Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się drugi etap budowy linii elektroenergetycznej Kozienice – Miłosna z użyciem najnowszych technologii

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Tak będą wyglądały nowe, mocne słupy, które staną na trasie linii elektroenergetycznej Kozienice – Miłosna.
Tak będą wyglądały nowe, mocne słupy, które staną na trasie linii elektroenergetycznej Kozienice – Miłosna. ENPROM Sp. z o.o.
We wrześniu rozpoczął się drugi etap budowy linii elektroenergetycznej 400 kilowoltów Kozienice – Miłosna. Dzięki inwestycji wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne 5 milionów mieszkańców Mazowsza. Prace prowadzone są z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Drugi etap budowy linii elektroenergetycznej Kozienice – Miłosna rozpoczęty

Inwestycja polegająca na przebudowie istniejącej jednotorowej linii 400 kilowoltów, jest realizowana na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Nowoczesne, dwutorowe połączenie zapewni niezawodne wyprowadzenie mocy z Elektrowni Kozienice.

- Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla zasilania Mazowsza i aglomeracji warszawskiej, które w ostatnich latach odznaczają się dynamicznym wzrostem zapotrzebowania na moc

– wyjaśnia Piotr Grey, kierujący projektem ze strony Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Prace budowlane rozpoczęto w październiku 2021 roku. Połączenie o długości około 72 kilometrów zastąpi linię z lat 70. Trasa nowej linii 400 kilowoltów, przebiegająca niemal w całości po trasie istniejącego połączenia, jest zlokalizowana na terenie 10 gmin: Kozienice, Magnuszew, Wilga, Sobienie-Jeziory, Karczew, Celestynów, Otwock, Wiązowna, Halinów, Sulejówek.

Linia łączy stację elektroenergetyczną Miłosna z elektrownią i stacją elektroenergetyczną Kozienice. Wykonawcą odpowiedzialnym za budowę linii Kozienice-Miłosna jest firma ENPROM Sp. z o.o.

Budowa nowej linii i demontaż starej

W ramach drugiego etapu robót będą wznoszone konstrukcje i prowadzone prace naciągowe. Wybudowane zostaną też ostatnie fundamenty. Równolegle do budowy nowej linii będą prowadzone prace związane z demontażem starej. Nowe, mocne słupy, które są kluczowe dla zachowania trasy linii, powstaną dokładnie w tych samych miejscach, w których zlokalizowane są te już istniejące. Dlatego ich budowa może rozpocząć się dopiero po zdemontowaniu starych konstrukcji.

- Demontaż linii rozpocznie się od zwinięcia przewodów. W następnej kolejności słupy będą kładzione na ziemi i cięte na mniejsze części oraz pakowane do kontenerów i wywożone do utylizacji. Po zdemontowaniu słupa wykopywane będą fundamenty

- wyjaśnia kierownik projektu Marcin Kosowski z ENPROM.

Ostatnim elementem będzie uporządkowanie terenu po budowie.

Prace budowlane z wykorzystaniem nowych technologii

Roboty prowadzone są z wykorzystaniem nowoczesnych technologii „Zarządzania modelowaną informacją o budowie”, Building Information Management.

- Building Information Management to przyszłość inwestycji. Wdrażamy tę metodologię wspólnie z inwestorem. Drony na bieżąco zbierają informacje, które trafiają do naszego systemu. Dzięki temu nasi inżynierowie mogą cały czas monitorować postępy budowy i mieć dokładny obraz tego, co już zostało wybudowane

– tłumaczy Karolina Błaszczyk, Menedżer BIM w ENPROM.

Modelowanie Building Information Management przyczynia się też do poprawy komunikacji z inwestorem oraz zwiększenia bezpieczeństwa realizacji inwestycji.

- Wykonawca ma możliwość sprawnego i niezawodnego planowania przebiegu inwestycji, a także błyskawicznej reakcji w przypadku zagrożenia jej realizacji. Po zakończeniu projektu cała wybudowana linia będzie dostępna w wersji cyfrowej, łącznie z najdrobniejszymi szczegółami, zebranymi z oblotów dronami. Dzięki temu łatwiejsze będzie monitorowanie jej stanu i zarządzanie infrastrukturą

– mówi Karolina Błaszczyk.

Informują o projekcie

Od początku realizacji zadania inwestor i wykonawca dbają o to, aby o swoich działaniach informować mieszkańców. Przed rozpoczęciem drugiego etapu prac wykonawca spotkał się z władzami wszystkich gmin leżących na trasie linii.

O kolejnym etapie prac mieszkańcy mogą dowiedzieć się między innymi z plakatów, które zostały zamieszczone na tablicach we wszystkich sołectwach leżących na trasie linii oraz broszur dostępnych w urzędach gmin.

Więcej informacji o inwestycji można znaleźć na stronie www.liniakozienice-milosna.pl

- Od początku inwestycji wszystkie ogłoszenia zamieszczamy na stronie internetowej projektu. Jesteśmy w bieżącym kontakcie z gminami. Jest dla nas bardzo ważne, aby nikt nie był zaskoczony naszym ponownym pojawieniem się w terenie”

– zapewnia Marek Ignar z biura prasowego inwestycji.

Zakończenie drugiego etapu inwestycji jest planowane na koniec marca 2023 roku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie