Rowerzyści w Radomiu będą mieli więcej udogodnień (wideo,...

  Rowerzyści w Radomiu będą mieli więcej udogodnień (wideo, zdjęcia)

  /inia/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Rowerzyści w Radomiu będą mieli więcej udogodnień (wideo, zdjęcia)

  ©Łukasz Wójcik

  Radom to pierwsze w Polsce miasto z kontraruchem rowerów na wszystkich ulicach jednokierunkowych.
  Rowerzyści w Radomiu będą mieli więcej udogodnień (wideo, zdjęcia)

  ©Łukasz Wójcik

  Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego:

  W środę na ulicy Podwalnej pojawił się znak umożliwiający rowerzystom skręt w lewo w Narutowicza. Bractwo Rowerowe

  W środę na ulicy Podwalnej pojawił się znak umożliwiający rowerzystom skręt w lewo w Narutowicza.
  (fot. Bractwo Rowerowe)

  Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego:


  - Walczymy o kolejne udogodnienia dla rowerzystów jak choćby możliwość przejazdu przez 25 Czerwca z Żeromskiego w stronę ulicy Lubelskiej i odwrotnie. Chodzi nam także o dokończenie ścieżek tam, gdzie nie kończą się przy skrzyżowaniach. Przykładem jest jak ulica Warszawska, gdzie brakuje 130 metrów do osiedla Michałów.  W piątek pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu umożliwili rowerzystom jazdę pod prąd na jednokierunkowym odcinku ulicy Kelles-Krauza. Rowerzyści mogą też już skręcać w lewo z ulicy Podwalnej w Narutowicza a w poniedziałek zostaną obniżone krawężniki na pasie zieleni na skrzyżowaniu Limanowskiego/Wałowa/ Staromiejska.

  To początek udogodnień jakie Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji serwuje rowerzystom. Jazda pod prąd będzie możliwa na ponad trzydziestu radomskich ulicach. - Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które dopuściło kontraruch rowerów na wszystkich ulicach jednokierunkowych - zaznacza Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego.

  W RAMACH BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

  Montaż nowego oznakowania rozpoczął się w piątek. - Usprawnienia w ruchu rowerowym na terenie Radomia to jeden z projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego 2014. O realizacji postulatów zaproponowanych przez Bractwo Rowerowe zdecydowali w ubiegłorocznym głosowaniu sami radomianie - przypomina Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu. Zgodnie z planem na trzydziestu jednokierunkowych ulicach zostaną zamontowane tablice T-22, informujące o dopuszczeniu komunikacji rowerowej w kierunku przeciwnym do ruchu innych pojazdów.  Pierwszy znak w ramach tego projektu zawisł w piątek na u zbiegu ulic Kelles-Krauza i Focha, kolejne pojawią się między innymi na Jaracza, Bogusławskiego, Solskiego, Dzikiej, Bernardyńskiej, Koszarowej, Kościelnej, Nowogrodzkiej i Zakręt.

  - Na fragmentach trzech innych ulic jednokierunkowych, czyli Wierzbickiej od Łukasika do Limanowskiego, Planty od Traugutta do Kościuszki oraz Żeromskiego od Wałowej do Traugutta, wprowadzimy kontrapasy, czyli wydzielone pasy dla rowerzystów, którymi będą mogli poruszać się w kierunku przeciwnym do innych pojazdów - wylicza Dębski. - Nowe kontrapasy będą powiązane z istniejącymi już udogodnieniami rowerowymi. Nowe oznakowanie usprawniające ruch rowerowy w Radomiu powinno być gotowe do końca września.

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z RADOMIA

  Koszt udogodnień w ramach budżetu obywatelskiego to 100 tysięcy złotych.

  Z takiego obrotu sprawy zadowolony jest Sebastian Pawłowski. - Dzięki tym udogodnieniom będziemy łatwiej i bezpieczniej poruszać się po mieście, bo ominiemy niebezpieczne skrzyżowania a transport rowerowy stanie się bardziej atrakcyjny niż transport samochodowy - tłumaczy.

  Kilka dni temu na ulicy Podwalnej pojawił się także znak umożliwiający skręt w lewo w Narutowicza. - Równo 9 lat temu zobaczyłem po raz pierwszy poniższe rozwiązanie na ulicach Londynu. Od tamtej chwili wiedziałem, że u nas też tak musi być. I jest. Nie ma już potrzeby pałętania się po rondzie, czy uciekania na chodnik. Teraz jest szybciej i bezpieczniej - mówi Pawłowski.

  W poniedziałek drogowcy rozpoczną też obniżanie krawężników i brukowanie zieleńca pod drogę rowerową na skrzyżowaniu Limanowskiego/Wałowa/ Staromiejska.- Wszystko po to, żeby rowerzyści mogli bezpiecznie przejechać w stronę Starego Miasta czy Piotrówki - tłumaczy Kamil Tkaczyk.
  To kolejne udogodnienia dla rowerzystów w tym roku. Jest pas dla rowerzystów na Szarych Szeregów, wkrótce kolejne usprawnienia będą przy placu Ołdakowskiego na połączeniu z ulicą Broni. Będzie tam przejazd rowerowy.

  Kamil Tkaczyk przewiduje także wymalowanie śluz rowerowych na niektórych skrzyżowaniach.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (13) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ