Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Powiatu Radomskiego. Radni zapoznali się z sytuacją finansową szpitali powiatowych. O czym ponadto rozmawiali?

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Radni zapoznali się z sytuacją finansową szpitali powiatowych
Radni zapoznali się z sytuacją finansową szpitali powiatowych Powiat Radomski
We wrześniowej sesji Rady Powiatu, którą otworzył przewodniczący Krzysztof Murawski, wzięło udział 23 z 27 radnych. Przestawiono sprawozdania finansowe Powiatowego Instytutu Kultury oraz szpitali powiatowych w Pionkach oraz Iłży. Radni przyjęli również nowy powiatowy program profilaktyczny, dotyczący wykrywania i redukcji nadwagi u dzieci w szkołach podstawowych.

W sesji brały udział również Bernarda Dudek, dyrektor szpitala w Pionkach oraz Joanna Pionka, dyrektor szpitala w Iłży, a także Renata Metzger, dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury.

Szpitale powiatowe na plusie

Radni zapoznali się też z informacją o przebiegu wykonania planu finansowego szpitali w Iłży oraz Pionkach za I półrocze 2022 roku. Jak powiedział radny Ryszard Dziura, przewodniczący komisji zdrowia, jej członkowie byli jednogłośnie za przyjęciem sprawozdań obu placówek. Ostatecznie za przyjęciem informacji z obu szpitali powiatowych zagłosowało 22 radnych.

Zobacz co się działo na sesji:

W związku z pandemią szpital w Iłży od lutego 2020 roku miał obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości i musiał być przygotowany na przyjęcie pacjentów zarażonych koronawirusem. Stan epidemii został odwołany dopiero z dniem 16 maja tego roku. Dynamiczna sytuacja epidemiologiczna wymagała podejmowania przez kierownictwo jednostki szybkich decyzji, co często wiązało się z dodatkowymi kosztami, a także zwiększonym zużyciem środków ochrony osobistej, sprzętu jednorazowego, czy środków czystości. Mimo związanych z tym trudności, działalność szpitala powiatowego w Iłży na dzień 30 czerwca zakończyła się zyskiem w kwocie 460 tysięcy złotych.

W szpitalu w Pionkach, który w zasadzie nie był placówką covidową, największym obciążeniem są koszty osobowe, a więc wynagrodzenia oraz kontrakty lekarskie i pielęgniarskie. Jest to udział w kosztach, który nie został w całości zrównoważony przychodami z Narodowego Funduszu Zdrowia. Na uwagę zwraca fakt doprowadzenia do umorzenia odsetek od zobowiązań przez różnych dostawców – wartość planowana umorzeń to 42 tysiące złotych, natomiast dyrektor szpitala uzyskała z tego tytułu 53 tysiące złotych. Mimo trudnej sytuacji, pierwsze półrocze szpital zakończył zyskiem netto w wysokości 1 780,76 złotych.

Radni jednogłośnie przyjęli uchwały w sprawie oceny sytuacji finansowo-ekonomicznej Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej – Szpital w Iłży oraz Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach im. Lecha i Marii Kaczyńskich- Pary Prezydenckiej.

– W imieniu Rady Powiatu dziękuję paniom dyrektorkom za dotychczasowe działania i wytężoną pracę na rzecz szpitali, proszę o przekazanie podziękowań pracownikom – podsumował przewodniczący Krzysztof Murawski.

Stypendia lekarskie i program walki z otyłością

Jak powiedział wicestarosta Krzysztof Kozera, Zarząd Powiatu Radomskiego ogłosił kolejny nabór wniosków o przyznanie stypendium dla studentów V i VI roku kształcących się w szkole wyższej na kierunku lekarskim. Stypendium dla przyszłego lekarza wynosi 2 tysiące złotych brutto miesięcznie.

– Celem programu stypendialnego jest docenienie najzdolniejszych studentów i przekonanie ich do wyboru specjalizacji deficytowych. Dwa powiatowe szpitale zadeklarowały zapewnienie stypendystom zatrudnienia i umożliwienie po ukończeniu studiów oraz stażu podyplomowego, dalszego rozwoju zawodowego w zakresie specjalizacji – powiedział Krzysztof Kozera. – Zachęcamy absolwentów naszych liceów, którzy kształcą się na kierunkach medycznych o skorzystanie z tego programu, jak również pozostałych studentów z całego kraju.

Stypendium ma charakter finansowy i jest przyznawane na okres maksymalnie 15 miesięcy w maksymalnej wysokości 2 tysięcy złotych brutto miesięcznie w przypadku studenta kierunku lekarskiego. Z kolei sprawy związane ze stypendiami dla pielęgniarek prowadzi z kolei Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Tutaj stypendium w wysokości 1 tysiąca złotych brutto miesięcznie przysługuje studentowi III roku pielęgniarstwa, położnictwa lub ratownictwa medycznego. Nabór wniosków ma być ogłoszony jesienią tego roku.

Łącznie na stypendia lekarskie i pielęgniarskie w latach 2021-2023 przeznaczono 360 tysięcy złotych z budżetu Powiatu Radomskiego. Jak dotąd z takiej możliwości wsparcia skorzystał 1 przyszły lekarz oraz 7 pielęgniarek.

Radni jednogłośnie przyjęli również uchwałę w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej pn.: „Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości wśród dzieci klas IV-VIII, uczniów szkół podstawowych z terenu Powiatu Radomskiego, na lata 2022-2023”.

Kulturalne brawa dla PIK

Radni jednogłośnie pozytywnie przyjęli też Informacja o przebiegu wykonania planu finansowego Powiatowego Instytutu Kultury w Iłży za I półrocze 2022 roku. Przychody z działalności bieżącej PIK wyniosły w tym czasie blisko 740 tysięcy zł co stanowi 50,35 procent planu rocznego, natomiast koszty wyniosły ponad 574 tysiące złotych i stanowiły 39,16 procent planowanych kosztów.

Powiatowy Instytut Kultury uzyskał w I połowie 2022 rok zysk w wysokości 164 tysiące złotych. Placówka nie posiada wymagalnych zobowiązań handlowych, nie posiadamy również zobowiązań publiczno-prawnych. Wszystkie swoje zobowiązania regulujemy terminowo. Płynność finansowa Instytutu jest zachowana.

Podczas krótkiej dyskusji nad tym punktem obrad, wicestarosta Krzysztof Kozera zwrócił uwagę na szereg ciekawych, a często nowatorskich przedsięwzięć PIK i zachęcił radnych do szerszego brania udziału w wydarzeniach, organizowanych na terenie powiatu.

– Cieszę się, że ta idea została realizowana, ponieważ przez kilkanaście lat środki finansowe powiatu były przekazywane do biblioteki miejskiej, chociaż zwracałem uwagę, że powinny być lepiej wykorzystywane przez samorząd powiatowy – zauważył radny Marek Janeczek.

Radny Marian Wikło stwierdził, że brał udział w niedawnym koncercie w kościele w Lisowie i był on bardzo dobrym wydarzeniem kulturalnym.

– Bardzo cieszę się, że radni zauważają działalność PIK, ponieważ przez wiele lat działalność powiatu w zakresie kultury była faktycznie ograniczona do dofinansowania wydarzeń gminnych oraz biblioteki w Radomiu. Teraz mamy własną placówkę, która odpowiada na potrzeby lokalnych społeczności. Gratuluję pani dyrektor jej stworzenia – powiedział członek zarządu Zbigniew Dziubasik.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie