Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się 34 Radomska Wiosna Literacka

/bk/
Jacek Milewski, autor zbioru opowiadań "Dym się rozwiewa”, opowiadał słuchaczom o zwyczajach Romów
Jacek Milewski, autor zbioru opowiadań "Dym się rozwiewa”, opowiadał słuchaczom o zwyczajach Romów Barbara Koś
Łukasz Dębski, Jacek Milewski, Michał Płoski a także …cerkwie, to bohaterowie 34 Radomskiej Wiosny Literackiej, która rozpoczęła się we wtorek w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
W sali wystawienniczej biblioteki odbył się wernisaż wystawy Antoniego Myśliwca "Tajemnice cerkwi”
W sali wystawienniczej biblioteki odbył się wernisaż wystawy Antoniego Myśliwca "Tajemnice cerkwi” Barbara Koś

W sali wystawienniczej biblioteki odbył się wernisaż wystawy Antoniego Myśliwca "Tajemnice cerkwi"
(fot. Barbara Koś)

Krakowianin, Łukasz Dębski prozaik, scenarzysta, autor licznych książek dla dzieci spotkał się ze swoimi czytelnikami dwukrotnie. Najpierw w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedlni rozmawiał z dziećmi o "łamigłówkach i łamisłówkach" a potem w filii numer 2 przy ulicy Zientarskiego w Radomiu mówił o "Podróżach w głąb Europy". Jest bowiem autorem książki "Gdzie Portugalczyk wygrzewa stopy czyli podróże w głąb Europy" a także dwóch przewodników dla najmłodszych po Francji, Grecji i Włoszech.

Zapoznał też swoich słuchaczy z treścią swoich najpopularniejszych książek, wśród których są zabawne rymowanki: "Krówki i mrówki i inne bajki wierszem", Pociąg z literkami" oraz "Pan Teodor Wąsik III czyli kurs bon ton dla dzieci".

Jacek Milewski - nauczyciel, dziennikarz, publicysta, założyciel jedynej w Polsce szkoły romskiej w Suwałkach, jest znawcą tematyki romskiej. To także autor licznych publikacji i programów telewizyjnych o tematyce cygańskiej, między innymi zbioru opowiadań "Dym się rozwiewa" nagrodzoną w 2008 roku nagrodę literacką imienia Beaty Pawlak. Uznano, że ta książka przedstawia nieznany świat, który jest tuż, obok, na wyciągniecie ręki.

Świat ten Milewski poznał jak nikt inny - został przez Romów uznany i nazwany "Phaś Rom", co znaczy pół-Cygan. Dlatego opowiadał młodzieży o swoich pobytach wśród Romów.

Po południu w sali wystawienniczej biblioteki odbył się wernisaż wystawy Antoniego Myśliwca "Tajemnice cerkwi" a także koncert Chóru Parafii Prawosławnej pod wezwaniem świętego Mikołaja Cudotwórcy z Kielc. Imprezie towarzyszył wykład o prawosławiu Michała Płoskiego.
Wieczorem odbyła się druga już w Radomiu promocja książki Jerzego Wlazło "Kot Syjonu".

Program 34 Radomskiej Wiosny Literackiej

Środa, 6 kwietnia

Godzina 9 -Prozaik, scenarzysta, piłkarz - Zbigniew Masternak (Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlni-Letnisko), godzina 10 - Skąd się wzięły pomindorki? - spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, (Miejska Biblioteka Publiczna), godzina 12 wykłada, przekłada i układa... - Michał Rusinek (Filia nr 8, ulica Kusocińskiego 13, godzina 12 - Chłopak z sąsiedztwa - Zbigniew Masternak (MBP), godzina 10.30 Biały niedźwiedź, Czarna krowa i autor - Marcin Brykczyński (Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie), godzina 12 - "Alfabestia" i inne ortograficzne łamigłówki Marcina Brykczyńskiego (Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzbicy), godzina 17- Spiski i inne opowieści - spotkanie autorskie z Wojciechem Kuczokiem, MBP, godzina 19 - Koncerty z aktorami - słowo i muzyka - akompaniament, improwizacje, kompozycje - spotkanie z Robertem Grudniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie