Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon na ogórki

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Ogórki kochamy za ich smak, świeżość i zapach. Można je ukisić, zrobić z nich mizerię, zaserwować z miodem, a także wykorzystać jako maseczkę na twarz.

Nasza rada

Nasza rada

Starajcie się kupować ogórki od zaprzyjaźnionych sprzedawców. Te z supermarketu czy szklarniowe i zafoliowane nie mają już tego smaku i zapachu. Nie są też tak chrupkie i soczyste.
Niektórzy mówią, że ogórki powodują u nich zaparcia i problemy żołądkowe. Tym wrażliwym osobom polecamy jednak cienko obrać ogórek ze skórki, tak żeby została na nim ta zieleń pomiędzy, już nie ciemnozielona ale jeszcze nie seledynowe wnętrze ogórka.

Wartość odżywcza ogórków jest niewielka, lecz są cenne ze względu na smak i zawartość wielu związków o charakterze zasadowym, co korzystnie wpływa na trawienie i odkwasza organizm.
Ogórek jest znany od ponad 3000 lat i prawdopodobnie pochodzi z Indii, ale był uprawiany także w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Do Polski przywędrował przeszło czterysta lat temu, zdobywając sobie silną pozycję na naszych stołach. Obecnie zwłaszcza w swej kiszonej postaci - to nieomal warzywo narodowe.

DOBRY NA UPAŁ
Nie ma drugiego warzywa, które by tak orzeźwiało i równocześnie gasiło pragnienie. Jest on również niskokaloryczny, bowiem 100 gram ogórków dostarcza zaledwie 12 kilokalorii. Oprócz tego, że odchudzają, ogórki przyczyniają się do szybszego usuwania toksyn z organizmu, działają moczopędnie oczyszczając organizm. Sok z ogórków jest wypróbowanym środkiem na reumatyzm i artretyzm.

Ogórek ma jednak jedną wadę. Zawiera silnie działający enzym - askorbinazę, który niszczy witaminę C. Nie powinno się więc mieszać go w sałatkach z innymi warzywami. W przeciwieństwie do kiszonych, świeże ogórki są ciężkostrawne.

W KUCHNI NIEZASTĄPIONY
Świeże ogórki są ciężkostrawne dla delikatnych żołądków, dla ułatwienia trawienia należy go wcześniej posolić i wydzielanego cennego soku nie usuwać.

Przepis na ogórki małosolne

Przepis na ogórki małosolne

Składniki: 2 kilogramy drobnych ogórków; 1 pęczek koperku - najlepiej z baldachimami; 1 główka czosnku; kawałek korzenia chrzanu, sól.
Przygotowanie: Słój (około 4 litry) wyparzyć gotującą wodą. Następnie dokładnie umyć ogórki i koperek, a czosnek podzielić na ząbki i każdy przekroić na trzy części razem z łupinką. Koperek przekroić na pół żeby gałązki nie były takie długie. Przygotować zalewę z wody z solą dając na 1 litr wody 1 łyżkę drobnej soli (gruba jest bardziej słona i jej trzeba dać mniej). Ale uwaga - nie powinno się używać soli jodowanej. Zalewy ma być tyle, by przykryła ogórki.
W słoju układać kolejno: warstwę koperku, kilka plasterków czosnku, ogórki i znów koperek, czosnek, ogórki, aż do wyczerpania produktów. Ostatnią warstwą ma być koperek i czosnek.
Całość zalać przygotowaną zalewą. Odstawić na kilka dni. Im mocniej mają być ukiszone tym dłużej muszą stać. Do kiszenia oprócz naczyń szklanych nadają się również kamionki i emaliowane garnki.

Ogórki kiszone, są łatwiej przyswajane. Dodatkowo, jedna z bakterii biorących udział w procesie kiszenia wytwarza witaminę C, której pozbawione są surowe ogórki. Nasza rodzima kuchnia słynie w świecie wyśmienitymi ogórkami małosolnymi, korniszonami i ogórkami kiszonymi.

OGÓREM W TWARZ
W kuchni nie powinna się zmarnować nawet skórka obrana z ogórka. Skórkami można wysmarować twarz oraz dekolt i pozostawić na 10 minut przed zmyciem soku, który ma doskonałe właściwości wybielające i antyseptyczne. Świeże plasterki pomogą też na zbyt mocną opaleniznę, opuchnięte powieki i cienie pod oczami.

Maseczka z to nic innego jak ogórek cały ze skórką pokrojony w plasterki, ułożony na twarzy i zostawiony na 10 - 15 minut. Jeżeli zamierzamy maseczkę położyć na dekolcie ogórek możemy zetrzeć na tarce, uzyskamy silniejsze działanie maseczki. Maseczka przeznaczona jest do skóry tłustej, ma działanie nawilżające i wybielające.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sezon na ogórki - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie