Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są opóźnienia na budowie linii kolejowej Radom – Warszawa, ale ostateczny termin finału budowy nie jest zagrożony

jp
W ramach realizacji całej inwestycji w Warce trwa budowa mostu kolejowego na Pilicy.
W ramach realizacji całej inwestycji w Warce trwa budowa mostu kolejowego na Pilicy. facebook/gawędy wareckie
Wykonawcy budowy trasy kolejowej numer 8 z Radomia do Warszawy notują poślizgi w stosunku do wcześniejszych planów, ale spółka PKP PLK zapewnia, że cała inwestycja zostanie zrealizowana w zaplanowanym terminie. Pociągi z Radomia do Warszawy mają pojechać z szybkością 160 kilometrów na godzinę w przyszłym roku.

Kolejarzom nie udało się w zaplanowanym terminie uruchomić przejazdu na odcinku z Czachówka do Warki.

- Na tym odcinku szlaku zmiana harmonogramu o 2,5 miesiąca wynikała z zapewnienia większej przepustowości linii kolejowej, przez co wykonawca musiał dokonać zmian w harmonogramie. Pierwotnie zakładano, że po nowym torze pociągi pojadą w lipcu 2019 roku. Tor uruchomiono w połowie października. Mobilizacja wykonawcy wskazuje dotrzymanie terminu otwarcia drugiego toru w połowie 2020 roku i zakończenie umowy w listopadzie 2020 roku – mówi Karol Jakubowski ze spółki PKP PLK.

Niewielki poślizg jest też na newralgicznym odcinku z Radomia do Warki.

- Na tym z kolei odcinku wykonywane są dodatkowe prace związane z wzmacnianiem nasypów i podłoża pod nowe tory. To spowodowało zmianę w harmonogramie prac. Pierwotnie zakładano zakończenie robót na jednym torze na odcinku Dobieszyn – Warka w styczniu 2020 roku i uruchomienie połączeń w kwietniu 2020 roku po zakończeniu prac nad urządzeniami sterowania ruchem kolejowy. Po zmianie ruch na trasie Warka – Radom zostanie po jednym torze umożliwiony w połowie roku. Natomiast zakończenie wszystkich prac zaplanowane jest w połowie 2021 roku – wyjaśnia Karol Jakubowski.

Nowe inwestycje

Tymczasem okazało się, że mają być przeprowadzone dodatkowe inwestycje na odcinkach warszawskich trasy, tam gdzie zakończono już gruntowną przebudowę linii numer 8.

- Spółka PKP PLK przygotowuje się do opracowania studium wykonalności, czyli dokumentacji przedprojektowej, dla zadania polegającego dobudowaniu dwóch torów na odcinku od Warszawy do Piaseczna. Zgodnie z założeniami „Masterplanu dla Warszawy” ogłoszonego przez PLK, wszystkie linie wylotowe z aglomeracji mają mieć po 4 tory – 2 dla ruchu aglomeracyjnego i 2 dla ruchu dalekobieżnego. Dzięki temu polepszone zostaną warunki podróżowania, zwiększy się przepustowość linii. Studium wykonalności w pierwszej kolejności ma odpowiedzieć na pytanie, jaki wariant byłby najkorzystniejszy dla zrealizowania takiego zadania. Warto podkreślić, że projekt jest kolejnym etapem przeprowadzonej modernizacji. Co do zasady dodatkowe tory mają zostać dobudowane obok istniejących, tak aby ograniczyć do zmiany w komunikacji podczas robót i minimalizować ingerencje w istniejącą infrastrukturę – mówi Karol Jakubowski.

Szybka kolej do stolicy

Warto przypomnieć, że linia kolejowa z Warszawy do Radomia miała być gruntownie zmodernizowana w 2012 roku. Termin realizacji inwestycji wiele razy przekładano, a powodem były między innymi perturbacje z wykupem działek pod nową inwestycję oraz rozbieżnościami w mapach geodezyjnych. Okazało się, że do tej pory nie wykupiono jeszcze wszystkich działek pod budowę linii. Karol Jakubowski zapewnia, że nie ma to żadnego znaczenia dla terminu zakończenia budowy całej linii.

Przebudowa kolejowej trasy numer osiem na odcinku Warka - Czachówek ma kosztować 216 milionów złotych. 85 procent kosztów pokryją pieniądze z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska. Prace na odcinku Warka - Radom będą droższe, bo większy jest też zakres robót. Koszt modernizacji tego odcinka to 429 milionów złotych, tu też będzie unijna dotacja. Całość ma być gotowa w połowie 2021 roku.

Po zakończeniu przebudowy trasy z Warszawy do Radomia i uzyskaniu właściwych dokumentów, skróci się czas podróży ze 115 do około 75 minut. Pociągi pojadą kolejową „ósemką” będą mogły jeździć z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Pasażerowie skorzystają z wygodnych peronów. Większe bezpieczeństwo zapewnią przebudowane przejazdy drogowe i urządzenia sterowania ruchem.

Extazy w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie