Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzina 500 plus. Nowe wnioski od 1 sierpnia

R
Od 1 sierpnia można składać wnioski na wsparcie z programu Rodzina 500 plus. W tym roku są zmiany.

500 plus ma same zalety?

Czy program 500 Plus ma wady czy zalety?
- Rodziny łatwiej spłacają swoje zobowiązania finansowe, kredyty, wymieniają stary, zużyty sprzęt AGD, kupują wyprawki szkolne dla dzieci, komputery i, co niezmiernie ważne, mają za co wyjechać na wakacje. To bardzo istotne, że mogą realizować potrzeby, które dotychczas w wielu przypadkach były tylko w sferze ich marzeń. Poza tym te wydawane pieniądze nakręcają gospodarkę - twierdzą zwolennicy tego rozwiązania.
Matki, które korzystają z programu 500 Plus, wysoko oceniają pomoc dla rodzin. W ich odczuciu to ogromna pomoc w kosztach, jakie ponoszą rodziny na utrzymanie dzieci, bo wychowanie dzieci kosztuje sporo.

Zmiany w programie

Już we wtorek wchodzą w życie zmiany, od dawna zapowiadane przez urzędników minister Elżbiety Rafalskiej, odpowiedzialnych za program Rodzina 500 Plus. Wszystkie mają służyć wyeliminowaniu przypadków wyłudzania świadczenia. W jaki sposób? Na przykład poprzez umawianie się z pracodawcą na zerwanie umowy o pracę, po czym podpisywanie z nim nowej umowy, tyle że na gorszych warunkach.

Jest sporo zmian

Takie osoby, zarabiając mniej, łapały się na świadczenie na pierwsze dziecko, przy którym obowiązuje kryterium dochodowe. Różnicę w zarobkach pracodawca wypłacał często pod stołem, płacąc niższe składki. To samo dotyczyło samotnych matek, a raczej osób o stanie cywilnym „panna”, a pobierających świadczenie. Jaka w rzeczywistości jest ich sytuacja życiowa, to znaczy, czy pozostają w związku nieformalnym z ojcem dziecka i czy on osiąga dochody - tego urzędnicy dotąd nie byli w stanie sprawdzać. Teraz ma się to zmienić dzięki uszczelnieniu przepisów i wprowadzeniu obostrzeń dla osób w takiej sytuacji życiowej.

Przedsiębiorcy i pracujący za granicą

Zmiany dotyczą także kolejnej problematycznej grupy, czyli przedsiębiorców, którzy rozliczają się na podstawie ryczałtu lub karty podatkowej. Bo wnioskując o świadczenie, składają jedynie oświadczenie o osiąganych dochodach, niemożliwe do zweryfikowania. Teraz będą musieli złożyć m.in. specjalne zaświadczenie z urzędu skarbowego. Nowe przepisy zostaną zastosowane po raz pierwszy przy ustalaniu prawa do świadczeń na okres rozpoczynający się od 1 października tego roku.

Program w liczbach

Od 1 sierpnia mieszkańcy regionu mogą składać wnioski na nowy okres świadczeniowy.
Dodatkowe informacje dotyczące programu można uzyskać w godzinach 10– 14 pod numerem infolinii Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego: 22 695-71-22.
Skala wypłat na Mazowszu.
Najwięcej świadczeń wypłacono w Warszawie (1 397 845), Radomiu (233 282) i Płocku (108 330). Powiaty wypłaciły ponad 55 tysięcy dodatków na kwotę blisko 27,5 miliona złotych.
Z danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w styczniu 2016 roku zarejestrowano 4 860 urodzeń żywych, a w styczniu 2017 roku – 5 303, co daje wzrost o 9 procent. W porównaniu do 2015 roku zmniejszyła się o około 9,5 procent liczba osób korzystających z programów dożywiania, a o 3 procent zmalała liczba rodzin korzystających ze świadczeń pomocy społecznej.

Zobacz także: Program 500 Plus. Wicewojewoda mazowiecki o realizacji na Mazowszu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie