Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się festiwal "Opętani literaturą" w Radomiu - zakończy się ogłoszeniem laureata Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza

Barbara Koś
Wieczorem w plenerze muzeum śpiewali: Renata Przemyk i Mężczyźni.
Wieczorem w plenerze muzeum śpiewali: Renata Przemyk i Mężczyźni. Muzeum we Wsoli facebook
Dwa ciekawe spotkania literackie rozpoczęły festiwal "Opętani literaturą" , który zakończy się ogłoszeniem laureata Nagrody Literackiej imienia Gombrowicza.

Festiwal rozpoczęło sobotnie (11 września) spotkanie w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zatytułowane " Powrót (do) literatury". Z Jackiem Baczakiem, laureatem Nagrody Kościelskich (1996) za książkę „Zapiski z nocnych dyżurów”.

„Zapiski z nocnych dyżurów” ukazały się po raz pierwszy w 1996 roku wywołując natychmiast duże zainteresowanie krytyki literackiej i liczne dyskusje. Ten reportaż z Domu Pomocy Społecznej niósł bowiem takie tematy jak śmierć w DPS-ie, starość, nieuleczalna choroba, widziane oczami pielęgniarza. Książka szybko została uznana za ważny głos, nagrodzona prestiżową Nagrodą im. Kościelskich, umieszczona na liście akademickich lektur. Poświecono jej wiele recenzji i artykułów.

I mija właśnie ćwierć wieku od pierwszego wydania, gdy "Zapiski" ukazały się w zmienionej wersji i opatrzone posłowiem prof. Dariusza Czai – antropologa kultury, eseisty. Chociaż wiele zmieniło się w naszej rzeczywistości, jesteśmy przekonani, że to książka wciąż bardzo aktualna społecznie i mocno poruszająca.
- Nie napisałem nic więcej- tłumaczył po wznowienia książki autor. - Nie wiedziałem, dlaczego miałbym pisać. Czytam ten tekst po latach i nadal pamiętam tamtego młodego człowieka – jego myśli i zachwyty, jego strach i niedowierzanie, że nasze życie jest tak kruche i tak delikatne.

O książce i o potrzebie empatii rozmawiał Tomasz Tyczyński. Fragmenty „Zapisków…” czytał Andrzej Mastalerz.

Wieczorem w plenerze muzeum śpiewali: Renata Przemyk i Mężczyźni oraz LESKI.

W niedzielę, 12 września, w sali Kamienicy Deskurów w Radomiu w spotkaniu " Powrót prowincji" uczestniczyli Justyna Sobolewska, krytyk literacki oraz Wojciech Bonowicz, krytyk i autor kilku książek, a dyskusja dotyczyła z kolei prozy Kornela Filipowicza. Fragmenty opowiadań pisarza czytał Krzysztof Gosztyła.

Dalszy program festiwalu:

Poniedziałek, 13 września 2021, Kamienica Deskurów, Radom: godzina 17.30 - „Opętani” czytani – fragmenty powieści Witolda Gombrowicza czyta Adam Woronowicz. Z aktorem porozmawia Jacek Wakar.

Czwartek, 16 września 2021, Miejska Biblioteka Publiczna, Radom: godzina 18.00 - O wznowieniu powieści „Najada”, debiutu Zyty Oryszyn sprzed półwiecza oraz o czytaniu na nowo rozmawiają: Sylwia Chutnik, Przemysław Czapliński oraz Filip Fierek (wydawnictwo Drzazgi). Czyta: Danuta Dolecka. Moderuje: Anna Spólna.

Piątek, 17 września 2021, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia", Radom: godzina 18.00 -z nominowanymi do Nagrody Gombrowicza, którymi są: Maciej Bobula, Dominika Horodecka, Jolanta Jonaszko, Aleksandra Lipczak i Maciej Topolski - rozmawia Michał Nogaś.

Sobota, 18 września 2021, Zespół Szkół Muzycznych, Radom: godzina 17.00 - Gala Nagrody Gombrowicza: ogłoszenie laureata Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza. Potem koncert Ewy Bem.

Wstęp na wydarzenia wolny, poza Galą i koncertem Ewy Bem – tu obowiązują bezpłatne wejściówki, które można będzie odbierać 15 września o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie