Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rzeczywistość niemieckich obozów koncentracyjnych na lekcji polskiego

Barbara Koś
Inicjatiorka projektu, Bożena Błaszczyk - Ziętek i Jolanta Żurowska z uczestnikami lekcji
Inicjatiorka projektu, Bożena Błaszczyk - Ziętek i Jolanta Żurowska z uczestnikami lekcji Barbara Koś
To tytuł lekcji polskiego która odbyła się w poniedziałek w Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomiu. Była to poruszająca lekcja historii.
Uczennice prezentują oryginalne listy z Auschwitz
Uczennice prezentują oryginalne listy z Auschwitz Barbara Koś

Uczennice prezentują oryginalne listy z Auschwitz
(fot. Barbara Koś)

W niedzielę, 27 stycznia, przypadać będzie 68 rocznica wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Z tej okazji w "Ekonomiku" zorganizowano lekcję z wykorzystaniem pamiątek otrzymanych przez szkołę od radomskiego środowiska byłych więźniów obozów koncentracyjnych, z którymi szkoła utrzymuje kontakt od kilku lat.

Lekcja odbyła się w pracowni języka niemieckiego a jej tłem stała się wystawa pokazująca pamiątki po raz pierwszy zaprezentowane publicznie. To oryginalny pasiak obozowy, zdjęcia obozowe, listy z Auschwitz, książki i reprodukcje.

Podczas lekcji prowadzonej przez polonistkę, Jolantę Żurowską, młodzież prezentowała najpierw dokumenty obozowe - wśród nich autentyczne listy z Auschwitz. Była także czytana poezja obozowa i utwory prozatorskie.

- Jakie informacje przekazują nam zgromadzone eksponaty? Które z nich przemawiaj do was najbardziej ? - pytała Jolanta Żurowska.

Okazuje się, że uczniowie znają powagę tamtych lat i dobrze orientują się w kwestii hitlerowskiej obozów śmierci. Sprawia to także lektura między innymi, opowiadań Tadeusza Borowskiego.

O konieczności posiadania przez młodzież wiedzy o czasach okupacji mówiły też Irena Wiernicką, przewodnika PTTK, krajoznawcę, znaną radomska regionalistkę, która od początku wspiera realizację projektu prowadzonego przez szkołę i Anna Glegoła, dyrektor szkoły.

- Powierzenie szkole przez środowisko byłych więźniów tak cennych pamiątek jest zaszczytem i wyrazem ogromnego zaufania - mówiła Bożena Błaszczyk - Ziętek, opiekunka Klubu.

Zaopiekowanie się tymi pamiątkami jest kolejnym etapem realizowanego w szkole konsekwentnie od dziesięciu lat projektu "Przeszłość - przyszłości".

W jego ramach od 5 lat szkoła opiekuje się miejscami pamięci radomskiego środowiska więźniów obozów koncentracyjnych - Pomnikiem-Mogiłą na Cmentarzu przy ul. Limanowskiego, Kaplicą Św. Maksymiliana oraz sztandarem Związku Byłych Więźniów,

Druga część lekcji odbędzie się w czwartek 24 stycznia. Będzie to spotkanie z Andrzejem Szpotańskim, więźniem Auschwitz i Mauthausen-Gusen, przewodniczącym radomskiego środowiska byłych więźniów. Spotkanie rozpocznie się o godzinie. 12.45 w Kaplicy Św. Maksymiliana w Kościele Garnizonowym , wejście od ul. Piłsudskiego.

Jak wynika z obliczeń Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich, w latach okupacji z dystryktu radomskiego do obozów koncentracyjnych wysłano 70 267 osób. (dystrykt obejmował 10 powiatów oraz trzy miasta: Radom, Częstochowę i Kielce), dane te nie obejmują ludności żydowskiej wywiezionej do obozów zagłady.
Obecnie na terenie byłego województwa radomskiego żyje jedynie 67 osób, które przebywały w obozach koncentracyjnych , w Radomiu około 30 osób, większość schorowanych, mających trudności z poruszaniem się, nie wychodzących z domu.

Zespół Szkół Ekonomicznych zwraca się także z prośbą do radomian o przekazywanie pamiątek po więźniach obozów.

Zgodnie z wolą Zarządu radomskiego środowiska b. Więźniów będą one wyeksponowane oraz udostępniane innym, szczególnie młodzieży także niemieckiej. W przypadku niemożności odpowiedniego zajmowania się, szkoła przekaże pamiątki do Kaplicy Św. Maksymiliana.

Fragment lekcji
Fragment lekcji Barbara Koś

Fragment lekcji
(fot. Barbara Koś)

To unikatowe zdjęcia z obozów
To unikatowe zdjęcia z obozów Barbara Koś

To unikatowe zdjęcia z obozów
(fot. Barbara Koś)

Uczniowie uważnie słuchali lekcji
Uczniowie uważnie słuchali lekcji Barbara Koś

Uczniowie uważnie słuchali lekcji
(fot. Barbara Koś)

Czytano poezję obozową
Czytano poezję obozową Barbara koś

Czytano poezję obozową
(fot. Barbara koś)

Nauczycielki uważnie słuchają młodzież
Nauczycielki uważnie słuchają młodzież Barbara Koś

Nauczycielki uważnie słuchają młodzież
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie