Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądy powszechne wciąż jeszcze są na „chorobowym”. Niektóre z rozpraw przekładane są z grudnia na maj

Janusz Petz
- Sędziowie popierają postulaty zapewnienia pracownikom godziwych pensji - powiedział Arkadiusz Guza, rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu.
- Sędziowie popierają postulaty zapewnienia pracownikom godziwych pensji - powiedział Arkadiusz Guza, rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu. Janusz Petz
Obietnica 200 - złotowej podwyżki oraz wypłacenia okolicznościowej premii przed świętami nie zrobiła większego wrażenia na pracownikach sądów. W wymiarze sprawiedliwości w regionie radomskim wciąż trwa paraliż, rozprawy odwoływane są jedna za drugą, a do sądu wpływają kolejne zwolnienia lekarskie.

Wszystkie sądy rejonowe w regionie radomskim, oprócz sądu grójeckiego, pracują na „pół gwizdka”. Odwoływanych jest zdecydowana większość rozpraw, przekładane są wokandy. W niektórych z wydziałów terminy grudniowe rozpraw przekładane są na terminy kwietniowe, albo na majowe.

Sądy na zwolnieniu lekarskim

Pracownicy administracyjni sądów, protokolanci i asystenci sędziów masowo przebywają na zwolnieniach lekarskich, rzadziej na urlopach wypoczynkowych, albo urlopach wychowawczych. Prawo nie zezwala pracownikom wymiaru sprawiedliwości na strajk, mogą oni co najwyżej korzystać z prawa do demonstracji ulicznych. Pracownicy sądów zdecydowali się więc wzorem policjantów i strażaków na protest”chorobowy”. Takiej formy demonstracji niezadowolenia z zarobków nie firmuje żaden z licznych działających w sądach związków zawodowych. Namawianie do korzystania ze zwolnień lekarskich byłoby byłoby bowiem apelem o nadużycie. Jednak wszystkie związki popierają postulaty płacowe pracowników.

Solidarność sędziów

Protest pracowników administracyjnych popierają do piątku sędziowie Sądu Rejonowego w Radomiu. W poniedziałek mieli się zebrać sędziowie Sądu Okręgowego w Radomiu, aby zamanifestować swoje poparcie dla postulatów. „My, sędziowie Sądu Rejonowego w Radomiu, w pełni popieramy podnoszony przez urzędników sądowych postulat zapewnienia im uposażeń adekwatnych do nakładu pracy - czytamy w uchwale sądu.

Szefowie wszystkich wydziałów sądów w regionie radomskim codziennie rano podejmują decyzje jakie rozprawy będą się odbywały, a jakie nie. Na razie udaje się zapewnić obsadę w sprawach, które nie mogą czekać, albo zwłoka naraziłaby na szwank skarb państwa, albo interes dzieci.

Jak zapewniał podczas konferencji prasowej Arkadiusz Guza, rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu na razie wymiar sprawiedliwości radzi sobie z sytuacjami, kiedy trzeba podjąć decyzję o areszcie lub przedłużeniu aresztu. Najgorsza sytuacja jest w sprawach cywilnych, gdzie rozprawy trzeba przekładać na terminy lutowe, albo późniejsze. Niektóre ze spraw zaplanowanych do rozpatrzenia obecnie musiały być przesunięte nawet na kwiecień, albo maj.

Narastająca frustracja

W uchwale sędziów Sądu Rejonowego w Radomiu, popierającej protest pracowników administracyjnych, protokolantów i asystentów sędziów czytamy, że „zaistniała począwszy od 10 grudnia sytuacja nieobecności w pracy większości pracowników sądów okręgu radomskiego a także nieobecność pracowników w innych sądach w Polsce, jest wyrazem nurtującej ich frustracji, spowodowanej nieprzestrzeganiem przez władze państwowe od wielu lat, we właściwym stopniu, problemu niskich płac pracowników posiadających bardzo wysokie kwalifikacje i na dodatek obciążanych coraz większą ilością obowiązków”. Sędziowie przestrzegają ministra sprawiedliwości, że niedostrzeganie problemu może doprowadzić do niekontrolowanego odpływu do innych zawodów wykwalifikowanej kadry, co z kolei może doprowadzić do zapaści całego systemu sądowniczego w Polsce.

Dłuższe zwolnienia

Jak zauważył Arkadiusz Guza większość zwolnień lekarskich, które w ubiegłym tygodniu przynosili pracownicy było wystawionych do końca ubiegłego tygodnia.

W poniedziałek do większości sądów zaczęły wpływać kolejne zwolnienia, ale na razie trudno oszacować jaka będzie skala absencji chorobowej w tym tygodniu. Osoby, które mają wezwanie na rozprawy muszą w większości przypadków stawić się osobiście do sądu i dowiedzieć się czy rozprawa odbędzie się czy nie. Guza zapewniał jednak, że pracownicy sądu, którzy przychodzą do pracy, robią wszystko, aby strony informować telefonicznie o przekładanych na inny termin rozprawach.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Sklepy otwarte w Wigilię, Święta, Sylwestra i Nowy Rok w Radomiu [GODZINY otwarcia, lista]

Stereo w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Powiedział mamie, że nie przyjedzie na Święta, a potem zrobił jej niespodziankę. Jak zareagowała? (STORYFUL/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie