Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd Mazowsza składa skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Dlaczego?

Janusz Petz
Janusz Petz
Samorząd Radomia dostanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 30 milionów złotych na przebudowę wiaduktu na ulicy Żeromskiego/Lubelskiej, ale są też odrzucone wnioski dotyczące radomskich inwestycji.
Samorząd Radomia dostanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 30 milionów złotych na przebudowę wiaduktu na ulicy Żeromskiego/Lubelskiej, ale są też odrzucone wnioski dotyczące radomskich inwestycji. archiwum Echo Dnia
Upolityczniony wybór, ale też naruszenie prawa i ustawy o finansach publicznych oraz wydatkowanie środków wbrew celowi, na jaki zostały przeznaczone czyli przeciwdziałanie skutkom COVID-19 to główne zarzuty samorządu Mazowsza stawiane wobec Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Marszałek Mazowsza Adam Struzik podpisał skargę w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Mazowsze wystąpiło też do Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę podziału pieniędzy.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Podział dotacji rządowych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych budzi sprzeciw samorządowców Sejmiku Samorządowego województwa mazowieckiego.

W komunikacie rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego czytamy, że „z analizy przyznanych dotacji wynika, że wsparcie trafiło do miejscowości, których wójtowie lub burmistrzowie sympatyzują ze stroną rządzącą. Szczególnie widoczne jest to w przypadku starostw powiatowych, gdzie ponad 90 procent przyznanych dotacji trafiło do samorządowców związanych z Prawem i Sprawiedliwością. W sumie z całej puli przyznanych środków w wysokości 493,3 milionów złotych, około 70 procent zostało przekazane samorządom związanym z partią rządzącą". Jak informuje „Rzeczpospolita” podział środków uwidacznia ogromne różnice pomiędzy poszczególnymi regionami sięgające nawet 280 proc. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Mazowsze znalazło się na jednym z ostatnich miejsc wśród województw.

Odrzucone wnioski

Marszałek Adam Struzik nie kryje oburzenia potraktowaniem lokalnych samorządów i całego regionu. Wśród samorządów pominiętych przy dzieleniu środków znalazł się również samorząd województwa mazowieckiego.

– Zgłosiliśmy pięć projektów. Wszystkie o znaczeniu ogólnowojewódzkim, bardzo potrzebne społecznie, złożone prawidłowo i w terminie, a żaden z nich nie znalazł się na liście dofinansowanych zadań. To zaskakujące, tym bardziej, że do dziś nie otrzymaliśmy ze strony rządowej żadnego uzasadnienia takiej decyzji. Nie wiemy, jakimi zasadami kierowała się ostatecznie komisja oceniająca wnioski czy na podstawie, jakiego regulaminu obradowała. Nikt sobie nie zawracał głowy przejrzystością zasad – uważa marszałek Adam Struzik.

Samorząd Mazowsza do II tury naboru złożył wnioski dotyczące zadań o łącznej wartości 371 milionów złotych. Były wśród nich wnioski dotyczące regionu radomskiego. Wniosek dotyczący budowy nowego budynku dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu opiewał na 72 miliony złotych, budowa nowej siedziby dla Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych imienia Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisko – 60 milionów złotych. Żadna z propozycji nie otrzymała wsparcia.

Brak jasnych kryteriów

– Samorząd województwa nie otrzymał również żadnego pisma, które by mówiło skąd taka, a nie inna decyzja. Dlatego złożyłem również wniosek do Najwyższej Izby Kontroli w sprawie weryfikacji kryteriów przyznawania pomocy publicznej. – Nie ma naszej zgody na akceptację zachowań będących w sprzeczności ze standardami demokratycznego państwa prawnego – przekonuje marszałek Adam Struzik. Wątpliwości wśród włodarzy miast, gmin i powiatów budzi przyznanie kilku dużych dotacji jednemu samorządowi i całkowite pominięcie nawet kilkunastu projektów zgłoszonych przez inny samorząd. Tak było na przykład w przypadku Warszawy, Płocka, Siedlec czy Ciechanowa.

Ze stanowiskiem marszałka Struzika oraz radnych związanych z koalicją rządzącą na Mazowszu nie zgadza się między innymi wicewojewoda Artur Standowicz. „Polecam podliczyć sobie obie dotychczasowe tarcze dla samorządów z Ziemi Radomskiej. Wyszło mi, że powiaty rządzone przez Prawo i Sprawiedliwość otrzymały około 54,1 milionów złotych. Powiaty „nie PiS” (w tym Radom na prawach powiatu) otrzymały 64 miliony złotych. Pokażcie mi jakikolwiek konkurs u Marszałka z podobną proporcja na „korzyść” powiatów rządzonych przez PiS” - napisał na facebooku wicewojewoda mazowiecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie