Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowy Kongres Ziemi Radomskiej. Ludowcy mobilizują siły przed wyborami do europarlamentu. Lider PSL: mamy samorządność wpisaną w geny

jp
W kongresie wzięli udział samorządowcy i działacze PSL z całego regionu radomskiego.
W kongresie wzięli udział samorządowcy i działacze PSL z całego regionu radomskiego. Joanna Gołąbek
Z udziałem lidera Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka - Kamysza oraz marszałka Mazowsza Adama Struzika odbywa się w Radomiu Samorządowy Kongres Ziemi Radomskiej. To początek kampanii wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W sali Resursy Obywatelskiej zebrało się ponad 200 osób, głównie działaczy samorządowych nie tylko z regionu radomskiego. Obecni byli radni wojewódzcy, wójtowie, starostowie i urzędnicy wysokiego szczebla w samorządach w województwie. Główny zainteresowany Jarosław Kalinowski spóźnił się na obrady.

To właśnie były wicepremier Jarosław Kalinowski otwiera listę Koalicji Europejskiej w naszym okręgu wyborczym do europarlamentu, obejmującym Mazowsze bez Warszawy i sąsiednich powiatów. Przypomnijmy, Jarosław Kalinowski jest jedną trzech jedynek Polskiego Stronnictwa Ludowego spośród wszystkich 13 liderów list stworzonych wspólnie przez Platformę Obywatelską, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe, Nowoczesną i Zielonych.

- W tym roku będą wybory, które zdecydują czy samorząd w Polsce jeszcze będzie i jaki będzie jego kształt - czy będzie atrapą jak na Węgrzech, czy będzie miejscem samostanowienia Polaków? - pytał podczas swojego wystąpienia Władysław Kosiniak - Kamysz.

Stwierdził, że wybory europejskie mają potwierdzić obecność Polski w wielkiej rodzinie europejskiej.

- Nie można dopuścić tam tych, którzy zechcą rozsadzić Unię Europejską od środka, bo to jest wbrew temu co mówił Jan Paweł II, że Europa powinna oddychać dwoma płucami a Polska powinna być w Unii Europejskiej - powiedział lider Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dodał, że z kolei jesienne wybory do Parlamentu będą o tym jaka ma być Polska i jaka ma być samorządność w Polsce.

- W nasz kod genetyczny wpisana jest samorządność. Dla wielu z nas najważniejsze są wybory samorządowe. Ale po nich następuje rozluźnienie w stylu" "my już wygraliśmy", "my już zrobiliśmy swoje", "niech się martwią inni". Ale te wybory są też o samorządach. Jeśli ktoś myśli, że bez zmiany władzy w Polsce będzie wzmacnianie samorządów po roku 2019 jest w głębokim błędzie - powiedział Władysław Kosiniak - Kamysz.

Marszałek Adam Struzik nawiązał do historycznej roli Polskiego Stronnictwa Ludowego nie tylko w czasach wolnej Polski, ale też w czasie upadku komunizmu. Podkreślił rolę Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w tworzeniu w 1989 roku pierwszego niekomunistycznego rządu. Zaryzykował twierdzenie, że bez ówczesnego zaangażowania Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego niewykluczone, że Polska zmieniała by ustrój drogą podobną do drogi rumuńskiej, gdzie doszło w grudniu 1989 roku do krwawej rewolucji.

Podczas kongresu zaprezentowano film o historii ruchu ludowego. Referat na temat Stanisława Mikołajczyka wygłosił dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Z kolei Adam Duszyk wygłosił referat na temat dowodów na wyjątkowość królewskiego miasta Radomia. Wyświetlono też zwiastun filmu "Ośka" o partyzanckiej legendzie Batalionów Chłopskich. Wszystkich uczestników kongresu częstowano jabłkami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie