Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Sierpień w starym kinie" - na drugi miesiąc lata Łaźnia proponuje kino retro. Ale filmy będą ciekawe!

Barbara Koś
To będą zabawne komedie pomyłek, z miłością w tle,  mówi Beata Drozdowska, dyrektor Łaźni.
To będą zabawne komedie pomyłek, z miłością w tle, mówi Beata Drozdowska, dyrektor Łaźni. Barbara Koś
W drugim miesiącu wakacji kino plenerowe w muszli koncertowej to cykl „Sierpień w starym kinie”.

- Dla naszej starszej publiczności będą to pewnie seanse z nutką nostalgii i pozytywnymi wspomnieniami, a młodszych zachęcamy do poznania tej ważnej części naszego dziedzictwa narodowego - mówi Beata Drozdowska, dyrektor Łaźni. - Lata 20. i 30. minionego wieku to nie tylko złota era Hollywood, ale także rozkwit naszego rodzimego kina, wspaniałe kreacje aktorskie, bardzo dobre scenariusze. Wybraliśmy filmy, które pasują na letnie wieczory.

To będą zabawne komedie pomyłek, z miłością w tle, a na ekranie występują polscy amanci, wśród nich Adolf Dymsza i Aleksander Żabczyński.

Seanse będą poprzedzone wstępem z niespodzianką muzyczną, która wprowadzi nas w klimat tamtych lat.

Filmy udostępnione zostały przez Filmotekę Narodową w Warszawie, która prowadzi projekt konserwacji i digitalizacji przedwojennych filmów fabularnych, współfinansowany ze środków UE.

I tak projekcje zobaczymy w czwartki: 6, 20 i 27 sierpnia, każdorazowo około 20.00

I tak: 6 sierpnia, czwartek, ok. 20.00. „Sportowiec mimo woli” (1939). Reżyseria Mieczysław Krawicz.

Jerzy Piątek jest słynnym hokeistą. Pewnego dnia poznaje śliczną Lili, do której zapałał głębokim uczuciem. Aby zbliżyć się do niej proponuje fryzjerowi Czwartkowi zamianę ról. Jednak nie łatwo jest grać w hokeja, gdy jest się fryzjerem. Dlatego z tej zamiany wyniknie wiele śmiesznych sytuacji...

To jedna z ostatnich komedii filmowych II Rzeczypospolitej, zrealizowana i ukończona tuż przed wybuchem II wojny światowej (z premierą dopiero podczas okupacji niemieckiej). Pochodzi z niej szlagier Henryka Warsa "Hip, hip, hura!" ("Na cześć młodości") ze słowami Ludwika Starskiego.

20 sierpnia, ok 20.00 „Ada to nie wypada” (1936) Reż. Konrad Tom.

Ada Dziewanowska jest miłą, lecz niesforną, pełną życia i temperamentu dziewczyną, córką ziemianina Dziewanowskiego. Dziewanowski zamierza wydać Adę za mąż za syna znajomego, za młodego hrabiego Freda Orzelskiego. Ojciec − chcąc, by córka nabrała nieco manier i ogłady − wysyła ją do krakowskiego internatu dla hrabianek. Tam jednak Ada nie zmienia swojego zachowania. Zdradza wszak wyjątkowe talenty wokalne i staje się ulubienicą mistyfikatora nauczyciela muzyki Bemola, będącego również kompozytorem operetkowym. Następuje dzień, w którym ma się odbyć premiera operetki skomponowanej przez Bemola. Widownia jest całkowicie wypełniona, ale primadonna nagle rozchorowuje się z powodu zaginięcia ukochanego pieska. Szczęśliwie może zastąpić ją Ada, która dzięki Bemolowi zna wszystkie partie śpiewane operetki. Spektakl ogląda Fred, który zakochuje się w młodej śpiewaczce, z wzajemnością.

Z tego filmu pochodzi słynny szlagier "Ada, to nie wypada..."

27 sierpnia, ok. 20.00. „Będzie lepiej” (1936), reż. Michał Waszyński.

Film o perypetiach dwóch lwowskich batiarów – „Szczepka” i „Tońka”. Gdy Szczepko (Kazimierz Wajda) i Tońko (Henryk Vogelfanger), lwowscy muzykanci, znajdują w parku zawiniątko z niemowlęciem i karteczką, na której widnieje prośba o zaopiekowanie się dzieckiem, zabierają je do domu i troskliwie się nim zajmują. Niebawem poznają przypadkowo Wandę , posiadającą sklep z zabawkami...Potem następuje szalony ciąg perypetii...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie