Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja rady miejskiej w Radomiu. PSZOK na Wjazdowej jednak nie będzie? Są poprawki w budżecie miasta, znalazła się kasa na ulicę i skwer

Izabela Kozakiewicz
Znalazły się pieniądze na przebudowę ulicy Szydłowieckiej i remont Rogatki. Miasto zacznie też przebudowę skweru u zbiegu ulic Bema, Sowińskiego i Jasińskiego. Podczas wtorkowej sesji nadzwyczajnej radni przegłosowali poprawki do budżetu zgłoszone przez prezydenta Radosława Witkowskiego. Niespodziewanie, na wniosek Koalicji Obywatelskiej, wycofano też pieniądze na budowę PSZOK i za nie ma ruszyć budowa ścieżki rowerowej i chodnika od bulwarów nad Mleczną do ulicy Maratońskiej.

Podczas sesji nadzwyczajnej zwołanej na wniosek Radosława Witkowskiego radni dzielili między innymi pieniądze, które pozostały w miejskiej kasie dzięki dotacji od marszałka Mazowsza na budowę układu komunikacyjnego w nowej dzielnicy przemysłowej w Wólce Klwateckiej.

Szydłowiecka z chodnikiem

Jedną z propozycji prezydenta było przesunięcie pieniędzy na obiecaną przebudowę ulicy Szydłowieckiej. Będzie tam budowane odwodnienie, chodnik i zatoki autobusowe, ma być też położona nowa warstwa asfaltu. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Ich zakończenie jest planowane na 2021 rok. Pieniądze na kontynuację robót w kolejnych latach zagwarantowano w wieloletniej prognozie finansowej Radomia.

Najpierw drogi i parkingi na XV-Leciu

Także w tym roku zaczną się prace na zaniedbanym przez lata skwerze u zbiegu ulic Bema, Sowińskiego i Jasińskiego na osiedlu XV-Lecia. W miejskim budżecie było na ten cel 500 tysięcy złotych, teraz dołożono kolejne 500 tysięcy złotych.
Przebudowa skweru zacznie się w tym roku, ale będzie kontynuowana do 2021 roku. Na początek ma być przebudowany układ komunikacyjny i powstaną miejsca parkingowe. W kolejnych latach terenu zielone będą przebudowywane w ramach unijnego programu Life.

Rogatka w końcu do remontu

Dzięki zmianom uda się w tym roku rozpocząć także remont zabytkowego budynku Rogatki przy skrzyżowaniu ulic Malczewskiego i Kelles - Krauza. Miasto także na te prace dostało dotację od marszałka Mazowsza, teraz dołoży do tego swoje pieniądze.

Przypomnijmy, Rogatka miała być remontowana już w ubiegłym roku. Wtedy miasto miało przyznaną dotację i od marszałka i od konserwatora zabytków. Decyzją radnych Prawa i Sprawiedliwości inwestycję zdjęto z planu wydatków. Tym razem rajcy zgodzili się na dołożenie pieniędzy do prac.

Budowa dla rowerzystów

Wśród poprawek jest i ta gwarantująca pieniądze na budowę łącznika rowerowego od ulicy Czachowskiego do Batorego wraz z przebudową sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Czachowskiego i Żeromskiego.
W budżecie, prezydencką poprawką, zapisano też pieniądze na dokończenie budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Szarych Szeregów.
Znalazły się też pieniądze na zakup i montaż małej architektury nad stawem między Godowem a osiedlem Południe. Będą też tak zwane parklety na osiedlu Akademickim.

Nie będzie PSZOK-u, będzie ścieżka rowerowa?

Niespodziewanie podczas wtorkowej sesji pojawiła się też sprawa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Przypomnijmy, miał on być budowany przy ulicy Wjazdowej. Miasto dostało na ten cel 2,1 miliona złotych unijnej dotacji. Został rozstrzygnięty przetarg na budowę i podpisana umowa z wykonawcą. Zaprotestowali jednak okoliczni mieszkańcy Żakowic i osiedla Południa. Wsparli ich radni i parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Odbyła się nawet sesja nadzwyczajna w tej sprawie. Rajcy Prawa i Sprawiedliwości bili się w piersi i przyznawali, że głosowali za budową Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Wjazdowej, ale jak mówili nie wiedzieli, że lokalizacji nie konsultowano z mieszkańcami. Teraz stanęli po ich stronie. Apelowali do prezydenta, żeby znalazł nową lokalizację. Miała być nawet uchwała w tej sprawie. Minęło kilka tygodni, budowa się nie rozpoczęła, ale uchwały też nie było.

We wtorek przewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej Marta Michalska - Wilk zgłosiła poprawkę przesuwającą 650 tysięcy złotych z budowy PSZOK na ścieżkę rowerową z ciągiem dla pieszych, która ma połączyć bulwary nad Mleczną z ulicą Maratońską i co za tym idzie z zalewem na Borkach.

- Chcemy rozwiązać problem mieszkańców Żakowic i Południa i równocześnie wyjść naprzeciw oczekiwaniom rowerzystów i radomian, którzy chcą, żeby powstało połączenie między bulwarami i Borkami - argumentowała radna Marta Michalska - Wilk.

Czy to oznacza, że budowy PSZOK-u nie będzie, miasto zerwie umowę z wykonawcą? To może z kolei oznaczać proces sądowy z wybraną w przetargu?

- Ta uchwała ma wadę prawną, ale Rada ma prawo przesuwać pieniądze w budżecie - mówił w czasie posiedzenia Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia.

Przewodnicząca Rady Kinga Bogusz z Prawa i Sprawiedliwości dopytywała o jaką "wadę prawną" chodzi, ale odpowiedzi się nie doczekała.

Głos za to zabrał przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Wójcik.

- Znam pana prezydenta Frysztaka wiele lat i wiem, że wypowiada się z ostrożności procesowej. Prezydent ponosi odpowiedzialność za podejmowane decyzje, nie ma odpowiedzialności zbiorowej radnych. Powinniśmy zamknąć dyskusję w tej sprawie i każdy powinien się wypowiedzieć według własnego sumienia - stwierdził Dariusz Wójcik.

Ostatecznie poprawką klubu radnych Koalicji Obywatelskiej została przyjęta. Za głosowało 11 radnych, przeciw był jeden radny, dziewięć osób wstrzymało się od głosu. W głosowaniu nie uczestniczyli wszyscy radni obecni na sali. Z mównicy radnemu Marcinowi Kacy z Prawa i Sprawiedliwości wypomniał to wiceprezydent Frysztak.

- Mam nadzieję, że to nie z obawy przed konsekwencjami i nie znaczy to, że jest pan za PSZOk-iem, albo przeciwko budowie ulicy Szydłowieckiej - mówił Konrad Frysztak.

Jak później mówił radnym Konrad Frysztak, miasto wystąpiło do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o zgodę na wykorzystanie unijnej dotacji do końca 2021 roku. Jeśli Fundusz odmówi Radom straci te pieniądze.

Radni ostatecznie zgodzili się na wprowadzenie wszystkich poprawek zgłoszonych przez prezydenta, wraz ze zmianą zgłoszoną przez klub Koalicji Obywatelskiej. Za było 17 radnych, przeciw dwóch i siedmiu wstrzymało się od głosu.


Czytaj także: Zapowiedź zmian w budżecie Radomia. Władze Radomia zapowiadają budowę ulicy Szydłowieckiej i ścieżek rowerowych. Mają być też remont rogatki i zmiany w parkach

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie