Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścięcie Śmierci 2019 w Jedlińsku. Unikalne widowisko w Europie będzie 5 marca. Zagra zespół Boys. Wcześniej recital Haliny Frąckowiak

Izabela Gajewska-Kopczyńska
Jak co roku od setek lat na ulicach podradomskiego Jedlińska Śmierć zostanie ujęta, osądzona i ścięta katowskim mieczem.
Jak co roku od setek lat na ulicach podradomskiego Jedlińska Śmierć zostanie ujęta, osądzona i ścięta katowskim mieczem. archiwum
Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku zaprasza na wydarzenie kończące karnawał w Jedlińsku, jakim będzie „Ścięcie Śmierci”, które odbędzie się we wtorek, 5 marca. Jeszcze przed główną imprezą odbędzie się bal kobiet i recital Haliny Frąckowiak.

Pod koniec karnawału wszystkie oczy zwrócone są na Jedlińsk. Tu, przed środą popielcową odbywa się „Ścięcie Śmierci”, na ulicach Jedlińska będzie widowisko plenerowe, które jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w Polsce i Europie.

Rodowód z XVI wieku

Wydarzenie swoim rodowodem sięga XVI stulecia i jest nadal kultywowane w Jedlińsku na pamiątkę „prawa miecza”, które Jedlińsk otrzymał przy lokacji miasta w 1530 roku. Badacze twierdzą, że na obrzęd „Ścięcia Śmierci” duży wpływ miała szkoła ariańska istniejąca w Jedlińsku w latach 1560- 1630 oraz szkoła wyższa funkcjonująca w latach 1630- 1655. W ówczesnych czasach w Jedlińsku przebywało bowiem wielu kleryków, historyków i żaków. Widowisko mogło wziąć swój początek od igrzyska żakowskiego, to jest ścięcia kukły symbolizującej śmierć.

- Widowisko zachowało swoją pierwotną formę , poprzez co stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Należy zaznaczyć, że wszystkie role, nawet te kobiece w widowisku są odtwarzane przez mężczyzn - mówi Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk. - Co roku jest na co popatrzeć, a my dbamy o to, żeby zachować naszą lokalną historię i w jak najatrakcyjniejszej formie przekazać ją młodemu pokoleniu.

Korowód barwnych postaci, jarmark i zabawa taneczna

Od godzin południowych na ulicach Jedlińska pojawia się wiele barwnych postaci. Są to na przykład: diabły, baby, cyganki, rybacy, krakowianki i wiele innych. Swawole przebierańców stanowią tylko wstęp do właściwej części wydarzenia jakim jest „Ścięcie Śmierci”. Jest to sąd nad śmiercią. Po wielu oskarżających wystąpieniach poszczególnych świadków zapada wyrok, który jest skazujący. Pojawia się kat, który pozbawia śmierć życia. Wydarzenie jest żywiołową zabawą, która wyzwala najlepsze wartości społeczne. Jest ono zwierciadłem regionu i miejscowości. Tego dnia Jedlińsk odwiedza wiele osób z całego kraju. W wydarzeniu jako odbiorcy bierze udział około 3000 osób.

Udział w imprezie jest nieodpłatny. Widowisko plenerowe prezentowane jest zawsze w ostatni wtorek karnawału. W 2019 roku przypada ono 5 marca. Podczas trwania przedsięwzięcia odbędzie się jarmark twórców ludowych, będą miały miejsce występy kapeli ludowych, występy zespołów muzycznych. Wystąpią Bierwiecka Biesiada, Czerwone Korale, Klub Seniora z Jedlińska, kapela Krzysztofa Rokicińskiego, zespół Ludwiczaki i kapela Urbańczyków, zespół i kapela Henryka Giedyka.

Zwieńczeniem zakończenia karnawału w Jedlińsku będzie zaprezentowanie widowiska plenerowego „Ścięcie Śmierci”, około godz. 16.00. Tuż po nim na scenę na rynku w Jedlińsku wyjdzie zespół Boys, gwiazda disco polo, a potem będzie zabawa taneczna z zespołem Gama Dance.

Bal kobiet i recital

Już w niedzielę, 3 marca będzie także tradycyjny XI Zapustowy Bal Kobiet, który zacznie się o godzinie 15.30 w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlińsku. W poniedziałek, 4 marca o godzinie 18 w tym samym miejscu będzie recital Haliny Frąckowiak. Obie imprezy są biletowane, informacji udziela Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku, ulica Krótka 1, tel/fax. 48 32 13 052.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie