Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja śmieciowa w Radomiu ruszy z poślizgiem

/jp/
W trzech z 5 sektorów na jakie podzielono Radom rewolucja śmieciowa zacznie się dopiero 1 września. Od tego czasu w całym mieście będą obowiązywały nowe zasady odbioru, wywozu i utylizacji odpadów.

Jak już informowaliśmy, z powodu odwołań od wyników przetargów na odbiór śmieci, umowy z przewoźnikami odbierającymi odpady w trzech sektorach Radomia podpisano dopiero w ubiegłym tygodniu.

Dotyczy to sektorów I i IV obsługiwanych przez firmę Almax oraz sektora 5, za który odpowiada firma Sita. Firmy zostały zobowiązane do sprawnego "przejęcia" sektorów, ale zostawiono im czas na przygotowanie pojemników, rozpisanie harmonogramu odbioru odpadów, zinwentaryzowanie odbiorców i logistycznego przygotowania wykonywania usługi.

Urząd Miejski zdecydował, że nowi przewoźnicy mają przejąć swoje sektory od 1 września. - Byliśmy przygotowani zająć się swoim sektorem od 1 sierpnia, ale może rzeczywiście lepiej jest nie stwarzać sytuacji, w których mógłby się pojawić jakiś bałagan - mówi Lech Drążyk, wiceprezes firmy Sita.
W dwóch pozostałych sektorach - drugim obsługiwanym przez firmę Almax oraz trzecim, którym zajmuje się miejska spółka Radkom wszystko odbywa się już według nowych zasad.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami odbioru śmieci pojemniki mają zorganizować administratorzy budynków. Najczęściej dzierżawią je od przewoźników. Od 1 września wszędzie w mieście powinny się pojawić już "właściwe" pojemniki na zbiórkę odpadów niesegregowanych, ale też pojemniki przeznaczone na segregowane odpady - plastik, szkło białe i szkło kolorowe.

Osobna kwestia to podatek śmieciowy i rozliczenia mieszkańców z miastem. Do końca tego miesiąca każdy właściciel nieruchomości powinien dostać od miasta pakiet z ulotkami. W nim powinna się znaleźć informacja o tym, jak segregować odpady oraz indywidualny numer konta, na które trzeba wpłacać podatek śmieciowy. Pierwszy trzeba uiścić do 10 sierpnia.

Mieszkańcy domków jednorodzinnych dostaną druki wpłat na sześć miesięcy. Każde gospodarstwo będzie miało konto w banku Pekao Sa, więc bezpłatnie będzie można w oddziałach tego banku uiścić podatek śmieciowy. Wszyscy właściciele posesji dostaną też ulotkę informacyjną jak należy segregować odpady. Deklaracje o wysokości opłaty za odbiór odpadów złożyło około 90 procent gospodarstw. Pozostali dostaną wezwanie do złożenia takiej deklaracji, a w razie nie wywiązania z tego obowiązku opłata będzie ustalona z "urzędu".

Przypomnijmy, w Radomiu w przypadku prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów opłata wynosi 18 złotych dla gospodarstwa domowego zajmującego lokal o powierzchni do 30 metrów kwadratowych, 30 złotych, wtedy lokal ma powierzchnię od 30 do 70 metrów kwadratowych i 40 złotych, wtedy, gdy lokal jest większy niż 70 metrów kwadratowych.

W przypadku braku wprowadzenia selektywnej zbiórki odpadów opłaty wynoszą - w zależności od wielkości lokalu - 24, 40 i 50 złotych miesięcznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie