Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja rady powiatu kozienickiego. O czym dyskutowali radni?

KZ
W poniedziałek, 10 września w sali konferencyjnej starostwa powiatowego w Kozienicach odbyła się XLIV sesja rady powiatu kozienickiego, w czasie której radni dyskutowali m.in. o sytuacji budżetowej szpitala i kolejkach na poszczególne zabiegi, transporcie publicznym i kondycji finansowej powiatu.

Na początku obrad starosta Andrzej Jung przeczytał sprawozdanie z prac zarządu powiatu kozienickiego. Od ostatniej sesji zarząd zbierał się dziesięć razy i w tym czasie zajął się m.in. uchwałą o zmianie wynagrodzeń pracowników Powiatowego Urzędu Pracy zgodnie z nową ustawą dotyczącą pensji pracowników samorządowych. Zarząd zapoznał się z pismem prezesa Kozienickiej Gospodarki Komunalnej o umorzeniu 25 tysięcy złotych odsetek kozienickiemu szpitalowi.

Ponadto starosta przedstawił odpowiedź burmistrza gminy Kozienice na propozycję radnej Grażyny Ziółek ławek wzdłuż ulicy Kasztanowej i Al. Solidarności. Według burmistrz stawianie ławek w tym miejscu zagraża bezpieczeństwu. Radna Ziółek nie zgodziła się z tą opinią podając za przykład ławki przy ulicach Legionów i 11 Listopada oraz zaproponowała, żeby wniosek w tej sprawie ponownie skierowała do burmistrza komisja transportu.

Starosta przeczytał również odpowiedź Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na pytanie radnego Stanisława Orzechowskiego dotyczącego zmiany sygnalizacji świetlnej w Kozienicach w godzinach nocnych z kolorowej na żółtą pulsującą. Według GDDKiA zmiana taka mogłaby przyczynić się do zmniejszenia bezpieczeństwa na kozienickich drogach. Stanisław Orzechowski stanowczo nie zgodził się z opinią Generalnej Dyrekcji zauważając, że ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym jest jasno określone przez kodeks ruchu drogowego i dodatkowe spowalnianie kierowców sygnalizacją świetlną mija się z celem. Za przykład podał inne miasta w Polsce. Zasugerował również, żeby w dalszym ciągu kontaktować się z GDDKiA w tej sprawie.

Następnie dyrektor Sanepidu w Kozienicach Krystyna Wilkowska zapoznała radnych z oceną stanu sanitarno-epidemiologicznego powiatu kozienickiego, a powiatowy rzecznik konsumentów Stanisław Gąsior przedstawił informację na temat realizowanych przez niego zadań w 2017 roku.

Wśród uchwał jakie tego dnia znalazły się w porządku obrad była m.in. ta dotycząca udzielenia pomocy finansowej Gminie Magnuszew na budowę kanalizacji i odwodnienia DK 79 dla potrzeb nowego targowiska i ośmiu podczyszczalni ścieków. Radni zajęli się także zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej powiatu.

Kolejna uchwała dotyczyła intencji współpracy z samorządem województwa mazowieckiego, Powiatem Garwolińskim, Gminą Maciejowice i Gminą Kozienice w sprawie przygotowania i budowy mostu na Wiśle. Radni byli jednogłośni w tym, że taką współpracę należy podjąć.

Burzliwą dyskusję wśród radnych wywołała uchwała dotycząca sprzedaży działki należącej do powiatu położoną w Kozienicach przy Al. Solidarności. Stanisław Orzechowski chciał żeby decyzję o tym podjęła rada miejska kolejnej kadencji, jednak jego wniosek został odrzucony. Roman Wysocki nie krył swojego niezadowolenia z faktu sprzedaży kolejnych własności powiatu na przestrzeni ostatnich lat. Według niego powinny być one formą zabezpieczenia na wypadek nagłych wydatków i nie być wykorzystywane na bieżące potrzeby. Odpowiedział na to wicestarosta Krzysztof Stalmach, który zauważył, że uchwała nie przewiduje konkretnego celu, na które zostaną przeznaczone pieniądze ze sprzedaży działki, więc nie można w tej chwili określić czy rzeczywiście zostaną one włączone do bieżących wydatków. Dodatkowo Andrzej Jung zaznaczył, że nie znamy jeszcze wyników finansowych powiatu za trzeci kwartał tego roku więc nie wiadomo czy sprzedaż działki w ogóle dojdzie do skutku.

Na koniec przyszedł czas odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych. Radny Stanisław Orzechowski zwrócił się do starosty, jak ten ocenia dostępności badań diagnostycznych typu kolonoskopia i gastroskopia w kozienickim szpitalu. Jednak więcej w tej sprawie miał do powiedzenia dyrektor SPZZOZ Jarosław Pawlik, od którego usłyszeliśmy, że w szpitalu jest wykonywanych tyle zabiegów na ile pozwala budżet szpitala. Ponadto w czasie sesji mogliśmy dowiedzieć się, że obecnie zabiegi kolonoskopii i gastroskopii wykonywane są raz w miesiącu. Według dyrektora, którego zdanie podzielił również przewodniczący rady powiatu Włodzimierz Stysiak nie ma to znacznego wpływu na długość oczekiwania na wykonanie tych zbiegów. Pilne przypadki są natomiast przewożone do Radomia.

Wielu radnych pytało o to jak idzie rozwiązywanie problemu komunikacji na terenie powiatu w tym dowozu uczniów do szkół średnich. Naczelnik wydziału komunikacji i transportu Bożena Jaworska odpowiedziała, że w tym momencie starostwo pośredniczy w umawianiu transportu na poszczególnych trasach między zainteresowaną grupą mieszkańców, a przewoźnikami. Ponadto starosta podkreślił, że wciąż współpracuje z burmistrzem gminy Kozienice, a także z wójtami nad jak najszybszym usprawnieniem poruszaniu się po powiecie komunikacją publiczną.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie