Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył przetarg na Odnawialne Źródła Energii w trzech gminach powiatu lipskiego. Inwestycja pochłonie prawie 11 milionów złotych

pat
Wójtowie: Artur Szewczyk, Marek Szymczyk, Karol Burek wraz z Rafałem Rajkowskim, wicemarszałkiem Mazowsza.
Wójtowie: Artur Szewczyk, Marek Szymczyk, Karol Burek wraz z Rafałem Rajkowskim, wicemarszałkiem Mazowsza. Gmina Solec nad Wisłą
Po prawie roku od podpisania umowy unijnej na realizację projektu związanego z Odnawialnymi Źródłami Energii rozpoczął się przetarg na dostawę i montaż kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła na terenie gmin Rzeczniów, Ciepielów i Solec nad Wisłą.

Projekt polega na budowie instalacji OZE na bazie fotowoltaiki, kolektorów słonecznych i pomp ciepła w budynkach mieszkalnych, szkołach i innych budynkach użyteczności publicznej. Działania mają na celu poprawę stanu środowiska naturalnego oraz obniżenie kosztów energii elektrycznej. Wartość całego projektu to 10,8 miliona złotych, a wnioskowane dofinansowanie to kwota ponad 8,6 miliona złotych. Rozstrzygnięcie przetargu zaplanowano na 18 listopada, zaś wykonanie umowy do 30 października 2020 roku.

- Trzeba przyznać, że procedura trwała długo i była ona bardzo skomplikowana, ale w końcu udało się ruszyć z przetargiem i teraz czekamy na jego rozstrzygnięcie – mówi Marek Szymczyk, wójt gminy Solec nad Wisłą.

Ekologiczne rozwiązania

Instalacja fotowoltaiczna oznacza obniżenie kosztów energii nawet do 90 procent. Wówczas dzięki panelom, zamieniającym energię słoneczną w prąd dom staje się mini-elektrownią. Kolektory słoneczne pozwalają na uzyskanie gorącej wody przez sześć miesięcy w roku, co redukuje koszty energii elektrycznej oraz eliminuje konieczność palenia w piecu, aby podgrzać wodę. Z kolei pompy ciepła zapewniają całoroczny dostęp do ciepłej wody, a przy okazji zmniejszają koszty ogrzewania domu.

- Zainteresowanie wśród mieszkańców jest duże, co jako włodarza gminy bardzo mnie cieszy. Warto też wziąć pod uwagę aspekt ekologiczny, ponieważ jest to czysta energia, co jest ważne dla przyszłości naszego środowiska w dłuższej perspektywie – dodaje Marek Szymczyk.

Taniej dla mieszkańców

Dzięki projektowi, do którego nabór zaczął się jeszcze w 2016 roku, stało się możliwe dofinansowanie zakupu oraz montażu instalacji OZE w wysokości do 80 procent kosztów kwalifikowanych (wkład własny mieszkańców to około 20 procent kosztów). Według władz gminy Ciepielów, to właśnie ona jest największym beneficjentem dotacji. Mają tam powstać 184 mikroinstalacje. Oznacza to, że prawie 5 milionów złotych unijnego dofinansowania otrzymają właśnie mieszkańcy tej gminy.

- Nie oszukujmy się, energia elektryczna w perspektywie czasu będzie drożeć, a dzięki tym instalacjom naszym mieszkańcom uda się uniknąć podwyżek, a nawet wręcz obniżyć koszty. Grzech z tego nie skorzystać – dodaje Marek Szymczyk.

W sumie na terenie trzech gmin powstanie łącznie 506 instalacji w takich zakresach, jak fotowoltaika, kolektory oraz pompy ciepła.

Classic w Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie