą mieli ograniczone terminy dokonywania zgłoszeń
- Zmiany w zgłaszaniu urodzeń. Ważne informacje m.in. dla hodowców świń
- Dopuszczenie alternatywnych metod identyfikacji
- Zgłoszenia online. Od kiedy będą upowszechnione?
- Transport po Polsce bez paszportów dla bydła
Branża hodowlana od dawna apelowała o zmiany w zakresie prawa. Teraz podstawą do nowelizacji przepisów stały się regulacje obowiązujące w Unii Europejskiej. Dzięki reformie system identyfikacji stanie się kompatybilny m.in. z danymi inspekcji weterynaryjnych, a w kraju będzie można skuteczniej czuwać nad dobrostanem zwierząt i walczyć z chorobami typu ASF i ptasia grypa. Nad procesem niezmiennie będzie czuwać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Nowa ewidencja zwierząt, nowe gatunki
Do tej pory rejestr zwierząt gospodarskich i siedzib stad zawierał dane dotyczące bydła, owiec, kóz i świń; zostanie on przekształcony w komputerową bazę danych i uzupełniony o informacje na temat nieewidencjonowanych do tej pory gatunków:
- koniowatych,
- wielbłądowatych,
- jeleniowatych,
- a także zakładów drobiu.
Pojawi się też inna definicja posiadacza (w przypadku koniowatych mowa jest też o właścicielu), a podstawową kategorią – w miejsce siedziby stada – stanie się działalność. Zgłosić będzie trzeba cztery rodzaje działalności:
- siedziba stada, w przypadku gdy prowadzi się chów, hodowlę, wypas, miejsce gromadzenia, grupę tresowanych zwierząt, ich skup, obrót nimi, pośrednictwo w tym obrocie bądź cyrk objazdowy; organizuje się targi, wystawy, pokazy lub konkursy zwierząt; dokonuje się uboju tych pochodzących z innych siedzib w celu produkcji mięsa na użytek własny,
- rzeźnia,
- zakład drobiu,
- zakład przetwórczy lub spalarnia.
Właściciele koni lub drobiu będą mieli ograniczone terminy dokonywania zgłoszeń
Każdy rodzaj działalności będzie posiadał odrębny numer, a posiadacze tych zwierząt, które do tej pory nie były ewidencjonowane przez ARiMR, będą musieli nie tylko nadać status producenta, ale też zarejestrować:
- siedzibę stada koniowatych oraz zgłoszenia zwierząt w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy,
- siedzibę stada jeleniowatych i wielbłądowatych nie później niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy – również od tej daty posiadacze zwierząt będą mieć 18 miesięcy na oznakowanie i zgłoszenie zwierząt,
- zakład drobiu + dokonanie zgłoszenia w komputerowej bazie liczby ptaków lub jaj wylęgowych w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Zmiany w zgłaszaniu urodzeń. Ważne informacje m.in. dla hodowców świń
ARiMR informuje, że na zgłaszanie urodzeń i znakowanie zwierząt w zależności od gatunku będą odrębne terminy.
- Hodowcy bydła niezmiennie na dokonanie obu czynności będą mieć 7 dni. Posiadacze owiec i kóz na zgłoszenie urodzenia zwierzęcia i jego oznakowanie dostaną do 30 dni, jeśli matka była objęta wsparciem dobrostanowym – czytamy.
W innym przypadku znakowanie owcy lub kozy będzie musiało nastąpić w terminie 30 dni od dnia objęcia matki wsparciem, nie może być to jednak później niż 180 dni od urodzenia lub przed opuszczeniem przez potomstwa siedziby stada, w którym się urodziło. Termin na dokonanie obu czynności dla jeleniowatych i wielbłądowatych to maksymalnie 9 miesięcy. W przypadku koniowatych na zgłoszenie urodzenia ustawa da 3 miesiące, a opisu i identyfikacji musi dokonać właściwy związek hodowców koni w ciągu roku od urodzenia.
Na zmiany muszą się przygotować hodowcy świń, nowe przepisy zobligują ich do poinformowania o urodzeniu i oznakowaniu zwierząt nie później niż 37 dni od zdarzenia, a informacja o podejrzeniu choroby zakaźnej ma się znaleźć w bazie online w ciągu 2 dni.
- Należy podkreślić, że w przypadku wszystkich wymienionych gatunków będzie trzeba poinformować o zdarzeniu innym niż urodzenie przed upływem 7 dni od jego wystąpienia – przypomina Agencja.
Dopuszczenie alternatywnych metod identyfikacji
Nowelizacja pozwoli stosować środki identyfikacji, uwzględnione w unijnych przepisach:
- zwykłe i elektroniczne kolczyki lub opaski na pęcinę,
- kapsułki ceramiczne (bolusy),
- wszczepiane transpondery,
- tatuaże.
To, jaka metoda zostanie zastosowana, jest uzależnione od kombinacji oznaczeń przypisanych konkretnym gatunków zwierząt i oferty dostawców, którzy są na liście ARiMR.
- Oprócz tego dla użytkowników aplikacji IRZPlus uproszczona zostanie procedura zaopatrywania się posiadaczy zwierząt w środki identyfikacji, a związane z tym wizyty w placówkach Agencji nie będą konieczne – dowiadujemy się ze strony Agencji.
Zgłoszenia online. Od kiedy będą upowszechnione?
Wraz z wejściem w życie ustawy, wszelkie rzeźnie, pośrednicy, targi, czy spalarnie będą musiały spełnić obowiązek składania zgłoszeń w formie elektronicznej. Posiadacze zwierząt jeszcze do końca 2025 roku będą mogli wybrać formę papierową, później obowiązkowe stanie się informowanie o zdarzeniach za pośrednictwem IRZPlus. Osoby, które już teraz robią to wyłącznie online, zostaną automatycznie zwolnieni z obowiązku prowadzenia tradycyjnej księgi rejestracji lub ewidencji.
Jak wynika z komunikatu, w przypadku świń 2 razy do roku, dokładnie do 30 czerwca i do 31 grudnia, będzie trzeba sporządzać spis zwierząt, z uwzględnieniem nieoznakowanych jeszcze osobników.
Transport po Polsce bez paszportów dla bydła
Istotną zmianą jest również rezygnacja z paszportów dla bydła w obrocie krajowym. W przypadku planowanego wywozu zwierzęcia tego gatunku do innego kraju Unii Europejskiej obowiązkowe będzie zgłoszenie tego z wyprzedzeniem 5 dni w biurze powiatowym ARiMR, które w ciągu 3 dni wyda bezpłatnie niezbędny dokument. Papiery można będzie odebrać osobiście, na poczcie lub pobrać z systemu.
Źródło: ARiMR
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Jesteśmy na Google News. Śledź Portal i.pl codziennie. Zaobserwuj nas!
- Popularna aktorka odsłania kulisy romansu z żonatym mężczyzną. Odważne wyznanie
- Znana dziennikarka nie wytrzymała. "Tym razem sprawę oddaję prawnikowi"
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót