Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze dla Muzeum imienia Malczewskiego na dalsze badania archeologiczne

Barbara Koś
Badania archeologiczne w Nowej Żelaznej już trwają.
Badania archeologiczne w Nowej Żelaznej już trwają. Muzeum imienia Malczewskiego
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zostało beneficjentem programu na lata 2019-2020 finansowanego z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przeznaczonego na kontynuowanie badań archeologicznych w Nowej Żelaznej.

Zespół osadniczy w Nowej Żelaznej w powiecie kozienicki to niezwykle interesujący rozległym kompleks osadniczy z okresu rzymskiego. Położony jest w dolinie rzeki Wisły wewnątrz dużego zakola. Cmentarzysko zajmuje zachodnią część soczewkowatego wyniesienia terenu w obrębie dawnego starorzecza.

Nekropolia na terenie Zapilcza jest jedynym znanym cmentarzyskiem kultury przeworskiej trwającym przez kilka stuleci (I w.p.n.e. – III w.n.e.). Wśród ponad czterystu zabytków odkrytych w obiektach i warstwie ornej znajdują się liczne tak zwane importy, reprezentowane, między innymi,przez fibule czyli ozdobne, metalowe zapinki do spinania szat, funkcją i kształtem zbliżone do współczesnej agrafki i elementy uzbrojenia. Można tu wymienić także importy uznane za celtyckie, zapinki ze strefy nadreńskiej i norycko-panońskiej, imacze (to część tarczy znajdująca się po jej wewnętrznej stronie), z terenów nadłabskich oraz skandynawskich i wiele innych. Inną cechą wyróżniającą nekropolię w Nowej Żelaznej jest wyjątkowo duża ilość zabytków z metali kolorowych w materiałach kultury zwanej „żelazną”.

Co w ramach projektu?

W ramach projektu przewidziane są szczegółowe badania typologiczno-chronologiczne wszystkich materiałów zabytkowych z tej nekropoli reprezentowanych przez bardzo bogaty zbiór naczyń ceramicznych, liczne artefakty żelazne, brązowe, szklane, kościane, w tym szczególnie znaczący zbiór importów prowincjonalnorzymskich. Wykonana zostanie analiza zachowanych szczątków ludzkich i zwierzęcych. Projekt przewiduje też specjalistyczne badania laboratoryjne - analizy składu metalu i szkła. Efektem powyższych działań ma być interdyscyplinarna monografia cmentarzyska oraz film edukacyjny promujący projekt.

Źródło dofinansowania

Pieniądze pochodzą z Funduszu Promocji Kultury w ramach działania: „Dziedzictwo kulturowe, program: Ochrona zabytków archeologicznych, zadanie ,,Cmentarzysko kultury przeworskiej w Nowej Żelaznej, stanowisko 2, powiat kozienicki, województwo mazowieckie”. Wsparcie na realizację zadania Muzeum otrzymało także od Samorządu Województwa Mazowieckiego. Badania radomskie muzeum prowadzi tam już od kilku lat.

Koncert zespołu Cliver i... zaręczyny w radomskim Explosion. Zobacz zdjęcia!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie