Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samoloty TS-11 Iskra w Radomiu. Sprowadzono je z Dęblina, będą umieszczone na specjalnej instalacji. Gdzie można je obejrzeć?

Janusz Petz
Janusz Petz
Transport rozebranych Iskier z Radomia do Dęblina był dużym wyzwaniem logistycznym, ale transport złożonych na powrót samolotów na radomskie rondo będzie jeszcze większym problemem.
Transport rozebranych Iskier z Radomia do Dęblina był dużym wyzwaniem logistycznym, ale transport złożonych na powrót samolotów na radomskie rondo będzie jeszcze większym problemem. RSO
Do Radomia sprowadzono z Dęblina dwa ostatnie samoloty TS-11 Iskra, które będą umieszczone na specjalnej instalacji zbudowanej na rondzie Narodowych Sił Zbrojnych w Radomiu. Pomnik ma być hołdem dla radomskich lotników, a także dla twórcy samolotu – radomianina Tadeusza Sołtyka.

Słynne szkoleniowe odrzutowce wróciły na zawsze do Radomia

4 samoloty Iskra, wycofane z użytkowania i podarowane przez wojsko Radomskiemu Samorządowi Obywatelskiemu stoją już w 42 Bazie Lotnictwa Cywilnego w Radomiu. Przed tygodniem sprowadzono do Radomia dwie pierwsze maszyny, w piątek, 13 maja transportowano dwie kolejne. Samoloty rozmontowano i w specjalnych stojakach podniesiono dźwigiem i umieszczono na ciężarowych lawetach. Transportowano je z Dęblina przez Kozienice. Maszyny złożono na betonowych płytach na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, gdzie rozpoczną się skomplikowane przygotowania do montażu na specjalnych stalowych wysięgnikach. Potem zostaną znów złożone w całość i przetransportowane na rondo Narodowych Sił Zbrojnych w Radomiu.

Transport złożonych samolotów będzie największym wyzwaniem logistycznym. Dużym wyzwaniem technicznym będzie natomiast wykonanie i przygotowanie całej instalacji. Każdy samolot po „odchudzeniu” waży około 800 kilogramów, a na dodatek ma 11 metrów rozpiętości skrzydeł, to swego rodzaju żagle, które mają wpływ na stabilność instalacji.

Trzeba więc zbudować potężną konstrukcję stalową „zatopioną” w betonie, którego objętość ma mieć ponad 100 metrów sześciennych. Najwyższy samolot będzie sięgał ponad 16 metrów, czyli na wysokość 6 piętra w bloku mieszkalnym. Przed rondem Narodowych Sił Zbrojnych ma być zorganizowany punkt widokowy, będzie można zdobić sobie pamiątkową fotkę z samolotami TS-11 Iskra w tle.

Trwa zbiórka pieniędzy na realizację projektu. Z założenia pomnik ma być hołdem mieszkańców dla pilotów, więc projekt ma być sfinansowany ze zbiórek darczyńców, w tym między innymi rodzin lotników, lokalnych firm. Zbiórka pieniędzy prowadzona jest na stronie zrzutka.pl. Pomnik, który stanie na rondzie ma być swego rodzaju wizytówką miasta, bo przez wiele lat Iskry były kojarzone z Radomiem, baza lotnicza w szczytowym okresie posiadała na wyposażeniu ponad 50 takich maszyn. Konstruktorem samolotu był zaś radomianin – Tadeusz Sołtyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie