Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd uchyla decyzję wojewody w sprawie radomskiego "pośredniaka"

ik
Kolejna odsłona sporu między miastem a powiatem o finansowanie Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Tak było

Tak było

Konflikt o wspólne finansowanie Powiatowego Urzędu Pracy pomiędzy miastem a powiatem trwa od 2007 roku. Oba samorządy łożą na jego utrzymanie, bo urząd obsługuje mieszkańców Radomia i całego powiatu. Po raz pierwszy jednak do rozstrzygania roszczeń zaangażowano wojewodę, bo nie udało się podpisać porozumienia. Radomskie Starostwo Powiatowe uznało, że w 2012 roku wypłacił na pośredniak o 300 tysięcy za mało. W marcu starosta wystawił prezydentowi nakaz wypłaty brakującej kwoty za styczeń. Najwyższej ze wszystkich 12 rat, bo też w tym miesiącu koszty utrzymania urzędu były najwyższe. Prezydent odmówił, po kilku miesiącach sporem zajął się wojewoda. Przyznał rację starostwu, ale nieco zmniejszył kwotę roszczeń. Ostatecznie wyliczono, że magistrat powinien dopłacić starostwu ponad 247 tysięcy złotych za cały 2012 rok, tylko za ubiegłoroczny styczeń około 156 tysięcy złotych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzje starosty i wojewody mazowieckiego, nakazujące radomskiemu magistratowi dopłacenie do funkcjonowania urzędu pracy. Wyrok nie jest prawomocny.

Wyrok sądu administracyjnego dotyczy sporu z 2012 roku. Starosta wezwał miasto o dopłacenie do funkcjonowania pośredniaka tylko za styczeń 156 tysięcy złotych. Miasto stało na stanowisku, że nie musi wykładać dodatkowych pieniędzy. Sprawa zajmowało się Samorządowe Kolegium odwoławcze. Później wojewoda, który przyznał rację starostwu, zmienił tylko kwotę, jaka magistrat ma dołożyć.

Obie decyzje radomski Urząd Miejski w marcu ubiegłego roku zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W środę zapadł wyrok. Uchylone zostały decyzje wojewody i starosty, dodatkowo sąd wstrzymał wykonanie decyzji wojewody nakazującej miasto dopłacenie pieniędzy na pośredniak.

W świetle ostatniej decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Urząd Miejski nie musi dopłacać dodatkowych pieniędzy na funkcjonowanie Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. Orzeczenie sędziów przyznaje rację urzędnikom z magistratu.

Ale wyrok nie jest prawomocny. Można wystąpić o jego kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

- Wystąpimy o pisemne uzasadnienie wyroku - mówi Marek Oleszczuk, rzecznik prasowy radomskiego Starostwa Powiatowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie