Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Resursa Obywatelska w Radomiu zaprosiła na kolejną edycję festiwalu "Okna". Tym razem impreza odbyła się w internecie

Barbara Koś
Resursa Obywatelska w Radomiu.
Resursa Obywatelska w Radomiu. Archiwum
Resursa Obywatelska w Radomiu zaprosiła na kolejną edycję festiwalu "Okna". Tym razem impreza odbyła się w internecie.

- Tym razem był to festiwal w pandemicznej, wirtualnej wersji. Z uwagi na epidemię nie mamy tym razem Nagrody imienia Kołakowskiego, przyznawanej co roku dla laureata Olimpiady Filozoficznej. Jest za to nagroda za najlepszy esej. Przygotowaliśmy jednak wiele innych interesujących wydarzeń i cieszymy się, że wiele osób skorzystało z naszego zaproszenia na stronę Resursy i na nasz Facebook - mówią Marcin Kępa i Jakub Mitek z Resursy Obywatelskiej.

Festiwal rozpoczął się w czwartek, 28 maja, rozstrzygnięciem konkursu literackiego "Raport z zagrożonego miasta", prowadzonym przez Resursę. Nagrodzone teksty przeczytali aktorzy Teatru Resursa. Po zapoznaniu się z 25 nadesłanymi utworami Komisja Konkursowa w składzie: Sebastian Równy – pisarz, dziennikarz, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Radomiu (przewodniczący), Marcin Kępa – pisarz, publicysta, kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego „Resursy Obywatelskiej" (koordynator konkursu) i Elwira Dzikowska – pisarka, pracownik Działu Dziedzictwa Kulturowego „Resursy Obywatelskiej” w Radomiu (sekretarz) przyznała nagrody i wyróżnienia:

Pierwsza nagroda przypadła w udziale autorowi pracy „Pleksa", Cezaremu Gaworowi. Druga nagroda powędrowała do autorki pracy „Raport z zagrożonego miasta" , Julii Kłody. Trzecią nagrodę otrzymała autorka pracy „Raport z zagrożonego miasta", Elżbiety Maj. Trzy równorzędne wyróżnienia - nagrody książkowe otrzymali: Andrzej Łuczycki, Joanna Wziątek i Kamil Dusiński. Nagrodę publiczności zdobył Jerzy Marlecki.

W tym roku z powodu epidemii nie odbyła się uroczystość przyznania Nagrody imienia Leszka Kołakowskiego. W związku z zakończeniem 32. Olimpiady Filozoficznej ogłoszono tylko wyniki konkursu specjalnego na najlepszą pracę z etapu szkolnego, poświęconą twórczości Leszka Kołakowskiego. Jury konkursu i Polskie Towarzystwo Filozoficzne zdecydowało przyznać wyróżnienie - dwa tysiące złotych Zuzannie Bakuniak.

Otwarto też wirtualną wystawę w Galerii Resursa" zatytułowanej "Bałwochwalstwo". Ekspozycja przygotowana jest we współpracy z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, a jej kuratorami są Elżbieta Raczkowska i profesor Andrzej Markiewicz.

Zaproszenie do wzięcia udziału w tegorocznej prezentacji plastycznej przyjęło 18 artystów – przedstawicieli środowisk akademickich z całej Polski oraz artystów plastyków członków ZPAP, którzy łącznie zaprezentowali 31 prac plastycznych z takich dziedzin artystycznych jak: malarstwo, rysunek, grafika, fotografia i techniki cyfrowe.

Podczas kolejnych dni odbyły się spotkania z doktorem Hubertem Czyżewskim, filozofem, redaktorem zbioru tekstów Leszka Kołakowskiego. zagrożonego miasta" oraz z doktor Agnieszką Turoń-Kowalską, autorką książki o "heglowskim ukąszeniu" Leszka Kołakowskiego. Oba spotkania prowadził Marcin Kępa.

Odbyła się także premiera e-spektaklu Teatru Resursa - "Trzy bajki z królestwa Lailonii" w reżyserii Roberta Stępniewskiego.
Zespół sięgnął po trzy bajki Leszka Kołakowskiego: "Garby", "Jak szukaliśmy Lailonii" i "Opowiadanie o zabawkach dla dzieci". Scenariusz napisała Dorota Lewandowska.

Radom na instagramie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie