Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza Budżet Obywatelski Mazowsza. Do podziału jest 25 milionów złotych. Kiedy i gdzie można składać wnioski?

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Do 20 lutego Urząd Marszałkowski Mazowsza czeka na wnioski do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. - Oddajemy inicjatywę mieszkańcom, to oni najlepiej wiedzą jakie działania i projekty powinny być realizowane - mówi Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

Rusza Budżet Obywatelski Mazowsza. Do podziału jest 25 milionów złotych

To będzie już trzecia edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Do 20 lutego można składać wnioski, z których mieszkańcy w głosowaniu wybiorą najlepsze i one będą realizowane w 2023 roku. Do podziału jest 25 milionów złotych.

- Mazowszanie najlepiej wiedzą, jakie działania i projekty powinny być realizowane w naszym województwie. Projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego pokazują nam, które dziedziny potrzebują wsparcia. Zachęcam do udziału

– mówi marszałek Adam Struzik.

Wachlarz zagadnień, których mogą dotyczyć projekty jest szeroki, od ochrony zdrowia, edukacji i kultury po tworzenie terenów zielonych czy prowadzenie szkoleń i warsztatów. Mogą być to projekty inwestycyjne o maksymalnej wartości do 1 miliona złotych lub nieinwestycyjne o maksymalnej wartości 200 tysięcy złotych.

Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Mazowsza bez ograniczeń wiekowych. Każdy może zarówno zgłosić, jak i poprzeć dowolną liczbę projektów. W imieniu osób małoletnich projekty składają ich rodzice lub opiekunowie prawni.

- Każdy mieszkaniec województwa mazowieckiego ma realną szansę zrealizować własny pomysł, zmienić wizerunek swojego otoczenia lub wesprzeć rozwój lokalnej społeczności. Wierzymy, że z roku na rok coraz więcej pomysłów i inicjatyw Mazowszan ujrzy światło dzienne – mówi Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji w urzędzie marszałkowskim.

Warto pamiętać, że zgłaszane projekty powinny spełniać kilka warunków. Przede wszystkim muszą dotyczyć zadań o charakterze wojewódzkim. Muszą być zgodne z przepisami i dokumentami strategicznymi województwa. Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego. Każdy zgłaszany projekt musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców województwa. Co ważne w tym roku, podobnie jak w poprzednim, podpisy poparcia pod projektami będzie można zbierać nie tylko na listach papierowych, ale także elektronicznie.

Można skorzystać z możliwości skonsultowania projektu przed jego złożeniem. Każdy kto chciałby z tej możliwości skorzystać, może przesłać wersję roboczą projektu na adres [email protected].

W związku z pandemią najlepszym sposobem na złożenie projektu będzie droga elektroniczna (za pośrednictwem systemu informatycznego dostępnego z poziomu strony Budżetu Obywatelskiego Mazowsza) lub pocztowa. Osoby które nie mają dostępu do internetu mogą złożyć wniosek w Urzędzie Marszałkowskim lub w jego radomskiej delegaturze.

W ramach dwóch pierwszych edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza do realizacji wybrali 131 projektów. Stan realizacji projektów z obu dotychczasowych edycji BOM można podglądać na mapie, dostępnej na stronie Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie