Rekompensaty za podwyżki cen prądu: 23.02.2020 r. a inflacja 3, 4-proc. Jak bardzo zdrożeje żywność, co to znaczy dla kosztów utrzymania

Zbigniew Biskupski
14.08..2015. gdansknz linie energetyczne pod gdanskiemfot. tomasz bolt / polska pressdziennik baltycki Tomasz Bolt/Polska Press
Zaczęło się z cenami. Inflacja już 4,4 proc., jak podał Główny Urząd Statystyczny. W miesiąc ceny detaliczne skoczyło do góry o 0,9 proc. W grudniu zaś w stosunku do listopada wzrosły o 0,8 proc., a więc w dwa ostatnie miesiące o blisko 2 proc. Jeśli trend by się utrzymał, dwucyfrowa inflacja w rok. Szczegółowych wzrostów za styczeń jeszcze nie znamy, ale niedawno GUS uszczegółowił dane dotyczące podwyżek w grudniu: wieprzowina w rok podrożała o 23,6 proc., wędliny o 11,9 proc., cukier o 20,7 proc., a opłata za wywóz śmieci aż o 32,21 procent! Dokąd zmierzamy?

Czy dojdziemy do cen z pierwszej połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jeszcze przed kartkami i półkami z samym octem.
Kilogram schabu 56 złotych, kilogram kiełbasy zwyczajnej 44 złote, a krakowskiej parzonej 54 złote, nie mówić już o myśliwskiej po 100 zł za taką samą ilość. Tabliczka czekolady 19 zł, a wedlowskiej z orzechami nawet 26 zł, pół litra wódki czystej 100 zł, wino musujące hiszpańskie codorniu – 280 zł butelka. Ale najważniejsze – kostka zwykłego masła 17,50, a lepszego 21 zł. Kilogram cukru 10,5 zł, a mąki wrocławskiej 6,70 zł. Bochenek chleba zwykłego 8 zł.
By nie było nieporozumień, zarobki były porównywalne: stażysta po studiach dostawał 2 600 zł, górnik w kopalni ok. 5 000 zł (w był wtedy elitą zarobkową), dobry murza na budowie 3,5 tys. zł, podobnie robotnik na hali w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu.

Rekompensaty za podwyżki cen prądu 2020 a inflacja 3, 4-proc. Jak-bardzo zdrożeje żywność, co to znaczy dla kosztów utrzymania

Rolnictwo bez dopłat

Dlaczego przytaczam te dane? Dlatego, że właśnie w tę stronę sterujemy. Artykuły spożywcze w Polsce są dużo tańsze tylko i wyłącznie ze względu na politykę subsydiów do rolnictwa stosowaną przez kraju Unii Europejskiej, a wcześniej EWG niemal od zarania powstania tych organizacji. Gdy byliśmy w PRL, rolnicy nie korzystali z dopłat, a konkurencyjny import dotowanych produktów rolnych z Francji Hiszpanii, Włoch czy Holandii nie hamował cen na polskim rynku, bo był to rynek obcy.

Co teraz oprócz podwyżki wynagrodzenia oferują pracodawcy kandydatom do pracy? Abonament medyczny. karnet, na siłownię - to ogólnie znane. A abonament na dojazdy do pracy? Albo ubezpieczenia - już nie tylko na życie i zdrowotne, jakie jeszcze? Kliknij w ten tekst a dowiesz się!

Zresztą ceny były regulowane. Sprzedaż po wyższych była przestępstwem. Co prawda nie karanym śmiercią jak kilkanaście lat wcześniej – słynna afera mięsna z czasów gomułkowskich, ale podatkowy domiar w jeden dzień tak zwanych badylarzy i prywaciarzy czynił nędzarzami milionerów z Łomianek czy spod Grójca. W każdym więc sklepie kiełbasa zwyczajna była po 44 zł, a parówkowa po 39, w piekarni zaś chleb po 8 zł.

Rzeczywistość grudzień 2019

W ubiegłym tygodniu Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, iż inflacja w grudniu liczona w skali ostatnich dwunastu miesięcy wyniosła 3,4 proc. Tylko w stosunku do poprzedniego miesiąca - czyli listopada 2019 r. ceny towarów i usług wzrosły o 0,8 proc. Gdyby taki wskaźnik pomnożyć przez 12 miesięcy, inflacja roczna wyniosłaby aż 9,6 proc.!
W środę 15 stycznia GUS rozszerzył tę informacje o bardziej szczegółowe dane.
Ciekawie prezentują się dane jeszcze bardziej szczegółowe. I tak np. za wywóz śmieci w w ostatnim miesiącu minionego roku płaciliśmy aż o 32,21 proc. więcej niż rok wcześniej, przy czym praktycznie cała podwyżka nastąpiła w ostatnim kwartale ubiegłego roku.
Skala podwyżek cen żywności jest mniejsza - od grudnia 2018 do grudnia 2019 r. ogólnie ceny urosły o 5,9 proc. - ale te wydatki są przecież decydujące dla każdego budżetu domowego, a w rodzinach najuboższych stanowią największy odsetek. prosty stąd wniosek, że inflacja w zakresie produktów żywnościowych najmocniej uderza właśnie w rodziny uzyskujące najniższe dochody.

Co dalej?Zaczęło się…

Koszt energii elektrycznej, podobnie jak ceny paliw, przekłada się bezpośrednio na ceny sprzedawanych towarów, w tym także żywność - zwłaszcza mięso i wędliny oraz warzywa. Drożejąca żywność zawsze zwiększa presję płacową, a podwyżki płac oznaczające napływ dodatkowych pieniędzy na rynek zawsze są impulsem do kolejnych podwyżek cen detalicznych. Taka spirala rozkręcająca się w schyłkowych latach PRL-u doprowadziła do hiperinflacji. W efekcie potrzebna była reforma Balcerowicza - dziś uznawanego za wroga publicznego. Oby po Grabskim w okresie międzywojennym i Balcerowiczu u zarania III RP, wkrótce nie był potrzebny szyty na ich miarę inny reformator.

Już wiadomo. Odbiorcy prądu od Taurona zapłacą za niego w 2020 r. drożej o 12,9 proc., Enea skasuje więcej o 12,2 proc., a Energa o 11,3 proc. To taryfy dla gospodarstw domowych ostatecznie zatwierdzone przez urząd.
Dla biznesu urząd taryf zatwierdzać nie musi, to ewentualnie domena urzędu ochrony konkurencji, ale już sam fakt jak zmonopolizowany w praktyce jest nasz rynek dostawców energii – od strony prawnej jest zliberalizowany, ale to taka sama fikcja jak trójpodział władzy w Polsce – biznes płaci więc za prąd krocie już od roku, a w 2020 będzie nie inaczej.
To musi się odbić na cenach produktów, bo konkurencja na rynku jest duża i marże (zarobki) firm od dawna są niewielkie.
To musi przyspieszyć inflację. Tym bardziej, że politycy, zwłaszcza prezydent Trump, robią wszystko, by polityka demolowała wolny rynek: wciąż trwa wojna handlowa z Chinami, a teraz realny jest nowy rozdział w wojnie na Bliskim Wschodzie. Ceny ropy pójdą w górę nieuchronnie, co natychmiast odczujemy nie tylko przy tankowaniu samochodów, ale i przy kasie płacąc za zakupy.

Już za tydzień Krajowa Administracja Skarbowa udostępni na specjalnej platformie cyfrowej wstępne rozliczenie PIT za 2019 rok i pojawi się apel o ich akceptację. Uaktywnia to cyberprzestępców, którzy akcję e-PIT chętnie wykorzystują do kradzieży danych osobowych. Nie otwieraj e-maili na pierwszy rzut oka od fiskusa, zwłaszcza jeśli wzywa on do dopłaty podatku czy poprawienia PIT za 2019 r. Kliknij w ten tekst a dowiesz się jak ustrzec się kradziezy danych osobowych w ten sposób.

Rekompensaty rozwiążą problem?

W połowie stycznia znane są już wszystkie nowe taryfy dostawców energii dla gospodarstw domowych. Różnią się dosłownie groszami, bo praktycznie wszystkie oznaczają wzrost rachunków za prąd w 2020 r. o 12 proc. bez małych setnych procenta.
Rząd zapowiada rekompensaty, ale to kolejna prawda, która po dokładniejszej analizie okazuje się grą pozorów. Jak w poniedziałek 13 stycznia ujawnił minister Jacek Sasin, rekompensaty dostaną tylko zatrudnieni na etacie i uzyskujący dochody mieszczące się w I progu podatkowym.
Trzeba jednak mieć na względzie, iż rachunki za prąd w budżecie domowym, nawet wyższe o 12 proc., to najmniejszy problem, bo stanowią tylko 10 proc, albo mniej wydatków. Gorzej jest z podwyżkami towarów i usług wywołanymi przez coraz wyższe ceny energii elektrycznej dla firm, których rząd nie kontroluje. Te zaś nie są 12-procentowe, ale nawet 50- i więcej procent. Już to widać w cenach, najbardziej żywności . I to nie tylko tzw. nowalijek – np. świeże polskie ogórki są już po 12-16 zł za kilogram, a pomidory nawet po 30 zł, ale w cenach mięsa, wędlin i już za chwilę nabiału, a więc zakupów wartościowo stanowiących połowę budżetu domowego, a w najuboższych rodzinach nawet więcej.

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Materiał oryginalny: Rekompensaty za podwyżki cen prądu: 23.02.2020 r. a inflacja 3, 4-proc. Jak bardzo zdrożeje żywność, co to znaczy dla kosztów utrzymania - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 248

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

w
wojciech

Aj waj w Szwecji inflacja jest na poziomie 7-8% i nikt nie robi z tego wielkiego larum Takie jest zycie a jak inflacja bedzie spadac to bedziecie narzekac ze wszystko tanieje

G
Gość

zwykły pracownik zainwestował pół swojej wypłaty około.250euro w bitcoina teraz zarabia 21.000zł miesięcznie zdalnie wygodnie z domu, teraz każdy moze dołączyć do tego biznesu, można sie zapisać i jeszcze dziś zarobić na stronie: systemzarabiania.pl

ostatnio dołącza dużo inwestorów i cała mundurówka, szybko pomnażają pieniadze, od dzisiaj można sie bezpłatnei zapisac do biznesu

G
Gość
10 lutego, 6:54, polityka prozdrowotna:

Ludzie są otyli. Nie trzeba tyle jeść i patrzeć w telewizor. To i na prądzie się zaoszczędzi. Za drogie paliwo? Więcej chodzić pieszo - to najzdrowsza forma ruchu.

13 lutego, 07:17, Gość:

BRAWO!!!Nareszcie ktoś normalny...Wszyscy w samochodach , tłuści jak świnie...A wystarczy mniej żreć i więcej się ruszać!!!

Może najpierw rządzące świnie dadzą przykład?

G
Gość
10 lutego, 6:54, polityka prozdrowotna:

Ludzie są otyli. Nie trzeba tyle jeść i patrzeć w telewizor. To i na prądzie się zaoszczędzi. Za drogie paliwo? Więcej chodzić pieszo - to najzdrowsza forma ruchu.

BRAWO!!!Nareszcie ktoś normalny...Wszyscy w samochodach , tłuści jak świnie...A wystarczy mniej żreć i więcej się ruszać!!!

G
Gość

Coraz więcej polaków za granicą wraca z powrotem do Polski ponieważ inwestują Bitcoina tylko śmieszne 250euro a budują biznes na lata rzędu 22.000zł miesięcznie. Teraz każdy może tak zarabiać zobaczcie film jak to robią i zapiszcie się do biznesu na stronie: http://systemzarabiania.pl

p
polityka prozdrowotna

Ludzie są otyli. Nie trzeba tyle jeść i patrzeć w telewizor. To i na prądzie się zaoszczędzi. Za drogie paliwo? Więcej chodzić pieszo - to najzdrowsza forma ruchu.

G
Gość
9 lutego, 08:37, Janek:

Całą EU podnosi ceny prądu, akcyzy na paliwo, alkohol czy używki. A wiecie dlaczego? Bo nie mają pieniędzy. A wiecie dlaczego? Bo promują socjalizm i wynaturzenia. Jak świat światem, NIE BYLO kraju, który przez socjalizm doszedł do bogactwa. Więc i EU zbankrutuje. Szkoda, że my będziemy koszta tej szopki ponosic

Przy sprawnym fiskalizmie nie ma takiego zagrożenia, gorszy jest lewacki liberalizm który panuje w EU

J
Janek

Całą EU podnosi ceny prądu, akcyzy na paliwo, alkohol czy używki. A wiecie dlaczego? Bo nie mają pieniędzy. A wiecie dlaczego? Bo promują socjalizm i wynaturzenia. Jak świat światem, NIE BYLO kraju, który przez socjalizm doszedł do bogactwa. Więc i EU zbankrutuje. Szkoda, że my będziemy koszta tej szopki ponosic

M
Maciek
6 stycznia, 2:27, Arczis_17 (insta):

Banda głupców z was. Popierwsze to w tych czasach to na półkach w sklepach nic nie było. Kolejki po 60 osób pod sklepami czekały. Ludzi było na to wszystko stać tylko sklepy były puste. Dobrze że dają podwyżki a niech i sobie zaczną lepiej ludzie żyć. Ciągle to kąta temu rodziców nie było stać by godnie dziecko do szkoły wysłać. Wiele rodzin nie cieszyło się na nadchodzące świata, bo tylko wtedy mogli się najeść do syta. Jestem wolontariuszem i żaden łajdak który ma firmę albo zarabia po naście tysięcy a się nie zgadza z tym że biedni dostają to sam kiedyś dostanie za to napomniany u Boga a wtedy nikt już mu nie pomoże. Widziałem na własne oczy starszą kobietę która z roku ba rok czuła się coraz godniejsza tego świata. Są i niepełnosprawni których by wedłóg was to najlepiej się pozbyć. A i im należy się godne życie. A dzieci małe, boże istoty co wam zrobiły? Że matką i ojcom byście nie dali 500 rozumiem to że niekażdy rodzic jest natyle odpowiedzialny by dysponować tymi pieniędzmi. Ale to on kiedyś za to odpokutuje. Albo ja człowiek z niższym statuskwo mam czuć się gorszy i nie wart większych pieniędzy? Czemu?.. Żeby nie podwyżka rządu to mój pracodawca nadal by mi płacił tysiak z groszami za moją utrzciwą pracę. Sam na zebraniu powiedział że firmy nie stać na podwyżki dla pracowników a za 3 tygodnie kupił sobie auto za 300tyś. Biedaczek. Rozumiem że można powiedzieć że to jego firma i mu się należy. Ale zastanawiając się nad tym. Można by powiedzieć że to ludzie tworzą tą firmę. Szanuję mojego pracodawcę jak i jarzdego człowieka. Ale boli mnie to że ludzie bardziej kochają i szanują cyferki na koncie niż oddanie, poświęcenie a przede wszystkim człowieka. Ludzie tu nie chodzi o partie polityczne tu chodzi o ludzi. Szanujmy się i pomagamy. Czy ty co zarabiasz 17 tyś miesięcznie będziesz stratny jak byś dał z 500 komuś kto łaknie choć odrobinę. Na początku było słowo Na początku było Słowo,

a Słowo było u Boga,

i Bogiem było Słowo.

Ono było na początku u Boga.

Wszystko przez Nie się stało,

a bez Niego nic się nie stało,

co się stało.

W Nim było życie,

a życie było światłością ludzi,

a światłość w ciemności świeci

i ciemność jej nie ogarnęła. Nie pozwól aby ogarną cię mrok. Być może to złe decyzję ale jak ktoć przez nie nabył godności to już dobro. Szanoję was i przepraszam jeśli kogoś uraziłem

6 stycznia, 2:32, Arczis_17:

Wiele rodzin cieszyło się na nadchodzące świata, bo tylko wtedy mogli się najeść do syta *

6 stycznia, 2:38, Gość:

Dobrze napisane szanuję

28 stycznia, 13:39, Gość:

a ja nie...

3 lutego, 18:54, Gość:

Debil

6 lutego, 00:07, Gość:

przygłup, czas by cały ten jeb.ny pis ukrócił debilom dostęp do netu, ale nie zrobią tego, bo sami sobie musieliby ukrócić...

Spiepszaj z tym swoim bogiem

P
Polska i ZUS w ruinie

Teresa Lipowska ujawniła też wysokość swojej emerytury. Podkreśliła też, że gdyby nie rola w "M jak miłość", to trudno byłoby jej przeżyć do pierwszego.

- Oczywiście, można dyskutować nad tym, czy jest to emerytura wysoka, czy niska, po 60 latach pracy te 2200, a 2000 złotych na rękę. Uważam, że to jest taka średnia emerytura, bo bywają gorsze. To jest tylko i wyłącznie z gaży, czyli z części w teatrze, a nie od żadnych dodatków, filmów czy koncertów… Gdybym nie miała takiego wielkiego szczęścia, a w moim wieku to jest wyjątkowe szczęście, że trafiłam na serial, który mi, że tak powiem, uzupełnia tę emeryturę co miesiąc, i mogę sobie pozwolić na parę rzeczy, to byłoby bardzo cieniutko - wyjawiła w rozmowie z "Super Expressem".

Na zachodzie zasiłek dla bezrobotnego jest większy buahaha! Polska i ZUS w ruinie

G
Gość
29 stycznia, 13:30, Gość:

Przesadzacie że wszystko podrożały. Chyba że w galeriach handlowych i restauracjach. Przykłady cen które się nie zmieniły. Tomaszów Maz chleb 4 zł, cókier 2,80, kiełbasa ceny takie same. Opoczno, Końskie, Drzewica, Radom, Grójec, Piaseczno, Piotrków Tryb., Rawa Maz, Całe Łódzkie, Mazowieckie, Podkarpackie, Małopolskie ceny bez zmian. Ten kto pisze takie głupie artykuły to pewnie Od naszej pani nieskorumpowanej która za 10 tyś nie przeżyje. Jednak zwykli ludzie narmalni żyją za 3 tyś i mniej. Jedyne co zdrożało to śmieci, prąd, paliwo. Zajmij i się czym co na prawdę interesuje Polaków.

Pana słownik powinien zainteresować lub dalsza edukacja.

G
Gość

Nastepny etap "dobrej zmiany" - reglamentacja

G
Gość
6 stycznia, 2:27, Arczis_17 (insta):

Banda głupców z was. Popierwsze to w tych czasach to na półkach w sklepach nic nie było. Kolejki po 60 osób pod sklepami czekały. Ludzi było na to wszystko stać tylko sklepy były puste. Dobrze że dają podwyżki a niech i sobie zaczną lepiej ludzie żyć. Ciągle to kąta temu rodziców nie było stać by godnie dziecko do szkoły wysłać. Wiele rodzin nie cieszyło się na nadchodzące świata, bo tylko wtedy mogli się najeść do syta. Jestem wolontariuszem i żaden łajdak który ma firmę albo zarabia po naście tysięcy a się nie zgadza z tym że biedni dostają to sam kiedyś dostanie za to napomniany u Boga a wtedy nikt już mu nie pomoże. Widziałem na własne oczy starszą kobietę która z roku ba rok czuła się coraz godniejsza tego świata. Są i niepełnosprawni których by wedłóg was to najlepiej się pozbyć. A i im należy się godne życie. A dzieci małe, boże istoty co wam zrobiły? Że matką i ojcom byście nie dali 500 rozumiem to że niekażdy rodzic jest natyle odpowiedzialny by dysponować tymi pieniędzmi. Ale to on kiedyś za to odpokutuje. Albo ja człowiek z niższym statuskwo mam czuć się gorszy i nie wart większych pieniędzy? Czemu?.. Żeby nie podwyżka rządu to mój pracodawca nadal by mi płacił tysiak z groszami za moją utrzciwą pracę. Sam na zebraniu powiedział że firmy nie stać na podwyżki dla pracowników a za 3 tygodnie kupił sobie auto za 300tyś. Biedaczek. Rozumiem że można powiedzieć że to jego firma i mu się należy. Ale zastanawiając się nad tym. Można by powiedzieć że to ludzie tworzą tą firmę. Szanuję mojego pracodawcę jak i jarzdego człowieka. Ale boli mnie to że ludzie bardziej kochają i szanują cyferki na koncie niż oddanie, poświęcenie a przede wszystkim człowieka. Ludzie tu nie chodzi o partie polityczne tu chodzi o ludzi. Szanujmy się i pomagamy. Czy ty co zarabiasz 17 tyś miesięcznie będziesz stratny jak byś dał z 500 komuś kto łaknie choć odrobinę. Na początku było słowo Na początku było Słowo,

a Słowo było u Boga,

i Bogiem było Słowo.

Ono było na początku u Boga.

Wszystko przez Nie się stało,

a bez Niego nic się nie stało,

co się stało.

W Nim było życie,

a życie było światłością ludzi,

a światłość w ciemności świeci

i ciemność jej nie ogarnęła. Nie pozwól aby ogarną cię mrok. Być może to złe decyzję ale jak ktoć przez nie nabył godności to już dobro. Szanoję was i przepraszam jeśli kogoś uraziłem

6 stycznia, 2:32, Arczis_17:

Wiele rodzin cieszyło się na nadchodzące świata, bo tylko wtedy mogli się najeść do syta *

6 stycznia, 2:38, Gość:

Dobrze napisane szanuję

28 stycznia, 13:39, Gość:

a ja nie...

3 lutego, 18:54, Gość:

Debil

przygłup, czas by cały ten jeb.ny pis ukrócił debilom dostęp do netu, ale nie zrobią tego, bo sami sobie musieliby ukrócić...

G
Gość
29 stycznia, 13:30, Gość:

Przesadzacie że wszystko podrożały. Chyba że w galeriach handlowych i restauracjach. Przykłady cen które się nie zmieniły. Tomaszów Maz chleb 4 zł, cókier 2,80, kiełbasa ceny takie same. Opoczno, Końskie, Drzewica, Radom, Grójec, Piaseczno, Piotrków Tryb., Rawa Maz, Całe Łódzkie, Mazowieckie, Podkarpackie, Małopolskie ceny bez zmian. Ten kto pisze takie głupie artykuły to pewnie Od naszej pani nieskorumpowanej która za 10 tyś nie przeżyje. Jednak zwykli ludzie narmalni żyją za 3 tyś i mniej. Jedyne co zdrożało to śmieci, prąd, paliwo. Zajmij i się czym co na prawdę interesuje Polaków.

4 lutego, 8:19, Gość:

cUkier

właśnie, cUkier a poza tym co Ty ignorancie piszesz? Zrozum [wulgaryzm], że jak drożeje prąd, apliwo i gaz to wszystko drożeje, także przeczysz sam sobie...niedorozwoju ekonomiczny, zacznij myśleć logicznie!!!

M
Małgorzata

ZE WSZYSTKIM DUŻO SZUMU MAŁO KORZYŚCI. PRĄD MIAŁ BYĆ TANSZY Z KARTĄ DUŻEJ RODZINY ALE ENERGA SIĘ WYCOFAŁA BO BAŁA SIĘ ZA DUŻO STRACIC. WSZYSTKO DROZEJE TAK SZYBKO NAJLEPIEJ SPRYTNIE ROBIĄ TO DUŻE MARKETY ZAWSZE W SOBOTY PRZED WOLNA NIEDZIELA WSZYSTKIE CENY SA DELIKATNIE PODWYŻSZANE. OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU TROCHĘ OBNIŻAJĄ. CZAS SOBIE POWIEDZIEĆ ŻE KLIENCI TEŻ ZNAJA DOBRZE TECHNIKI MANIPULACJI I PERCEPCJI TEGO UCZĄ MŁODYCH JAK PODEJMUJĄ PRACĘ CALL CENTER I WYDZWANIAJA DO LUDZI. KLIENTEM JEST SIE DO PODPISANIA UMOWU PO PODPISANIU UMOWY DRODZY PAŃSTWO JESTEŚMY ZWIERZYNA DO POLOWANIA.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3