Hubert Zdankiewicz
Pawel Relikowski / Polska Press
Hubert Hurkacz fatalnie zaczął mecz z Norwegiem Casperem Ruudem w 1/8 finału Roland Garros i mimo ambitnej postawy i wygranej w trzecim secie przegrał ostatecznie 2:6, 3:6, 6:3, 3:6. W rywalizacji deblistek odpadał również Alicja Rosolska.

Nie takiego z pewnością widowiska spodziewali się polscy kibice. Nie po tym, co wrocławianin pokazywał w pierwszym tygodniu French Open, gdy zaczynał wyrastać na jedno z objawień turnieju. Hurkacz do tego roku niezbyt dobrze radził sobie na kortach ziemnych - dość powiedzieć, że w czterech poprzednich edycjach Roland Garros wygrał tylko jedno spotkanie.

W tym roku, w drodze do 1/8 finału wygrał trzy. Wszystkie w dodatku bez straty seta. Pokazując przy tym naprawdę bardzo dobry tenis. Komentujący na naszych łamach jego grę Wojciech Fibak zasugerował nawet, że jeśli Hubert ułoży sobie wszystko w głowie i uwierzy, że jest gotów na to, by wygrywać również na mączce, to może zajść daleko.

Niestety, w meczu z Casperem Ruudem zobaczyliśmy zupełnie inne oblicze Hurkacza. To z poprzednich edycji turnieju. Wolnego, pasywnego, nie trafiającego serwisem. Miewał przebłyski, ale nie wystarczyło to na dobrze dysponowanego Norwega, po którym nie było ani trochę widać, że ma w nogach pięciosetówkę, jaką stoczył w poprzedniej rundzie z Włochem Lorenzo Sonego. Przeciwnie - biegał po korcie jak nakręcony, zasypując Polaka potężnymi forhendami.

Dwa pierwsze sety wyglądały niemal identycznie. W obu Ruud obejmował prowadzenie 4:1, a Hurkacz nie był w stanie odrobić już strat. Przebudził się dopiero w trzecim, zupełnie jakby dodało mu sił (i animuszu) słońce, które pojawiło się w końcu nad kortem im. Suzanne Lenglen. Prowadząc 3:2 przełamał rywala i utrzymał prowadzenie, kończąc partię asem serwisowym.

Bekhend po linii na początku kolejnej przyniósł Polakowi przełamanie i prowadzenie 2:1. Wydawało się, że pójdzie za ciosem i do rozstrzygnięcia potrzebny będzie piaty set. Tym bardziej, że wrocławianin grał coraz lepiej i swobodniej. Niestety do czasu, bo po serii błędów i złych decyzji Hurkacza Norweg zdołał jednak odrobić stratę, a po chwili to on prowadził z przełamaniem 4:2. Później 5:2. Pierwszą piłkę meczową Polak zdołał jeszcze obronić i wygrał nawet kolejnego gema. W kolejnym Ruud dokończył jednak dzieła przy własnym serwisie.

Pomimo porażki wrocławianin może być zadowolony ze swojego występu. 40 lat czekaliśmy, aż jakiś polski tenisista osiągnie w Paryżu 1/8 finału. W 1982 roku dokonał tego Wojciech Fibak, później w drugim tygodniu Roland Garros oglądaliśmy już tylko panie - Agnieszkę Radwańską i Igę Świątek. Aż do teraz.

W poniedziałek swój mecz 1/8 finału rozegra jeszcze Iga Świątek. Jej rywalką będzie Chinka Qinwen Zheng.

Z turniejem deblistek pożegnała się we wtorek Alicja Rosolska. Polka i Nowozelandka Erin Routliffe przegrały w 1/8 finału 7:6(4), 5:7, 5:7 z w Belgijką Greetje Minnen i Węgierką Anną Bodnar. 36-letnia Rosolska nie zdołała tym samym awansować do swojego pierwszego deblowego ćwierćfinału w Paryżu (po raz trzeci odpadła w trzeciej rundzie). W Wielkim Szlemie najlepiej zagrała do tej pory na kortach Wimbledonu: w 2018 roku, razem z Amerykanką Abigail Spears, dotarła do półfinału.