Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd Mazowsza nagrodził najlepsze muzea w regionie. Nagrodę Wierzby odebrali uhonorowani muzealnicy z Radomia. Zobaczcie zdjęcia

Barbara Koś
W Muzeum Mazowieckim w Płocku dyrektorzy i przedstawiciele mazowieckich muzeów odebrali nagrody z rąk marszałka Adama Struzika i radnej województwa Jadwigi Zakrzewskiej.
W Muzeum Mazowieckim w Płocku dyrektorzy i przedstawiciele mazowieckich muzeów odebrali nagrody z rąk marszałka Adama Struzika i radnej województwa Jadwigi Zakrzewskiej. Muzeum Mazowieckie w Płocku
XVII edycja konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” rozstrzygnięta. Laureatów poznaliśmy już w lipcu. W czwartek,14 września, w Muzeum Mazowieckim w Płocku dyrektorzy i przedstawiciele mazowieckich muzeów odebrali nagrody z rąk marszałka Adama Struzika i radnej województwa Jadwigi Zakrzewskiej. Doceniono ich za najlepsze wystawy, projekty otwarte i edukacyjne, najciekawsze wydawnictwa, a także plakaty.

Samorząd Mazowsza nagrodził najlepsze muzea w regionie w tym radomskie

W tegorocznej edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” rywalizowało w sumie 130 inicjatyw. Kapituła konkursowa wyłoniła 26 laureatów i przyznała 14 wyróżnień.

Jak zauważył podczas uroczystości marszałek Adam Struzik, wybór nie był łatwy.

– Poprzeczka była podniesiona naprawdę bardzo wysoko, bo każda ze startujących w tym roku placówek zaprezentowała wyjątkowe projekty, wystawy czy wydawnictwa. To dzieła niezwykle kreatywnych i doświadczonych ludzi, którzy wiedzą, jak zachęcić mieszkańców i turystów do zwiedzania mazowieckich muzeów i poznawania naszej kultury - mówił marszałek Struzik.

Konkurs samorządu województwa mazowieckiego jest kierowany do placówek muzealnych na całym Mazowszu. W tym roku mazowieckie placówki zgłosiły 130 inicjatywy w kategoriach: wystawy zorganizowane lub współorganizowane przez mniejsze muzea – 9, wystawy zorganizowane lub współorganizowane przez większe muzea – 30, projekt otwarty – 25, projekt edukacyjny – 27, plakat muzealny – 17 i wydawnictwo muzealne (ISBN) – 22.

Jadwiga Zakrzewska, przewodnicząca sejmikowej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślała, że konkurs aktywizuje do działania.

– Wszystkie projekty mają na celu podniesienie rangi i prestiżu mazowieckich muzeów oraz docenienie wykonawców dzieł za ich pracę i zasługi na rzecz Mazowsza i Polski. W tym roku komisja wyłoniła wiele interesujących projektów, które mogą posłużyć jako przykład zdolności i pasji wielu wykonawców. Mamy nadzieję, że młode pokolenia Mazowszan będzie również zainteresowane tymi dziełami - mówiła Jadwiga Zakrzewska.

W 17. edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba" aż trzy nagrody przypadły Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Nagrody, które otrzymało Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu to: pierwsze miejsce za wystawę "Muzeum Historii Radomia" w kategorii - Wystawy zorganizowane przez większe muzea (nagroda ex aequo z wystawą "Bernardo Bellotto. W 300 rocznicę urodzin malarza" zorganizowaną przez Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum.

Kategoria "Plakat muzealny" - drugie miejsce za plakat do wystawy "Grupa Dziesięciu (1932-1939) Zrzeszenie Artystów Krakowskich". Autorką plakatu jest Monika Zahorska, kuratorką wystawy - Magdalena Kołtunowicz.

Kategoria "Projekt edukacyjny" - trzecie miejsce za projekt "Radomski Program Edukacji Historycznej". Autorem programu jest doktor Adam Duszyk.

Wyróżnienie otrzymał katalog towarzyszący wystawie stałej w Muzeum Historii Najnowszej Radomia "Przemysł - siła miasta. Radom w latach 1918-1989" wydany przez Muzeum Historii Najnowszej Radomia oraz katalog "Wojciech Fangor. Dzisiaj są moje urodziny" wydany przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

W kategoria „Wystawa zorganizowana przez mniejsze muzea": pierwsze miejsce zajęła wystawa „Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989” zorganizowana przez Muzeum Historii Najnowszej Radomia.

Konkurs "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba" ma na celu pobudzenie pracy muzeów poprzez wyłonienie najlepszych placówek muzealnych i wyróżnienie oraz nagrodzenie najciekawszych zdarzeń przez nie opracowanych i realizowanych, a także promocję muzeów i samego Województwa Mazowieckiego.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie