Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miejskiej w Szydłowcu. Radni ustalili termin otwarcia kąpieliska i poruszyli temat smogu na terenie gminy ZAPIS TRANSMISJI

mk
W środę na Zamku odbyła się sesja Rady Miejskiej w Szydłowcu. Radni ustalili termin otwarcia kąpieliska i poruszyli temat smogu na terenie gminy.

Radni Rady Miejskiej ustalili, że kąpielisko przy ulicy Folwarcznej w Szydłowcu będzie otwarte od 1 lipca do 31 sierpnia. Organizatorem jest Szydłowieckie Centrum Kultury - Zamek.

Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad szydłowieckim zalewem będzie prawdopodobnie czuwać czterech ratowników w godzinach od 10 do 18. - Ta kwestia nie jest jeszcze ustalona, ale myślę, że zalew będzie tak zabezpieczony, aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo - mówi nam Aneta Furmańska, wiceburmistrz Szydłowca odpowiedzialna za SCK - Zamek.

Radni poruszyli temat smogu na terenie gminy. Jak wynika z rocznego raportu Wojewódzkiej Inspektoratu Ochrony Środowiska, 54 procent mieszkańców Mazowsza w tym Szydłowca jest narażonych na zbyt duże przekroczenia wskaźników zawieszonych w powietrzu szkodliwych pyłów PM 2,5 i PM 10. Wskaźniki zostały szczególnie przekroczone w rejonie ulic: Chopina, Krętej i w ich sąsiedztwie: Kieleckiej, Zakościelnej, Kamiennej, Rzecznej, Źródlanej, fragmentach Iłżeckiej, Kościuszki, Podgórza, Folwarcznej, Kolejowej, czy w dużym obszarze dworca PKS łącznie z Jastrzębską, Północną.

Jak wynika również z tego raportu, który zebranym na sali przedstawił przewodniczący rady Marek Artur Koniarczyk, stężenia zanieczyszczeń były na poziomie od 25 do 30 mikrogramów na metr sześcienny, co w połączeniu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, może skutkować przekroczeniem norm w kolejnych latach.

77 procent mieszkańców Mazowsza jest narażonych również na benzopiren (związki rakotwórcze), który gminę Szydłowiec pokrywał w całości. Benzopiren wpływa negatywnie na układ krwionośny, oddechowy, może zwiększać ryzyko zawału, czy udaru, a także powodować zapalenie naczyń krwionośnych.

Dlaczego tak się dzieje? Według raportu WIOŚ, smog wywołują sami mieszkańcy na przykład paląc śmieciami w piecu. Podstawową przyczyną zwiększenia zanieczyszczenia powietrza wskaźników PM 2,5, PM 10 i benzopirenu jest emisja związana z ogrzewaniem mieszań komunalnych. Ponadto duży napływ zanieczyszczeń na przykład z województwa świętokrzyskiego, czy takich miast jak Radom, Warszawa.

Z raportu wynika też, że znaczący udział w powstaniu smogu ma ruch pojazdów i spalanie paliwa. W celu obniżania dwutlenku węgla postuluje się, aby okręgowe stacje kontroli pojazów kontrolowały emisję spalin z samochodów o silniku diesla i nie dopuszczanie samochodów, które przekraczają ustalone normy. Samorządy lokalne mogłyby wyznaczyć strefy, w których obowiązują zakazy lub znaczące ograniczenie ruchu samochodów.

Z obserwacji WIOŚ wynika też, że ważne jest czyszczenie ulic na przykład po piasku z zimowego utrzymaniu dróg.

Więcej informacji w poniższej transmisji.

ZAPIS TRANSMISJI:

Wielkanoc w radomskim klubie Explosion i wielkie otwarcie nowej sali. Zobacz zdjęcia!

Poniedziałek Wielkanocny w radomskim Explosion. Zagrała grupa Extazy. Zobacz zdjęcia!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie