Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w opłatach za gaz! Uwaga, jest jeden problem...

Tomasz DYBALSKI [email protected]
Mieszkańcy Radomia wraz z rachunkami za gaz otrzymują informacje o możliwości zmiany rozliczeń za zużyty gaz. Gazownia nie informuje jednak, że niektóre taryfy są sporo droższe.

Ważne

Ważne

38 złotych więcej od pozostałych klientów zapłaci w ciągu roku osoba, która będzie sama podawała gazowni stan licznika i otrzymywała faktury co miesiąc.

Dzięki decyzji Urzędu Regulacji Energetyki teraz sami możemy wybrać, w jaki sposób rozliczać się ze spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Dotychczas większość radomian dwa razy do roku odwiedzał inkasent, który sprawdzał stan licznika. Na tej podstawie wystawiano faktury nie tylko za zużytą ilość gazu, ale także prognozę na kolejne miesiące. Jeśli przez ten czas zużyliśmy mniej gazu niż zakładała prognoza, to gazownia odliczała nam różnicę od kolejnej faktury. Jeśli gazu było więcej, trzeba było dopłacić.

KREDYTOWALI GAZOWNIĘ

Wiele osób z takim sposobem rozliczeń się nie zgadzało. - Musiałem płacić za pewną ilość gazu, zanim ją zużyłem. W ten sposób kredytowałem gazową spółkę - mówi pan Jerzy z Radomia.

Teraz sposób rozliczeń można zmienić, a faktury za gaz dostawać nawet co miesiąc. Nie znaczy to, że wrócą czasy, kiedy inkasent odwiedzał mieszkania co 30 dni. Stan licznika trzeba będzie podać samemu przez Internet lub telefonicznie, a pracownik PGNiG zajrzy do nas tylko raz do roku, żeby sprawdzić, czy liczby, które podawaliśmy są zgodne z prawdą.

NIE BYŁO INFORMACJI

Kiedy wraz z ostatnim rachunkiem za gaz pan Jerzy taką informację dostał, postanowił, że taryfę zmieni na nową W1.12T. Płaciłby wtedy fakturę co miesiąc wyłącznie za zużyty gaz.

- Już miałem wysłać odpowiedni wniosek, ale zadzwoniłem jeszcze na infolinię i okazało się, że jeśli chcę płacić rachunek co miesiąc, to będzie on wyższy. W informacji przysłanej przez PGNiG nie było na ten temat ani słowa - denerwuje się radomianin i przypuszcza, że na comiesięczne faktury może zdecydować się wiele ludzi i nie będą świadomi tego, że zapłacą więcej.

Taryfy i płatności

Taryfy i płatności

Taryfy W1.1, W1.2 i W1.12T są przeznaczone dla odbiorców zużywających mniej niż 300 metrów sześciennych gazu rocznie. Taryfy W2.1, W2.2 i W2.12T skierowano dla obiorców, którzy zużywają od 300 do 1200 metrów sześciennych gazu rocznie.
Taryfa W1.1 i W2.1. Odczyt raz do roku, prognozy płatne co 2 miesiące, rozliczenie raz do roku. Abonament W1.1: 4,30 złotego, W2.1: 7,05 złotego.
Taryfa W1.2 i W2.2. Odczyt dwa razy do roku, prognozy płatne co 2 miesiące, rozliczenie dwa razy do roku. Abonament W1.2: 5,50 zlotego, W2.2: 8,20
Taryfa W1.12T i W2.12T. Odczyty samodzielne co miesiąc, faktura co miesiąc, odczyt kontrolny raz do roku. Abonament W1.12T: 7,50 złotego, W2.12T: 10,20 złotego

CZĘŚCIEJ ZNACZY DROŻEJ

Małgorzata Olczyk z zespołu prasowego Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przyznaje, że dla osób, które chcą otrzymywać rachunki częściej, wyższa jest opłata abonamentowa.

- Wynika to z tego, że ponosimy wyższe koszty. Zamiast wysyłać fakturę dwa razy w roku, będziemy musieli robić to dwanaście razy - tłumaczy Olczyk.

Dlaczego taka informacja nie została zawarta razem z materiałami dołączonymi do rachunku? - Część odbiorców wyciąg z taryfy dostała wraz z fakturą. Mieliśmy jednak określone terminy na wysłanie tego wyciągu, więc do tych, którzy rachunki dostają w grudniu, informację o taryfach wysłaliśmy wcześniej w osobnym liście. Zapewniam, że wszyscy ją dostali - mówi Małgorzata Olczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie