Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszy pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Z nowymi wytycznymi sanitarnymi

Łukasz Kościelniak
Łukasz Kościelniak
Pielgrzymka do Częstochowy w tym roku będzie mniej liczna. Pątnicy będą musieli stosować się także do nakazów sanitarnych.
Pielgrzymka do Częstochowy w tym roku będzie mniej liczna. Pątnicy będą musieli stosować się także do nakazów sanitarnych. Joanna Gołąbek
Już w czwartek 6 sierpnia - po raz kolejny - wyruszy piesza pielgrzymka do Częstochowy, której organizatorem jest Diecezja Radomska. Pandemia koronawirusa spowodowała jednak, że będzie ona wygląda nieco inaczej niż w ostatnich latach.

Do tej pory na Jasną Górę wędrowało około 45 grup pielgrzymów, w pięciu kolumnach. W tym roku do Częstochowy uda się jedynie osiem grup, które będą poruszać się osobnymi trasami. Każda z nich może liczyć maksymalnie 100-150 osób. Wiadomo już jednak, że będą też grupy mniejsze.

Różne formy pielgrzymki

Jak co roku, organizatorzy przygotowali trzy formy pielgrzymowania. Jedna z nich to tradycyjna piesza pielgrzymka. Druga to pielgrzymka sztafetowa, która wyruszy z Białobrzegów.

- Ta grupa nie będzie miała kontaktu z pielgrzymami pieszymi - tłumaczy ksiądz Mirosław Kszczot, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Jak wygląda ten sposób pielgrzymowania? Każda grupa pokonuje określony dzienny etap, po czym wraca do swoich rodzinnych domów. Następnego dnia, z miejsca zakończenia poprzedniego etapu, startuje kolejna grupa. Jej głównym założeniem jest to, że uczestnicy nie korzystają z noclegów.

Parafie po raz kolejny stworzą też możliwość uczestniczenia w tak zwanej pielgrzymce duchowej. Jej głównym założeniem jest to, że osoby nie uczestniczą bezpośrednio w drodze na Jasną Górę, natomiast angażują się w nią poprzez modlitwę. W poszczególnych kościołach będą organizowane specjalne nabożeństwa pielgrzymkowe, w oparciu o program dla pielgrzymów duchowych. W ten sposób organizatorzy chcą umożliwić wszystkim wiernym możliwość duchowego przeżycia tego czasu, a także dać im możliwość powierzenia własnych intencji i okazję do modlitwy za pielgrzymujących.

Symboliczny start

Pielgrzymka Diecezji Radomskiej tradycyjnie wyruszy w czwartek, 6 sierpnia. Pątnicy wyruszą na szlak bezpośrednio ze swoich parafii, a nie sprzed budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Uroczysta msza święta inaugurująca pielgrzymkę zostanie odprawiona w parafii Bożego Miłosierdzia w Radomiu. Pozostałe grupy nabożeństwo przeżyją we własnych parafiach.

- To będzie symboliczny start – powiedział ksiądz Mirosław Kszczot, dyrektor pielgrzymki. Mimo panującej pandemii koronawirusa, zainteresowanie osób, które chciały udać się na pielgrzymkę, było spore.

Pielgrzymi do Częstochowy dotrą tradycyjnie 13 sierpnia. O godzinie 15 będą uczestniczyć we mszy świętej, a potem indywidualnie będą mogli wejść do Bazyliki Jasnogórskiej. Potem wrócą autokarem do domów.

Jakie nakazy sanitarne?

W tym roku pielgrzymi będą musieli dostosować się do szeregu obostrzeń, które zostały wprowadzone ze względu na pandemię koronawirusa.

Noclegi będą odbywać się na obszarze miejscowości w zamkniętym obszarze, bez kontaktu z mieszkańcami. Tym samym wszyscy uczestnicy pielgrzymki będą spali w namiotach, każdy z nich będzie rozstawiony w odpowiedniej odległości. Codzienne msze święte również będą odbywać się jedynie w gronie grupy, bez możliwości uczestnictwa osób postronnych. Zakazane będą również wizyty rodzin pielgrzymów na szlaku. Nie będzie też możliwości dołączenia do pielgrzymki na jeden dzień w trakcie jej trwania – taka okazja będzie jedynie podczas pierwszego dnia.

Każdy pielgrzym będzie miał codziennie mierzoną temperaturę. Wyżywienie powinno być dostarczane z zewnątrz i przygotowane zgodnie z wszelkimi nakazami sanitarnymi przez uczestników pielgrzymki. Organizatorzy muszą przygotować dostateczną ilość toalet i umywalni. Pątnik musi mieć zapewniony dostęp do wody, mydła, środków dezynfekcyjnych, jednorazowego papieru higienicznego czy koszów na odpady. Każdy pielgrzym powinien również posiadać własny zestaw sztućców, które należy wyparzać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Obowiązkowo powinien również zachowywać zalecany odstęp. Musi również na bieżąco obserwować swój stan zdrowia i informować o niepokojących objawach.

- To bez wątpienia wyjątkowa pielgrzymka, bo z taką sytuacją do tej pory nie mieliśmy do czynienia. Cieszymy się, że mimo pandemii koronawirusa zainteresowanie pątników jest bardzo duże, niektórzy dopiero po raz pierwszy w tym roku zdecydowali się uczestniczyć w drodze na Jasną Górę – tłumaczą organizatorzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie