Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rumunia. Alba Iulia miasto dla amatorów historii

Marzena Kądziela
Jedna z bram twierdzy
Jedna z bram twierdzy Marzena Kądziela
Dla amatorów dawnych twierdz Alba Iulia w Rumunii to znakomity cel podróży. Podczas wizyty w dawnej stolicy Siedmiogrodu można przenieść się do odległych czasów, gdy na murach rozlegał się wojenny hałas. Historia jest tu nieodłączną towarzyszką turystów.

[galeria_glowna]

Pomnik Michała Walecznego
Pomnik Michała Walecznego Marzena Kądziela

Pomnik Michała Walecznego
(fot. Marzena Kądziela)

Gdy Rzymianie opuścili Apulum, gród zaczął podupadać, a to przede wszystkim ze względu na liczne najazdy barbarzyńskich plemion. W VII wieku, gdy przybyli tu Słowianie, znaleźli tylko mnóstwo gruzu. Postanowili jednak na ich fundamentach zbudować miasto Bălgrad, czyli biały gród.

W X wieku miasto zdobyli Węgrzy, którzy w XII wieku założyli tu katolickie biskupstwo. Bălgrad przemianowali na Gyulafehervar. Kolejną nazwę, Weissenburg, przynieśli w XIII wieku osiedlający się tu Sasi. Warto wspomnieć, że już w 1291 roku zebrał się tu pierwszy w dziejach Siedmiogrodu sejm prowincjonalny. Późniejsze najazdy tureckie zniszczyły miasto i spowolniły jego rozwój.

BURZLIWE SEJMY I POLSKIE POWIĄZANIA

Gdy jednak w 1541 roku Siedmiogród stał się autonomicznym księstwem węgierskim, do Alba Iulii wróciła perspektywa rozwoju. W mieście rezydował na stałe dwór książęcy, tu także odbywały się burzliwe sejmy stanowe.

Miasto ma wiele powiązań z dawnymi losami Polski. Tu bowiem, w roku 1559 zmarła córka króla Polski Zygmunta Starego, Izabela Jagiellonka. Izabela była żoną księcia siedmiogrodzkiego i matką książąt z rodziny Zápolya. Król Stefan Batory przysłał tu jezuitę, Jakuba Wujka, który uczył bratanka króla, Zygmunta Batorego.

Bardzo ważnym momentem w historii miasta był wjazd hospodara wołoskiego, Michała Walecznego, który w 1599 roku na kilka miesięcy zjednoczył trzy państwa: Wołoszczyznę, Siedmigród i Mołdawię. Hospodar ustanowił tu także siedzibę biskupstwa prawosławnego. W istniejącej obok katedry drukarni powstawały bardzo istotne dla kultury rumuńskiej dzieła jak Nowy testament Białogrodzki.

Kolejnym związanym z kulturą wydarzeniem było utworzenie w Alba Iulii Akademii w 1622 roku. Niestety, kilkadziesiąt lat później, podczas najazdu tureckiego miasto i trzyfakultatywna uczelni zostały zniszczone. Pozostała jedynie przyklasztorna szkoła.

Pomnik upamiętniający ofiary katuszy w twierdzy
Pomnik upamiętniający ofiary katuszy w twierdzy Marzena Kądziela

Pomnik upamiętniający ofiary katuszy w twierdzy
(fot. Marzena Kądziela)

TWIERDZA Z TRAGICZNĄ HISTORIĄ

Twierdza, ogromna budowla, która sprowadza do miasta turystów z całego świata, powstała na początku XVIII wieku z polecenia cesarza Austrii Karola VI. Potężny, nowoczesny bastion miał stać na straży austriackiego panowania w Siedmiogrodzie. Miasto opanowali wojskowi, a więzieniach znajdujących się w twierdzy dopuszczano się nieprawdopodobnych tortur. Ich przykładem było łamanie kołem i ćwiartowanie przywódców buntu chłopskiego, takich jak Horea i Closca w 1785 roku. Dziś, w pobliżu twierdzy, możemy oglądać pomnik pokazujący przeraźliwe tortury bohaterów.

Twierdza Alba Carolina jest jedną z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie. Zajmuje około 70 hektarów powierzchni. Przy jej wznoszeniu pracowało 20 tysięcy miejscowych chłopów. Forteca przypomina nieco naszą zamojską, choć jest od niej znacznie młodsza. Prowadzą do niej reprezentacyjne bramy, z których ta od strony wschodu wyróżnia się pięknymi ozdobami, między innymi wizerunkiem cesarza Karola VI na koniu. Przy bramie spacerują wartownicy ubrani w stylowe stroje, chętnie fotografujący się z turystami.

Sobór Koronacyjny
Sobór Koronacyjny Marzena Kądziela

Sobór Koronacyjny
(fot. Marzena Kądziela)

KATEDRDA I SOBÓR

Katedra rzymskokatolicka św. Michała z XIII wieku należy do najcenniejszych zabytków Rumunii. Tu znajduje się Kaplica Królewska z sarkofagami: Izabeli Jagiellonki i jej syna Jana Zygmunta Zàpolyi. U stóp sarkofagu królowej Siedmiogrodu widoczne są herby Polski (Orzeł Jagielloński) i Węgier. Są tu i inne sarkofagi i płyty nagrobne, między innymi Jana Hunyadyego.
Przylegająca do świątyni kaplica św. Ducha, z bogatymi zdobieniami, uważana jest za najczystszą stylowo budowlą renesansową w Rumunii.

Najbardziej okazałą budowlą jest znajdujący się w pobliżu Sobór Koronacyjny - katedra prawosławna z 20. lat XX wieku. Na jej teren wchodzi sie przez bramę umieszczoną w 52-metrowej dzwonnicy. Nazwa soboru pochodzi id uroczystej koronacji, której dokonał tu w 1922 roku król Rumunii Ferdynad I.

Rumunia. Alba Iulia miasto dla amatorów historii
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

TU TRANSYLWANIĘ PRZYŁĄCZONO DO RUMUNII

Najważniejszą dla Rumunii datą związaną z Alba Iulią jest 1 grudnia 1918. Wtedy to bowiem Wielkie Zgromadzenie Narodowe Rumunów z Transylwanii, Banatu, Kirszany i Maramuresz wraz ze stutysięcznym tłumem przybyłych Rumunów uchwaliło przyłączenie Transylwanii do Rumunii. Cztery lata później Ferdynand I został tu uroczyście koronowany na króla zjednoczonej Rumunii.
Obecnie w Sali Zjednoczenia mieści się Muzeum Zjednoczenia.
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne założone pod koniec XIX wiekuzajmuja budynek naprzeciwko Wielkiego Zgromadzenia.

W Bibliotece Batthyaneum, powstałej w 1784 roku z inicjatywy biskupa Ignacego Batthyaniego znajduje się około 70 tysięcy unikatowych woluminów, w tym 1200 bezcennych rękopisów od VII po XV wiek. W budynki mieści się także obserwatorium astronomiczne, najstarsze w Rumunii, z zabytkowym wyposażeniem.

Pałac Książęcy, znajdujący się kolo katedry rzymskokatolickiej, pochiodzi z przełomu XIV i XV wieku. Miał w nim swą stałą siedzibę dwór książęcy Księstwa Siedmiogrodu. Przed pałacem dumnie wznosi się pomnik Michała Walecznego na koniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rumunia. Alba Iulia miasto dla amatorów historii - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie