Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są darmowe czipy dla psów z Radomia

ik
Chętni będą mogli znowu znakować czworonogi. Miasto wprowadza program opieki nad zwierzętami.

Gdzie będą czipować?

Gdzie będą czipować?

W radomiu jest pięć lecznic weterynaryjnych, gdzie za darmo będą darmowo czipować psy. Są to: Przychodnia Weterynaryjna ,,Zwierzyniec'', Michał Giżka, ulica Wyścigowa 3e, telefon 48 366-10-88, 606-727-904; Przychodnia Weterynaryjna ABC UNI-WET, Jacek Napieraj, ulica Batorego 11, telefon 48 363 33 37, 601 383 183; Lecznica Weterynaryjna ,,Centrum Zdrowia Zwierzat'' ulica Miła 17, telefon 48 389-00-38; Gabinet Weterynaryjny Maciej Kowalczewski, ulica Orląt Lwowskich7, telefon 48 344-62-11; Gabinet Weterynaryjny ,,Pupil'', Dorota Pacek Jaśkiewicz, ulica Szydłowiecka 2, telefon 48 389-59-65.

Około 400 czipów uda się zakupić za pieniądze zagwarantowane w budżecie Radomia. Miasto zapłaci też weterynarzom za wszczepienie urządzenia psom. Akcja ma ruszyć w maju.

Za czip i jego wszczepienie płaci miasto. W tym roku ma na ten cel jest 10 tysięcy złotych, wystarczy na oznakowanie około 400 psów. Zajmą się tym wybrane gabinety weterynaryjne.

DLA MIESZKAŃCÓW RADOMIA

Z programu mogą skorzystać tylko właściciele psów mieszkający w Radomiu. Aby bezpłatnie zaczipować psa, należy udać się do jednego z wskazanych gabinetów weterynaryjnych. Tam trzeba trzeba wypełnić wniosek o oznakowanie i rejestrację psa, okazać dowód tożsamości, okazać książeczkę szczepień psa, z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie.

Po zaczipowaniu lekarz weterynarii dokonuje adnotacji w książeczce zdrowia psa o jego oznakowaniu (wklejenie 1 egzemplarza kodu) oraz przekazuje właścicielowi zwierzęcia pozostałe naklejeki z kodem kreskowym i identyfikator potwierdzający oznakowanie psa.
Następnie dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL.

PROGRAM DLA ZWIERZĄT

Czipowanie psów to jeden z elementów tak zwanego Programy opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Radomia w 2014 roku. Dokument radni uchwalają co roku, ten na 2014 rok trafi pod obrady Rady miejskiej 17 marca.

Na program w budżecie miasta ma być 886 tysięcy złotych. Najpoważniejszą pozycję stanowi prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt. Na ten cel, od stycznia 2014 do 30 czerwca 2016 roku, jest 750 tysięcy złotych.

Na zapewnienie całodobowej opieki nad zwierzętami po wypadkach drogowych jest 95 tysięcy złotych. Na usypianie ślepych miotów zabezpieczono 9 tysięcy złotych, na opiekę na kontami wolno żyjącymi to 20 tysięcy złotych.

Czip to bezpieczeństwo

Czipowanie to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela zwierzęcia. W chwili jego znalezienia, można specjalnym czytnikiem odczytać numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu i powiadomić go o odnalezieniu czworonoga. Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami. Elektroniczne oznakowanie jest również jednym z niezbędnych wymogów, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie