Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekonstruktorzy historyczni z Radomia grają w nowym serialu „Król”. Można go oglądać już od piątku 6 listopada

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Radomscy rekonstruktorzy policyjni na planie filmowym serialu „Król”.
Radomscy rekonstruktorzy policyjni na planie filmowym serialu „Król”. Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia
Oczekiwany przez widzów serial „Król”, powstały w oparciu o powieść Szczepana Twardocha pod tym samym tytułem, od piątku 6 listopada będzie dostępny na platformie Canal +. W serialu grają członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

„Król” to gangsterski serial który rozgrywa się w mafijnym półświatku Warszawy lat trzydziestych ubiegłego wieku.

Historia z półświatka

Serial jest opowieścią o przemocy, żądzy władzy i dążeniu do jej utrzymania za wszelką cenę. Akcja dzieje się w 1937 roku, gdy nad Europą wisi widmo faszyzmu, a miastem rządzi żydowski gang, pod wodzą polskiego socjalisty Jana Kuma Kaplicy.

Prym wiedzie w nim żydowski bokser Jakub Szapiro, obiekt uwielbienia warszawskich kobiet oraz źródło zazdrości i lęku wielu mężczyzn. Jakub dąży do tego żeby kiedyś zastąpić Kuma i zostać królem Warszawy. Pewnego dnia przejmuje opiekę nad młodym chłopakiem, w którym widzi swojego następcę.

Tymczasem spisek na szczytach władzy może zmienić oblicze Warszawy i całego kraju, wpływając na gangsterskie imperium Kuma, a także na przyszłość samego Szapiry. Uwikłany w skomplikowane relacje z trzema kobietami, Jakub stanie wkrótce do decydującej walki o władzę na ulicach miasta.

Pierwsze sceny serialu zaczynają się zatłoczonej sali Kina Miejskiego, gdzie trwa pojedynek bokserski o drużynowe mistrzostwo stolicy, między falangistą Andrzejem Ziembińskim a Jakubem Szapirą, którego dopinguje środowisko żydowskie. Walce przygląda się wspomniany już Kum Kaplica stary bojownik PPS, socjalista i król warszawskiego półświatka.

Radomscy rekonstruktorzy na planie

- Realizatorzy serialu potrzebowali do scen zbiorowych dużo policji przedwojennej, stąd nasz udział na planie filmowym. Braliśmy udział w scenach które były kręcone na terenie Twierdzy Modlin, w Łodzi oraz Konstancinie Jeziorna. W sumie spędziliśmy osiem dni przy realizacji filmowej w miesiącach letnich 2019 roku. Była to bardzo ciekawa przygoda, choćby taka, że można zobaczyć plan filmowy od środka, czego nie widać na skończonym filmie. W jednej ze scen grałem w innym mundurze niż policyjny, a mianowicie musiałem odegrać rolę instruktora ONR - Falangi, prowadzącego szkolenie w walce na bagnety, w czym towarzyszył mi mój syn Kacper – mówi podkomisarz Paweł Łuk – Murawski, komendant radomskich rekonstruktorów policyjnych.

- Przez plan zdjęciowy przewinęli się prawie wszyscy członkowie naszej grupy, którzy stanowili trzon rekonstruktorów policyjnych zaangażowanych w filmie. Realizatorzy chętnie zatrudniają do swoich produkcji rekonstruktorów, ponieważ ci stawiają się do scen w swoim umundurowaniu, wyposażeniu i uzbrojeniu, a co najważniejsze wiedzą jak nosić mundur i jak się w tym mundurze zachować – dodaje podkomisarz Paweł Łuk – Murawski.

Niezwykła powieść i film

Szczepan Twardoch to pochodzący ze śląska pisarz i publicysta młodego pokolenia, z wykształcenia socjolog i filozof. Znawca języka i kultury śląskiej oraz ekspert w dziedzinie broni.

W 2016 roku ukazała się jego powieść pod tytułem „Król”, która została doceniona zarówno przez krytyków, jak i czytelników. Książka sprzedała się w ponad stu tysiącach egzemplarzy, co jest zaskakującym wynikiem jak na polskie realia zakupów w księgarniach.

Inspiracją do napisania powieść byli przedwojenni polscy gangsterzy, wymyślone postacie jak Kum Kaplica czy Doktor Radziwiłek, narodziły się w głowie autora, kiedy zetknął się z rozprawą o Tacie Tasiemce oraz Doktorze Łokietku, przedwojennych gangsterach związanych ze Związkiem Strzeleckim i Polską Partią Socjalistyczną, a zajmujących się haraczami na warszawskim bazarze Kercelaku.

Ekranizacja powieści Szczepana Twardocha to największa polska superprodukcja telewizyjna nie tylko tego roku, ale kilku ostatnich lat. Twórcy włożyli mnóstwo środków i wysiłku, aby odtworzyć na ekranie realia z 1937 roku panujące w Polsce, które obejmowały wnętrza, ulice, ubiory i umundurowania oraz klimat epoki, włącznie ze słownictwem.

W rolach głównych serialu zobaczymy Michała Żurawskiego, który wciela się w Jakuba Szapiro, Kacpra Olszewskiego jako Mosze Bernsztajna oraz Arkadiusza Jakubika - Kum Kaplica. Ponadto w obsadzie serialu "Król" znaleźli się między innymi: Magdalena Boczarska jako Ryfka Kij, Borys Szyc jako Janusz Radziwiłek, Aleksandra Pisula, Paweł Wolak, Bartłomiej Topa, Adam Ferency czy Krzysztof Pieczyński.

Reżyserem jest Jan Paweł Matuszyński. Scenariusz to wspólne dzieło Matuszyńskiego i Twardocha.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie