Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd Białobrzegów wybrał firmy, które zamontują solary i pompy ciepła

ik
Dwie firmy zajmą się realizacją projektu energii słonecznej w gminie Białobrzegi. Wszystko ma być gotowe do 30 września.

Napiszą do mieszkańców

Napiszą do mieszkańców

Informację o rozstrzygnięciu przetargu dostaną wszyscy właściciele domów, na których mają być montowane solary. Każdy w najbliższym czasie dostanie też wyliczenie, jaką kwotę do projektu musi dopłacić. Zgodnie z umową gmina pokrywa większa część kwoty, ale pieniądze dokładają też mieszkańcy. Dopiero, kiedy zakończą się te formalności firma będzie mogła zacząć prace. Monterzy pojawią się w każdym domu i wykonają instalację od początku do końca.

Urząd Miasta i Gminy rozstrzygnął przetarg, po podpisaniu umowy będą mogły ruszyć pierwsze prace. Białobrzegi dostały unijną dotację na projekt "Słoneczna energia dla gminy Białobrzegi". Solary i pompy cieplne będą montowane w instytucjach i prywatnych domach.

WYBRALI WYKONAWCÓW

Urząd Miasta i Gminy Białobrzegi ogłosił jeden przetarg, ale na trzy oddzielne zadania. Pierwsze z nich dotyczyło montażu solarów w 150 domach prywatnych. Było sześciu chętnych, najdroższa oferta opiewała na ponad 2,5 miliona złotych. Najtańszą złożyła firma Solver z Tarnowskich Gór i to ona wygrała.

Drugie zadanie to montaż solarów, ale na budynkach użyteczności publicznej. Było osiem ofert, wygrał także Solver, któryz a swoje usługi dostanie 546 tysięcy złotych.

Ostatnie zadanie to montaż solarów i pomp cieplnych. Było pięć ofert, ale tylko jedna ważna. Złożyła ją białobrzeska firma i to ona wygrała przetarg. Gmina zapłaci jej 685 tysięcy złotych.

- Wyznaczamy właśnie termin podpisania umów z wykonawcami - mówi Przemysław Woźniak, naczelnik wydziału inwestycji, infrastruktury i funduszy strukturalnych w białobrzeskim Urzędzie Miasta i Gminy.

Później będzie można już ruszać z pierwszymi pracami. Zgodnie z założeniami montaż wszystkich solarów i pomp cieplnych powinien się zakończyć do 30 września tego roku.

ENERGIA ZE SŁOŃCA

Firmy, które wygrały zajmą się kompleksowo montażem paneli, przygotowaniem instalacji rozprowadzającej wodę podgrzewaną energią słoneczną oraz montażem pomp cieplnych. Właściciele prywatnych domów zostaną też przeszkoleni przez pracowników z obsługi instalacji.

Solary będą montowane w 150 prywatnych gospodarstwach w gminie. Poza tym baterie będą podgrzewały wodę w dwóch przedszkolach samorządowych w Białobrzegach, szkole podstawowej w Suchej, białobrzeskim Ratuszu i strażnicy OSP w Stawiszynie.
Solary do ogrzewania wody i dodatkowo pompy cieplne będą ogrzewały sale gimnastyczne w białobrzeskiej podstawówce i gimnazjum oraz kościele w Jasionnej.

Właściciele prywatnych domów pokryją 30 procent kosztów montażu baterii słonecznych, resztę pieniędzy dołoży gmina, która zapłaciła też za projekty techniczne. Może to być od 3 do 4 tysięcy złotych.

- Mamy już rozstrzygnięty przetarg, możemy przeliczyć, ile konkretnie będą dopłacać właściciele poszczególnych domów - mówi Przemysław Woźniak. - Te kwoty nie będą takie same, bo różne są instalacje w domach. Właściciele uzgadniali je z projektantami. Jedni chcieli większy zbiornik do podgrzewania wody, w innym przypadku ktoś będzie miał trzy, a nie dwie baterie słoneczne. Te wszystkie elementy przełożą się na koszty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie