Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścięcie Śmierci 2020 w Jedlińsku - będzie widowisko i koncert kapel

Barbara Koś
Śmierć będzie zaraz ścięta!
Śmierć będzie zaraz ścięta! Joanna Gołąbek
Na tradycyjne widowisko plenerowe Ścięcie Śmierci zapraszają we wtorek, 25 lutego, Wójt Gminy i Rada Gminy Jedlińsk oraz Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku.

Widowisko rozpocznie się o godzinie 13 na Rynku w Jedlińsku przejęciem władzy od wójta przez Kusaków. O godzinie 13:10 wystąpią kapele ludowe: Wólczanki, Ludwiczanki, Bierwiecka Biesiada, Klub Seniora z Jedlińska, zespoły Czerwone Korale i Czerwona Jarzębina oraz kapele Urbańczyków i Henryka Biedyka.

O 15:20 - powitanie gości, a o 15:40 widowisko plenerowe Ścięcie Śmierci. O 16:50 występ zespołu Top Girls. Będzie jak zwykle jarmark wyrobów ludowych, grochówka i inne atrakcje.

Wcześniej, w sali OSP w Jedlińsku 23 lutego Zapustowy Bal Kobiet, a 24 lutego - koncert Jacka Wójcickiego. Obie biletowane. Informacji udziela Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku, ulica Krótka 1, tel/fax. 48 321-30-52.

Skąd takie widowisko? Ma setki lat tradycji

Pod koniec karnawału wszystkie oczy zwrócone są na Jedlińsk. Tu, przed środą popielcową odbywa się „Ścięcie Śmierci”, na ulicach Jedlińska będzie widowisko plenerowe, które jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w Polsce i Europie.

Wydarzenie swoim rodowodem sięga XVI stulecia i jest nadal kultywowane w Jedlińsku na pamiątkę „prawa miecza”, które Jedlińsk otrzymał przy lokacji miasta w 1530 roku.

Widowisko zachowało swoją pierwotną formę , poprzez co stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Należy zaznaczyć, że wszystkie role, nawet te kobiece w widowisku są odtwarzane przez mężczyzn.

- Co roku jest na co popatrzeć, a my dbamy o to, żeby zachować naszą lokalną historię i w jak najatrakcyjniejszej formie przekazać ją młodemu pokoleniu. - mówi Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk

Od rana przebierańcy

Od rana na ulice Jedlińska wylegają przebierańcy, zwani kusakami. Zestaw postaci jest różnorodny. Wszystkie postaci, w tym również kobiece grane są przez mężczyzn. Najliczniejszą grupa przebierańców są diabły. Są również: para młodych, wójt Pardoła, niedźwiedź, policjanci, liczna grupa Żydów i prostego ludu, cyganie, rybacy, grajkowie, bębniści i wiele innych barwnych postaci.

Swawole przebierańców stanowią tylko wstęp do właściwej części wydarzenia jakim jest „Ścięcie Śmierci”.

Jest to sąd nad śmiercią. Po wielu oskarżających wystąpieniach poszczególnych świadków zapada wyrok, który jest skazujący. Pojawia się kat, który pozbawia śmierć życia.

Wydarzenie jest żywiołową zabawą, zwierciadłem regionu i miejscowości.Widowisko to głęboko zakorzenione w tradycji miejscowości. Obrzęd ten, w XIX wieku, bardzo rozbudowany, miał nieco odmienny przebieg niż reaktywowany obecnie. Mianowicie w zapustny wtorek ludność Jedlińska poruszona wiadomością przyniesioną przez Kantego, odźwiernego w kościele, iż śmierć upiwszy się w kusaki zgubiła kosę w Tocznem (tj. na łąkach Jedlińska nad rzeką Tymianką) i śpi pod Spaloną Groblą, wyrusza prowadzona przez Kantego na podmiejskie łąki, gdzie mocno ją wiąże postronkami, a następnie w triumfalnym pochodzie prowadzi do osiedla.

Powiadomiony o złapaniu śmierci burmistrz wraz z ławnikami oczekiwał na rynku miejskim przybycie niezwykłego orszaku. Rozpoczyna się rozprawa sądowa. Gawiedź oskarża śmierć. Po wysłuchaniu oskarżeń sąd wydaje wyrok, wzywa kata. Kat zajmuje miejsce na placu, dobywa miecza i groźnie przemawia. Straszy karami tych, którzy postępować będą niezgodnie z prawem. Po skończonej mowie ścina śmierci głowę, z której sypie się popiół, a z fałdów śmiertelnej koszuli wyskakuje czarny kot – wyobrażenie duszy.

Po ścięciu na szafocie pojawia się anioł ostrzegający wszystkich, iż śmierć nadal zbierać będzie swoje plony. Kat wkłada zwłoki śmierci na sanie, które ciągną dzieci i dorośli. Objechawszy osadę, dostarczają zwłoki burmistrzowi celem spisania aktu zgonu.

Po spisaniu aktu sprawiają śmierci pogrzeb w karczmie – bawiąc się i tańcząc do północy.

Obecnie widowisko odbywa się według wierszowanego XIX – wiecznego opisu autorstwa ks. Jana Kloczkowskiego, ale w swej obecnej formie odbiega od dawnego zwyczaju. Główny sąd nad Śmiercią jest zachowany.

Mario Bischin w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie