Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont radomskiej Rogatki. Już układają poszycie dachu i skuwają stare tynki

ik
Trwa wymiana dachu zabytkowej Rogatki, skuwane są też tynki na zewnątrz budynku.
Trwa wymiana dachu zabytkowej Rogatki, skuwane są też tynki na zewnątrz budynku. Joanna Gołąbek
Remont zabytkowej Rogatki przy ulicy Malczewskiego w Radomiu nabiera tempa. Wymieniono już konstrukcję dachu, układana jest ostatnia warstwa poszycia. Zimą prace mają być prowadzone wewnątrz budynku.

Po sporach radni miejscy w końcu zgodzili na prace remontowe w Rogatce. Zabytkowy budynek był już w bardzo złym stanie technicznym. Stąd też duży zakres prac.

Kapitalny remont budynku

Prace rozpoczęły się we wrześniu. Do tej pory budowlańcy zdążyli już między innymi wykonać nową konstrukcję dachu. Stara był w tak złym stanie, że nadawała się tylko do rozbiórki. Układana jest już blacha. Wykonywane są też obróbki blacharskie. Wzmacniany jest strop budynku. Skuwane są też zewnętrzne tynki. Wymieniane będą też wszystkie okna i drzwi. Budynek, dla bezpieczeństwa przechodniów został odgrodzony.

Kapitalny remont zostanie przeprowadzony także wewnątrz zabytkowe budynku. W środku też będą nowe tynki. Wykonawca wymieni instalacje elektryczną i wodnokanalizacyjną. Będzie też nowa wentylacja. Tę część prac wykonawca będzie prowadził zimą, kiedy warunki nie pozwolą na roboty zewnętrzne.

Zgodnie z umową całość ma być gotowa do końca mają przyszłego roku. Prace wykonuje firma Es-Bud Invest. Remont Rogatki będzie kosztował 513 tysięcy złotych. 60 tysięcy złotych Urząd Miejski dostał z Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego.

Ma służyć kulturze

Miasto chce, żeby wyremontowany budynek był wykorzystywany na wydarzenia kulturalne. W przyszłym roku planowane jest ogłoszenie konkursu na zagospodarowanie Rogatki.

- Chcemy, by po remoncie budynek służył radomskiej kulturze i był otwarty dla mieszkańców. Zależy nam na wprowadzeniu tam takiej funkcji, która sprawi, że Rogatka nie pozostanie, tak jak w ostatnich latach, zamknięta na cztery spusty, lecz będzie stale dostępna dla radomian - zapowiadał niedługo przed rozpoczęciem prac ówczesny wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak.

Przypomnijmy, że Rogatka przez wiele lat służyła Politechnice Radomskiej, a potem Wydziałowi Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Budynek powstał w 1834 roku. Została wykonana w stylu klasycznym. Jej autorem jest architekt Stefan Baliński. Rogatka Warszawska przy zbiegu ulic Malczewskiego i Kelles-Krauza jest obok Rogatki Lubelskiej na ulicy Żeromskiego jedyną zachowaną rogatką w Radomiu. Takich obiektów w XIX wieku powstało w Radomiu sześć. W swojej historii obiekt służył do różnych celów. W latach 50-tych w budynku ulokowano kostnicę pobliskiego Szpitala świętego Kazimierza. W latach 1971-1972 budynek poddano gruntownej renowacji i przeznaczono na Punkt Informacji Turystycznej Radomskiego Ośrodka Sportu, Turystyki i Wypoczynku.

Power Play w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie