Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusinów najbiedniejszą gminą na Mazowszu

Sok
Rusinów jest nie tylko najbiedniejszą gminą na Mazowszu, ale i jedną z najuboższych w kraju. Niedokończony skwer w centrum Rusinowa, zamiast wizytówką gminy, jest symbolem niemocy.
Rusinów jest nie tylko najbiedniejszą gminą na Mazowszu, ale i jedną z najuboższych w kraju. Niedokończony skwer w centrum Rusinowa, zamiast wizytówką gminy, jest symbolem niemocy. Antoni Sokołowski
Najmniej dochodów z podatków w przeliczeniu na głowę mieszkańca ma Rusinów - wynika z danych opublikowanych przez resort finansów.

Jak co roku ministerstwo finansów opublikowało ranking gmin pod względem dochodów podatkowych (zaliczanych do tak zwanych dochodów własnych gminy) w przeliczeniu na głowę mieszkańca (per capita). Tak zwany wskaźnik G stanowi podstawę do obliczenia janosikowego. Lista posłuży do wskazania jego beneficjentów i płatników w 2017 roku.

Ranking resortu jest jednocześnie informacją o najbogatszych i najbiedniejszych samorządach w Polsce. Pokazuje, gdzie mieszkańcy i firmy płacą największe podatki, z których część zasila gminne kasy.

Liderem rankingu jest gmina Kleszczów w woj. łódzkim, gdzie dochody podatkowe per capita wynoszą niemal 35 tys. zł. Najbogatsza polska gmina jest niewielką wsią. Na jej pozycję w tym zestawieniu ogromny wpływ mają podatki płacone przez kopalnię węgla i Elektrownię Bełchatów. Wieś znana jest z tego m.in., że dopłaca swoim mieszkańcom do rachunków za prąd.

Na drugim biegunie są biedne gminy rolnicze, pozbawione dużych zakładów. Najbardziej biednym samorządem nie tylko w naszym regionie, ale na całym Mazowszu jest gmina Rusinów. Dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi tam 441 złotych. Jej wójt odmówił komentarza.

Do biednych samorządów w regionie radomskim należy też Kazanów (466 złotych), Mirów (482 złote) i Chotcza (509 złotych).

- W naszym przypadku niskie dochody wynikają nie tylko z braku dużych zakładów pracy, ale też dużych obszarów ziemi najniższej klasy. W tym przypadku obowiązują zwolnienia podatkowe. Możliwości naszego budżetu z możliwościami innych to jest jak niebo a ziemia - mówi Teresa Pancerz - Pyrka, wójt gminy Kazanów.

Dodaje, że konieczność pokrycia stałych, sztywnych wydatków, na przykład związanych z oświatą powoduje, że bardzo trudno jest wygospodarować jakieś pieniądze.

Tak się przedstawia dochód na jednego mieszkańca w gminach powiatu przysuskiego: Borkowice 577,41 złotych, Gielniów - 695,54 złotych, Klwów - 614,26, Odrzywół - 530,89 złotych, Potworów - 587,13 złotych, Przysucha 1273,29 złotych, Rusinów 440,57 złotych, Wieniawa 770,64 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie