Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd Mazowsza kupił sprzęt medyczny dla szpitali i zakontraktował już wyposażenie za 106 milionów złotych

sok
Zarząd województwa mazowieckiego podczas obrad, na którym przeznaczono 150 milionów złotych dla szpitali.
Zarząd województwa mazowieckiego podczas obrad, na którym przeznaczono 150 milionów złotych dla szpitali. Mazovia
Każdego dnia do szpitali na Mazowszu dostarczane są kolejne partie zakupionego w ramach projektu unijnego sprzętu i środków ochrony osobistej. Podpisanych zostało już ok. 50 umów na dostawę ponad 260 sztuk różnego rodzaju sprzętu specjalistycznego i 4,4 mln sztuk środków ochrony osobistej. Finalizowane są kolejne umowy. Wartość projektu unijnego to 150 mln zł, z czego zakontraktowanych zostało już blisko 106 mln zł.

- Jesteśmy w momencie, w którym codziennie przybywa już nie kilkadziesiąt, a kilkuset pacjentów zakażonych koronawirusem. To bardzo trudny czas dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla szpitali, które borykają się z brakiem środków ochrony osobistej i sprzętu medycznego. Dlatego robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ten dodatkowy sprzęt jak najszybciej do nich dotarł. Nie jest to łatwe. Bo mimo, że mamy środki z Unii Europejskiej, trudno znaleźć dostawców, którzy w krótkim czasie zrealizują nasze zamówienia. W ostatnim czasie udało nam się przekazać do mazowieckich szpitali ponad 630 tysięcy środków ochrony osobistej. A w ramach podpisanej z laboratorium ALAB umowy na realizację szybkich testów diagnostycznych skorzystało już ponad 2000 członków personelu medycznego. Finalizujemy także kolejne umowy - podkreśla marszałek Adam Struzik.

Wyposażą szpitale

Wartość realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego projektu, to aż 150 milionów złotych. Pieniądze te przeznaczone są na wyposażenie mazowieckich szpitali, na które wojewoda mazowiecki nałożył obowiązek podwyższonej gotowości, miedzy innymi w niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej. Obecnie są to 62 placówki w województwie. Podwyższona gotowość dotyczy także stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego.

Już gotowe umowy

Samorząd województwa mazowieckiego podpisał już blisko 50 umów, kolejne są w trakcie uzgadniania i finalizacji. Realizowane umowy dotyczą zakupu respiratorów, tomografów komputerowych, aparatów RTG, defibrylatorów, kardiomonitorów, urządzeń do dekontaminacji, łóżek do intensywnego nadzoru czy pojazdów specjalistycznego przeznaczenia z oddzielna przestrzenia dla kierowcy. Sukcesywnie kupowane i dostarczane do szpitali są także środki ochrony osobistej w tym rękawiczki, gogle, kombinezony, maski czy gogle i przyłbice.

- Priorytetem są teraz zakupy środków ochrony. To gwarancja bezpieczeństwa dla lekarzy i personelu, a niestety w tych warunkach jednorazowe środki bardzo szybko się zużywają. Dlatego każdego dnia z naszych magazynów przekazujemy do szpitali i pogotowia kolejne partie towaru - dodaje Elżbieta Lanc Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

Wśród podpisanych umów i tych w trakcie negocjacji, są zakupy: tomografów komputerowych z oprzyrządowaniem, aparaty EKMO (zestawy jednorazowe, trzy aparaty RTG, centrale monitorujące. Ponadto Mazowsze kupiło, lub jest w trakcie zakupu: defibrylatorów z wyposażeniem dodatkowym, kardiomonitora z dodatkowym wyposażeniem i funkcjami, łóżka do intensywnego nadzoru, w tym materace i szafki. Do szpitali trafi także : pojazd specjalistycznego przeznaczenia z oddzieloną przestrzenią kierowcy, urządzenie do zamgławiania, ozonowania powietrza; urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń; respirator podstawowy stacjonarny; respirator specjalistyczny mobilny; ssak medyczny z wyposażeniem; urządzenie do kompresji klatki piersiowej, środki ochrony medycznej i wiele innych.

Od poniedziałku 20 kwietnia możemy już wchodzić na tereny zielone takie jak parki, lasy. Jest to pierwszy etap luzowania rządowych obostrzeń wprowadzonych na czas trwającej pandemii koronawirusa. Na razie w parkach jest niewielu spacerowiczów.

Radomianie mogą już spacerować po parkowych alejkach. Zobacz zdjęcia!

Galeria Słoneczna w Radomiu jest otwarta, i choć nie ma w niej tłumów, czynne są punkty takie jak market spożywczy, drogerie, pralnia czy sklep zoologiczny. Zobacz, jak wygląda centrum handlowe w czasie epidemii koronawirusa.

Radom. Galeria Słoneczna w dobie koronawirusa. Jak wygląda c...

Radom na instagramie

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie