Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miejskiej w Szydłowcu. Radna Jakubczyk mówiła o wpływaniu na przełożonych, a radny Koniarczyk o bezwolnym wypełnianiu poleceń

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Sesja odbyła się 15 grudnia.
Sesja odbyła się 15 grudnia.
W Radzie Miejskiej w Szydłowcu wrze. Po odwołaniu przewodniczącego Marka Artura Koniarczyka na ostatniej sesji, odbyły się kolejne narady, gdzie odwołano oficjalnie zastępczynie Dorotę Jakubczyk, która mówiła o wpływaniu na decyzje jej przełożonych. Odwołany Koniarczyk w ostrych słowach wypowiedział się o "bezwolnym wykonywaniu poleceń". Dodatkowo do Prezydium Rady, na wiceprzewodniczącego wybrano Pawła Surdego, znanego trenera sportów walki.

Burza na sesji w Szydłowcu. Mówili o wpływaniu na przełożonych i wypełnianiu poleceń

Pod koniec listopada na sesji w Szydłowcu, już na samym początku, nastąpiła prawdziwa polityczna burza. Zgłoszono wniosek o odwołanie przewodniczącego Rady Miejskiej, Marka Artura Koniarczyka. Radni mówili jedynie o "braku zaufania". Tuż po tym rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącej złożyła Dorota Jakubczyk. Dolała tylko oliwy do ognia mówiąc "z ogromną przyjemnością składam wniosek o rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącej. Motywuję to nieukładającą się współpracą z burmistrzem i koalicyjnymi radnymi. Bez tej funkcji mogę jeszcze lepiej pracować na rzecz lokalnej społeczności".

Z całym tekstem można zapoznać się poniżej:

Specjalnie dla "Echa Dnia" głos zabrał również odwołany Koniarczyk:

W czwartek, 15 grudnia zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej. Miała na celu wybór nowego wiceprzewodniczącego oraz zmiany w komisjach stałych. Jednak nie zabrakło ważnych głosów głównych bohaterów ostatnich dni.

Radny Koniarczyk najpierw zabrakł głos kierując swą wypowiedź do Doroty Jakubczyk. - Zakończył się rozdział, w którym wspólnie uczestniczyliśmy. Te osiem lat było bardzo owocne. Kadencja była dobra, dziękuję za pełne zaangażowanie, troskę o mieszkańców i gminę Szydłowiec - skwitował, a następnie mówił już do radnych. - Samorząd to wspólnota mieszkańców niezależna od władz państwowych i lokalnych która decyduje o rozwiazywaniu lokalnych problemów. Dlatego samorząd powinien się składać z ludzi którzy rozumieją ideę samorządu - a nie takich którzy bezwolnie wypełniają lojalnościowe polecenia wyłączające ideę samorządu. Samorząd powinien łączyć a nie dzielić - mówiła, a chwilę później przypomniał przysięgę, jaką składają radni przed objęciem mandatu tzn. "Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców."

Radna Grażyna Rycerska dopytywała Dorotę Jakubczyk o powody rezygnacji. - Tak Pani wychwalała burmistrza - mówiła.

Dorota Jakubczyk mówiła, że podjęła decyzję znacznie wcześniej i w końcu przyszedł czas, jednak zdania o burmistrzu nie zmienia. - Proszę uszanować moją decyzję. Proszę nie wpływać na moich przełożonych co do decyzji, bo to i tak nic nie da. Jestem uznawana przez radnych. Zapewniam Państwa, że nikt nie wpłynie na decyzje. Proszę o zachowanie umiaru i taktu w tej sprawie. Ja nie udzielam wywiadów i nie chcę więcej mówić w tej sprawie - powiedziała.

Jaki układ w Radzie Miejskiej?

W tym miejscu warto się zatrzymać na chwilę. Radna Dorota Jakubczyk startowała z komitetu Porozumienie Gospodarcze - tak jak burmistrz. W radzie jest ośmioro członków (Arkadiusz Sokołowski, Wioleta Turek, Marek Plewa, Piotr Sadza, Anna Majstrak, Jadwiga Kopycka, Adam Pietras, Paweł Surdy). Radna pracuje zawodowo w Starostwie Powiatowym w Szydłowcu jako skarbnik. W samorządzie powiatowym również przewagę ma Porozumienie, a starostą jest Włodzimierz Górlicki. Radna Dorota Jakubczyk po ostatniej sesji w rozmowie z nami kategorycznie odmówiła rozmowy, nie chciała komentować decyzji. Powtórzyła to również podczas sesji, wspominając wcześniej o "wpływaniu na decyzje przełożonych".

Do słów Jakubczyk odniósł się burmistrz Artur Ludew, który również podziękował za współpracę. - Zachowuję tak i nie komentuje decyzji - skwitował.

Ważne decyzje

Następnie radni wybrali na wiceprzewodniczącego Pawła Surdego. Radny Arkadiusz Sokołowski, argumentując decyzję mówił, że jest to człowiek godny zaufania oraz, że dobrze się z nim układa współpraca. - Dziękuje wszystkim, którzy poparli mnie w głosowaniu. Zgłaszając moją kandydaturę, radny wyraził się w samych superlatywach. Faktycznie, na czyjeś zaufanie, ciężko się pracuje. Trzeba wiele czasu. Wspólnie pracujemy drugą kadencję. To były motywujące słowa. Będę pracował, aby wspólnie dochodzić do zgody i podejmować dobre decyzje dla mieszkańców i gminy - powiedział z mównicy. Odnosząc się do słów Koniarczyka, powiedział, że praca w samorządzie, to również sztuka kompromisu

Następnie odwołano przewodniczącą Jadwigę Kopycką z funkcji komisji rewizyjnej i przewodniczącej komisji edukacji ze względu na nowe obowiązki. Nową przewodniczącą została Wioleta Turek, która konkurowała z Pawłem Blochem. - Dziękuje za zaufanie. Postaram się dobrze reprezentować komisję. Mam nadzieję, że współpraca będzie owocna - zakończyła Turek.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie