Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rycerskie zmagania podczas turnieju na iłżeckim zamku. W piątek goście oglądali turniej i odwiedzali średniowieczne obozowisko

ik
Orszak rycerzy dotarł na pole potyczek. Przed ich rozpoczęciem wojowie kłaniali się królowi Jagielle i królowej Jadwidze.
Orszak rycerzy dotarł na pole potyczek. Przed ich rozpoczęciem wojowie kłaniali się królowi Jagielle i królowej Jadwidze. Tadeusz Klocek
W tym roku rycerstwo w iłżeckim zamku wzięło udział w Turnieju Świętego Graala. W potyczkach uczestniczyli członkowie grup z Polski, ale byli też goście zza granicy. Można było zajrzeć też do średniowiecznej wioski i podpatrzeć, jak żyło się w takich obozowiskach. Swoje stanowiska mieli tam też rzemieślniczy, była zielarka, kowal, płatnerze, czy powroźnicy. A, kto chciał z Iłży wrócić z mieczem mógł zaopatrzyć się na jednym z licznych stoisk. W sobotę będzie drugi dzień turnieju.

„Turniej świętego Graala” - Konny Turniej rycerski na zamku w Iłży

Turniej rycerski w Iłży na dobre wpisał się do kalendarza majowych imprez w regionie. W tym roku na zamku impreza odbywa się 3 i 4 maja. Tym razem pod hasłem Turnieju Świętego Graala.

Rycerskie potyczki

Zobacz też film: Burmistrz o Konnym Turnieju Rycerskim w Iłży

- Przyjechało do nas blisko 200 rycerzy, mamy 20 kramów rzemieślniczych. Wiele będzie się działo, nie zabraknie atrakcji także dla dzieci. Warto do nas przyjechać, bo tu odbywa się ciekawa lekcja historii. Można poznać średniowiecze nie z książki, a patrząc na pokazy naszych rekonstruktorów i zaglądając do ich obozowiska - mówił Przemysław Burek, burmistrz Iłży. - Zapraszamy też w sobotę 4 maja na drugi dzień turnieju.

Do Iłży zjechały grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, byli między innymi rycerze z Lublina, czy Krakowa, ale i z Przemyśla, Torunia, czy Warszawy. Prezentowali się członkowie Smoczej Kompanii, którzy po latach przerwy wrócili do Iłży i odpowiadali za część historyczną widowiska.

Ale przyjechali też goście z Włoch, Litwy, Ukrainy oraz Czech. Przewieźli ze sobą cały ekwipunek, od mieczów i zbroi, przez namioty i ich wyposażenie oraz konie. Były też armaty i repliki broni palnej.

W samo południe wszyscy uczestnicy spotkali się na zamkowym dziedzińcu. W pełnym rynsztunku zaprezentowali się publiczności. Na plac, w orszaku przywiódł ich sam Król Władysław Jagiełło.

Niedługo po tym rozpoczęła się część turniejowa. Na dziedzińcu odbywały się potyczki piesze, ale i konne. Rycerze walczyli na miecze, ścierali się także na kopie jeżdżąc konno. Były konkurencje sprawnościowe, gonitwy i pokazy sokolnicze.

Zagrał też zespół prezentujący średniowieczną muzykę, jego członkowie wystąpili oczywiście w strojach z epoki.

Tegoroczny turniej nawiązywał do legendy Króla Artura i jego rycerzy. Uczestnicy turnieju byli zresztą podzieleni na drużyny, których nazwy nawiązywały do bohaterów wspomnianej legendy.

W średniowiecznym obozie

Rycerze, którzy zjechali do Iłży mieszkali przy zamku. Tam rozbili namioty, w których nocowali. Rozpalali ogniska, na których gotowali strawę. Wszystko to mogli podpatrywać goście turnieju.

Swoje stanowisko miał tam między innymi płatnerz z Lublina, który prezentował zbroje ze swoje pracowni. Przyjechali też farbiarze z Torunia. Już od rana w wielkim kotle gotowali macierzankę, którą farbowali wełnę.

- Farbujemy tkaniny w tradycyjny sposób. Wełna wrzucona w wywaru z macierzanki zabarwia się na zielono. Im dłużej ją gotujemy tym zieleń jest ciemniejsza - opowiadał farbiarz Marian Dondalski.

Obok można było spróbować na przykład chleba, czy piernika pieczonego według starych receptur. - Kiedyś przyprawy były tak drogie, że można było nimi płacić - opowiadała Wioletta Sobieraj ze Starachowic. - Naszym gościom będziemy opowiadali o średniowiecznej kuchni, zbożach, ziołach, przyprawach.

W obozowisku można było oczywiście zrobić też zakupy. Stroje szyte według średniowiecznej mody przywiozła do Iłży Anna Rychter, właścicielka radomskiej pracowni ART Anna Styl, która od lat zaopatruje grupy rekonstrukcyjne.

O powroźnictwie opowiadał Marek Skubisz z Wieliczki. Pokazywał, jak w średniowieczu wykonywało się liny i sznurki na przykład z łyka lipowego.

O średniowiecznej broni palnej opowiadali członkowie Grupy Strzelectwa Historycznego Czarna Kompania.

Zobacz też film: Konny Turniej Rycerski na zamku w Iłży 2019

Na zamkowym wzgórzu rozstawili się też handlowcy, którzy przywieźli ze sobą rycerski ekwipunek. Można było kupić drewniane miecze i tarcze, ale i średniowieczne stroje. Ich stoiska najchętniej oblegali najmłodsi goście. W Iłży można było kupić też między innymi miody pitne, tradycyjne wypieki.

W sobotę odbędzie się drugi dzień turnieju. Początek walk o godzinie 12, a zakończenie o godzinie 20.

After Party i Jagoda i Brylant w radomskim Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

„Turniej świętego Graala” - Konny Turniej rycerski na zamku w Iłży

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie