Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siódmy pakiet sankcji UE przeciwko Rosji to nie tylko złoto. Co dokładnie zawiera?

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Siódmy pakiet sankcji UE przeciwko Rosji. Bruksela zakazała obrotu m.in. rosyjskim złotem i biżuterią.
Siódmy pakiet sankcji UE przeciwko Rosji. Bruksela zakazała obrotu m.in. rosyjskim złotem i biżuterią. Fot. Thijs ter Haar, licencja CC-BY
W poniedziałek 25 lipca 2022 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ukazały się nowe rozporządzenia, które wdrażają w życie najnowszy, siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji. Nowe zakazy dotyczą głównie rosyjskiego złota i biżuterii, na tym jednak nie koniec.

W ramach nowego, siódmego pakietu unijnych sankcji przeciwko Rosji uszczelniono i rozszerzono całkowity zakaz sprzedaży, dostawy, przekazywania lub wywozu, bezpośrednio lub pośrednio, towarów i technologii podwójnego zastosowania oraz towarów i technologii, które mogłyby przyczynić się do wzmocnienia potencjału militarnego i technologicznego Rosji. Rozszerzono także zakaz wpływania do europejskich portów dla wszelkich statków zarejestrowanych pod rosyjską banderą.

Siódmy pakiet sankcji uderza w rosyjskie złoto i biżuterię

Siódmy pakiet sankcji uderza również w rosyjski eksport złota, który jest jednym z najważniejszych źródeł przychodów, zaraz po surowcach energetycznych (ropie, węglu, gazie). Bruksela wprowadziła w tym zakresie całkowity zakaz zakupu, przywozu lub przekazywania, bezpośrednio lub pośrednio, złota (włącznie ze złotem platynowanym, złotem w stanie surowym lub półproduktu, lub w postaci proszku, odpadu albo złomu), jeżeli pochodzą z Rosji i zostały wywiezione z Rosji do UE lub do jakiegokolwiek państwa trzeciego po dniu 22 lipca 2022 r.

Zakazy dotyczące złota nie mają zastosowania do złota niezbędnego do oficjalnych celów placówek dyplomatycznych, placówek konsularnych lub organizacji międzynarodowych w Rosji korzystających z immunitetów zgodnie z prawem międzynarodowym.

Nowe sankcje obejmują także artykuły biżuteryjne i ich części (ze złota lub zawierających złoto, lub z metalu platerowanego złotem) oraz artykuły jubilerskie ze złota lub srebra oraz ich części (ze złota, zawierające złoto, lub z metalu platerowanego złotem) - jeżeli pochodzą one z Rosji i zostały wywiezione z Rosji do UE po dniu 22 lipca 2022 r.

Sankcje w zakresie biżuterii oraz wyrobów jubilerskich nie dotyczą artykułów do osobistego użytku osób podróżujących do UE lub członków ich najbliższych rodzin podróżujących z nimi, którego to artykuły są własnością tych osób i nie są przeznaczone do sprzedaży.

Dla rosyjskich banków przewidziano wyjątki dot. obrotu pszenicą i nawozami

W ramach nowego pakietu wydłużono do końca roku termin na wykonanie transakcji absolutnie niezbędnych do likwidacji wspólnego przedsięwzięcia lub podobnego porozumienia prawnego utworzonego lub zawartego z rosyjskim podmiotem objętym sankcjami. Chodzi tu o takie podmioty jak m.in. Rosnieft, Transnieft, Kamaz czy Rostec.

Ponadto wobec ośmiu banków znajdujących się na liście sankcyjnej UE (w tym Sbierbanku) przewidziano możliwość uwolnienia niektórych zamrożonych środków finansowych lub zasobów gospodarczych. Warunkiem jest tu jednak ustalenie, że takie środki finansowe lub zasoby gospodarcze są niezbędne do zakupu, przywozu lub transportu produktów rolnych i spożywczych, w tym pszenicy i nawozów.

td

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Siódmy pakiet sankcji UE przeciwko Rosji to nie tylko złoto. Co dokładnie zawiera? - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie