Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robert Grudzień dał koncert w Janowcu. To hołd dla powstańców styczniowych (zdjęcia)

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Kamień poświęcił ksiądz Janusz Socha. Obok niego Michał Tęcza oraz Robert Grudzień.
Kamień poświęcił ksiądz Janusz Socha. Obok niego Michał Tęcza oraz Robert Grudzień. Zofia Grudzień
Przed kościołem w Janowcu stanął głaz w hołdzie powstańcom styczniowym. Uroczystość jego poświęcenia uświetnił swoim występem Robert Grudzień.
Napis został wykuty w głazie z czarnego granitu.
Napis został wykuty w głazie z czarnego granitu.

Napis został wykuty w głazie z czarnego granitu.

Kościół parafialny w Janowcu nad Wisłą choć leży już w województwie lubelskim, to należy do diecezji radomskiej. Z regionem radomskim związany jest też dyrektor janowieckiego Domu Kultury, a jednocześnie instruktor Domu Kultury w Zwoleniu Michał Tęcza. Od wielu lat współpracuje on z Robertem Grudniem, wirtuozem organów z Radomia, tworząc wraz z nim Nadwiślańskie Koncerty Organowe.

CZARNY GRANIT

W tym roku był to już ich szósta edycja, a ostatni koncert związany był również z autorskim projektem Roberta Grudnia "Każdemu marzy się wolność", którego celem jest upamiętnienie Powstania Styczniowego w 150 rocznicę jego wybuchu. Z jego oraz Michała Tęczy inicjatywy Janowiec postanowił uczcić pamięć o bohaterach tamtego zrywu ustawiając na placu kościelnym przed głównym wejściem do świątyni pamiątkowy głaz. Ofiarował go Michał Tęcza i jak się okazało w trakcie obróbki kamienia był to czarny granit. Na nim wyryte zostały słowa "Boże wspieraj wiernych Ojczyźnie.

- Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Powstania Styczniowego - mówi Robert Grudzień - W ramach projektu "Każdemu marzy się wolność w całej Polsce odbywają się imprezy kulturalne, edukacyjne, sportowe i turystyczne". Jednak równie ważne jest ustawienie trwałych miejsc pamięci ludzi, którzy wówczas walczyli o wolność i którym my winni jesteśmy szacunek.

Tekst i projekt graficzny napisu wybrali Honorata Milczenko, dyrektor Muzeum w Janowcu oraz Filip Jaroszyński, pracownik tej placówki. Ich pomysł wykonał Jarosław Okoń, kamieniarz z Kurowa.

UROCZYSTOŚCI

Obchody w Janowcu zgromadziły lokalne środowiska kulturalne i oświatowe z Janowca, Puław i Kazimierza nad Wisłą. Licznie reprezentowana była też młodzież szkolna. Był też Sławomir Pać, autor książki "Powiśle Puławskie w powstaniu styczniowym", który tego dnia miał spotkanie autorskie w szkole w Janowcu.
Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym. Robert Grudzień, dyrektor VI Nadwiślańskich Koncertów Organowych podsumował tegoroczną imprezę, dziękując komitetowi honorowemu i dwóm osobom, które szczególnie wspierały koncerty, a byli to ksiądz Janusz Socha, proboszcz parafii w Janowcu i wójt Tadeusz Kocoń. Chwilę później ksiądz Janusz Socha przy asyście wikarego parafii poświęcił głaz i napis. Jak podkreślał kapłan, głaz to wieczyste upamiętnienie walczących o wolność.

- Tę wolność posiadamy dziś, ale winni jesteśmy pamięć żołnierzom - zaznaczył.

Po poświęceniu ksiądz Janusz Socha odprawił mszę świętą w intencji powstańców, w której uczestniczyli wszyscy zebrani. Następnie odbył się recital organowy Roberta Grudnia. Artysta w słowie wiążącym oraz w doborze utworów przypomniał twórców, dla których inspiracją był patriotyzm i dążenie do wolności. Program koncertu zdominowały utwory Fryderyka Chopina, a zamknął słynny polonez "Pożegnanie ojczyzny" Michała Ogińskiego.

Głaz stanął na placu przed kościołem.
Głaz stanął na placu przed kościołem.

Głaz stanął na placu przed kościołem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie