Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reżyser Paweł Woldan opowiadał na spotkaniu w Mariówce o swoich filmach i pracy

Sok
Uczestnicy Wieczornego spotkania mogli nie tylko rozmawiać z reżyserem, ale także zobaczyć fragmenty jego dzieł.
Uczestnicy Wieczornego spotkania mogli nie tylko rozmawiać z reżyserem, ale także zobaczyć fragmenty jego dzieł. Archiwum
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej PROMIEŃ w Mariówce - 9 listopada - uczcił stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę spotkaniem z Pawłem Woldanem, reżyserem służącym Polsce swą pracą twórczą.

Jego "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej" dla Ojczyzny potwierdził Prezydent Andrzej Duda w 2016 r. odznaczając go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał on także we wrześniu 2017 r., podczas Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni, „Platynowy opornik”, czyli nagrodę specjalną za całokształt twórczości, „za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej”. Był wielokrotnie nagradzany na różnych festiwalach filmowych.

Paweł Woldan opowiadając w Mariówce o swej drodze twórczej podkreślił pozytywny wpływ mistrza sztuki filmowej, jakim był dla niego Krzysztof Kieślowski. Zaznaczył także, że św. Jan Paweł II odegrał znaczącą rolę w odkrywaniu przez niego faktu, iż praca reżysera filmowego to powołanie i misja, forma służby innym. Nauczanie tego wielkiego Polaka inspirowało go do podejmowania trudnych tematów, reżyserowania filmów tak prawdziwych, że aż budzących sprzeciw. Filmy Pawła Woldana sięgające do faktów z historii Polski, ukazujące takich niezwykłych mężów stanu, jak Prymas Stefan Wyszyński, czy Kardynał August Hlond budziły i nadal budzą sprzeciw tych, którzy nie chcą zauważyć znaczenia katolicyzmu w kształtowaniu ducha narodu polskiego. Polska bez zachowania pamięci o swoich dziejach nie przetrwa, nie będzie sobą, nie ostoi się wobec współczesnych, obcych nurtów kulturowych. Dlatego z uznaniem uczestnicy spotkania słuchali świadectwa reżysera o tym, jak ważna jest wytrwałość w realizacji projektów mądrych filmów. Szacunek wobec widza, który ma prawo do przekazu zgodnego z obiektywną rzeczywistością w najpiękniejszej, choć trudnej formie artystycznej, to postawa cechująca Pawła Woldana. Wbrew kontestującym takie założenia pracy twórczej, filmy oraz spektakle teatru telewizji reżyserowane przez niego cieszą się uznaniem i dużą oglądalnością.

Uczestnicy Wieczornego spotkania mogli nie tylko rozmawiać z reżyserem, ale także zobaczyć fragmenty jego dzieł i dowiedzieć się o przygotowywanym przez niego serialu filmowym poświęconym Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Paweł Woldan mówiąc o swych duchowych spotkaniach z papieżem Polakiem odtworzył również film dokumentalny, który ukazał osobiste spotkanie reżysera z św. Janem Pawłem II. Papież podczas krótkiej audiencji w Watykanie wyraził uznanie dla jego filmu utrwalającego udział młodzieży rosyjskiej w Światowym Dniu Młodzieży w Częstochowie.

Artysta wyraża siebie w swoich dziełach. Dlatego wspaniałym uzupełnieniem poznania Pawła Woldana, jako twórcy niezłomnego i bezkompromisowego są wieczory jego twórczości, które będą trwać w NZOZ Promień do 28 listopada 2018 r. Pierwszy wieczór, 10 listopada br. poprowadził sam reżyser prezentując swój najnowszy spektakl teatru telewizji „Prymas Hlond”. Widzowie podziwiali wielkość Prymasa Polski i dramatyczny charakter jego życia w okresie II wojny światowej dzięki wspaniałej grze aktorów i doskonałej reżyserii. Akcja sztuki rozgrywała się w scenerii miejsc, w których przebywał prymas, a właściwie był wygnany i internowany. Słuchając fragmentów jego autentycznych wypowiedzi przywoływanych ustami aktora Henryka Talara, można było się przekonać o tym, jak bardzo on kochał Polskę i swoich rodaków. To z myślą o nowej, odrodzonej w duchu wartości chrześcijańskich Polsce, pisał o państwie, które nie powinno być demokratyczne, ale społeczne. Przygotowywał projekt pracy duszpasterskiej, który miał pozwolić na budowanie autentycznej jedności opartej na prawdzie. Choć komunizm uniemożliwił spełnienie szlachetnych zamiarów tego wielkiego Polaka to jednak odegrał on ogromną rolę w życiu naszego narodu. Dobrze, że Paweł Woldan poprzez ten spektakl przypomniał duchowe przesłanie Prymasa Hlonda do Polaków, bo jest ono wciąż aktualne, wciąż potrzebne nam współczesnym, zwłaszcza w czasie świętowania niepodległości.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie